33. DÍL - Ideální banka 21. století:
Ideální banka má být vstřícná a realistická


12. 09. 2016  00:51     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ A ČTVRTEČNÍ SERIÁL - IDEÁLNÍ BANKA 21 STOLETÍ: V rámci osmého ročníku soutěže středních a vysokých škol přinášíme jednotlivé práce studentů do těch nejlepších po ty méně úspěšné. Podívejte se tak spolu s námi na svět očima našich dětí. 37. místo získal student Ondřej Bednář z UHK. ČTĚTE DÁLE!

33. DÍL - Ideální banka 21. století: Ideální banka má být vstřícná a realistická
Ondřej Bednář je studentem Univerzity Hradec Králové. Tento student se svou textovou prací obsadil velmi dobré 37. místo ze 152 přihlášených prací. Ondřej se do soutěže přihlásil s poměrně rozsáhlou komplexnější prací, kde se snaží popsat ideální banku z různých úhlů pohledu. Ondřej velmi dobře říká, že ideál a ideální banka je pro každého člověka něco jiného. Je tak těžké objektivně charakterizovat a popsat ideální banku. Ondřejova ideální banka by měla být realistická a její výjimečnosti není v robotech a scifi službách, ale ve vstřícném přístupu ke klientům a k jejich reálným potřebám a přáním.

"V současném světě je banka něco, co bereme jako samozřejmost. Dokonce si myslím, že bez ní bychom nemohli existovat. Ideální banka se dá podle mě těžko definovat. Každý člověk má určité své potřeby, zájmy a požadavky. I přesto se zde pokusím ideální banku popsat a vymyslet nějaké vlastnosti, které by udělali z obyčejné banky lepší.

Nejdřív si myslím, že by bylo dobré si definovat pojem banka. Možná vám to přijde zbytečné nebo vtipné. Já však věřím, že by odpověď obyčejného člověka, bez ekonomického vzdělání, na otázku, co je to banka, byla nedostačující. Nejčastěji bychom pravděpodobně slyšeli: „No, je to taková velká budova, kde si vybírám a ukládám peníze“. Tento člověk by měl v zásadě pravdu, ale já se v této úvaze pokusím o trochu dokonalejší definici. Banka je instituce, která poskytuje finanční služby. Její základní činností je shromažďování dočasně volných peněžních prostředků, které formou úvěru dává k dispozici. Každá banka musí mít následně bankovní licenci, je regulována státem a podléhá centrální bance. Takto bychom mohli ve zkrácené verzi odborněji popsat pojem banka.

 Jak jsem říkal na začátku, každý má jiné zájmy, takže postavit ideální banku je skoro nemožné, ale jsou určité věci, které potěší většinu lidí. Dále chci, aby tato instituce byla aspoň trochu reálná, takže myšlenky spojené s roboty nebo jinými doposud nevytvořenými technologiemi, se v mojí práci objevovat nebudou.  Na druhou stranu je mnoho vlastností, které by banka mohla mít nebo vylepšit. Začněme s něčím obyčejným. Určitě by mělo existovat mnoho poboček po celé republice, aby měl každý ke své ideální bance nejblíž. V každé pobočce by mohla být, kvůli ochraně, u vstupu ochranka, která by byla tvořena dvěma muži. V dnešní době pokročilé technologie bychom tam měli mít možnost se připojit na internet pomocí Wi-Fi. Dále by zde mohl existovat koutek pro děti, kde by byl vyškolený vychovatel, který by na ně dohlížel a na kterého by se maminky mohli spolehnout. Lidé by na tomto místě mohli najít odzvučené místnosti, kde by si mohli popovídat s odborníky s pocitem, že jim mohou říci citlivé informace o svých financích. Tito poradci by měli mít dobré ekonomické vzdělání a být schopni nám doporučit dobrou investici. Zároveň by své klienty neměli nutit do něčeho, co není pro ně výhodné nebo co samy nechtějí.

