35. díl - Ideální banka 21. století:
Karel Štencar přistupuje k popisu jako redaktor


20. 04. 2015  00:27     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ A PÁTEČNÍ SERIÁL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ: Soutěže studentů středních a vysokých škol již byla vyhodnocena a byly předány ceny, my však pokračujeme v představování soutěžních prací studentů. Karel Štencar z ČVUT přistupuje k popisu ideální banky v podstatě reportérským způsobem.

35. díl - Ideální banka 21. století: Karel Štencar přistupuje k popisu jako redaktor
Svou práci zahájil Karel velmi zajímavou formou a otázkou. Co mmají český klient banky a typický český volič společného. Ano, zůstávají věrni své bance a své staré straně a tím vlastně dělají pořád stejnou chybu. Aby mohla vzniknout a vůbec existovat ideální banka, musí tomu sami klienti vytvořit předpoklady, aby byli ochotní přestoupit k této ideální bance. Bankovní trh už je tak nasycen, že jakákoliv skutečně ideální banka, musí získat dostatek nových klientů a jediná možnost jak toho dosáhnout je přechod klientů od těch bank co ideální nejsou.

"Typický český klient banky a typický český volič. Co mají tito dva společného? Velmi rádi se nechávají připravovat o své peníze tím, že zůstávají u své staré banky a volí stále stejnou starou a zkorumpovanou politickou stranu. A přitom se nacházíme v roce 2014 a díky mnoha novým hráčům na trhu bankovních služeb máme tolik lepších alternativ. Již nemusíme platit za to, že chceme předčasně splatit úvěr nebo za to, že nám na účet přijdou peníze. Můžeme si založit i běžný účet, který bude úročen nikoli 0,01%, ale třeba í více než 1%. Dokonce můžeme objevit banky, jejichž služby jsou jednoduché a přehledné a nemusíme ztrácet čas rozhodováním, kterou z 5 variací jedné služby si zvolíme, tak jak to bývá u tradičních bank.