Když se zaměříme na bankomaty této banky, tak existuje pár věcí, které by je mohly vylepšit. Například si myslím, že by každý bankomat měl mít možnost nejenom vybírání peněz, ale i vkládání peněz na účet. Tuto vlastnost by spíše ocenila mladá část populace, protože dostávají peníze od rodičů v podobě bankovek a ty si následně mohou uložit na účet. Moje banka má zde v Hradci jenom jeden bankomat, který toto umožňuje, a přiznám se, že bych ocenil, kdybych mohl využít bližší. Druhým doplňkem bankomatu by mohlo být zavedení jednoho bezpečnostního prvku. Jde o věc, která by mohla pomoci starším lidem, ale věřím, že by byla pozitivně hodnocena i mladou generací. Jde o způsob výběru peněz z bankomatu. Většina lidí má problém s pamatováním si kódu PIN. Dále se bojí, že je někdo sleduje při zadávání jejich kódu. Proto bych přidal vedle numerické klávesnice skener prstu. Díky této vlastnosti by lidé neměli problém s pamatováním kódu a nemuseli by se bát, že jim někdo vezme peníze z bankomatu pomocí ukradené karty. Samozřejmě by se mohli přidat otisky prstů osob, kterým důvěřujeme. To by se zařizovalo na jednotlivých pobočkách. Problém je tady ten, že dnes má skoro každý bezkontaktní kartu a ta myslím nevyžaduje při platbě do 500 Kč potvrzení PIN. Kvůli tomu by se asi museli stáhnout bezkontaktní karty. Museli bychom se vrátit o krok zpět a používat jiné karty, kde bychom místo pinu používali vždy svůj prst.

Poté by naše ideální banka mohla poskytovat určité služby zdarma. Spousta lidí si u dnešní banky stěžuje na poplatky. Dokonce existuje anketa, kde lidé prezentují ty nejabsurdnější poplatky, které kdy museli zaplatit. Bylo by dobré, kdyby klient nemusel platit za vytvoření a vedení účtu. Následně by se mohli škrtnout poplatky za využití služby online banking.  Na druhou stranu nemůžeme škrtnout úplně všechny. Já bych je vytvářel podle výplaty každého klienta, aby ho silně nezasáhly a neznepříjemňovaly mu život. Znovu bych zde zopakoval, že se snažím vymyslet reálné nápady. Kdybychom chtěli mít nereálnou ideální banku, tak bychom mohli přidat možnost výběru z bankomatů jiné banky, bez nějakých poplatků nebo by nám tato banka mohla dát na našem spořicím účtu úrok ve výši 20%. Já vím, že do této soutěže se posílají i myšlenky, které jsou v současnosti nereálné, ale já jsem se chtěl aspoň trochu přiblížit myšlence: Ideální reálná banka.

Podle mě je velice těžké vytvořit banku, která by pro každého byla ideální. Někdo by chtěl přivést do banky své domácí zvíře, jiný by tam chtěl mít místo, kde by mohl nechat dítě v bezpečí a zase další by si přál u banky otevírací dobu od 6 hodin ráno do půlnoci. Spousta lidí by se mohla shodnout na nápadu seškrtání některých poplatků. Proto doufám, že se každá banka bude snažit přibližovat myšlence ideální banky. Také věřím, že některé další dobré úvahy, které dostanete od ostatních uchazečů, se v budoucnu stanou realitou a nebudou stagnovat u pouhopouhé myšlenky."

Partnerem soutěže IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ je dlouhodobě Air Bank, tedy banka, která na tuzemském trhu rovněž vyniká svou inovativností a snahou přinášet klientům neustále nová a efektivní řešení.

Air Bank

DALŠÍ SOUTĚŽNÍ PRÁCE SOUTĚŽÍCÍCH A INFORMACE O SOUTĚŽIL NALEZNETE ZDE!33. DÍL - Ideální banka 21. století: Ideální banka má být vstřícná a realistická

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

36049230442

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

337


ČÍSLO TÝDNE - 337 právě tolik miliard korun činil schodek státního rozpočtu v listopadu tohoto roku. Za celý rok 2022 má schodek rozpočtu dosáhnout 375 miliard korun. V číselném vyjádření se jedná o takovéto neuvěřitelné číslo 337 000 000 000 korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,3730
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1550
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2080
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,4295
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,6975
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,9400
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9493
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více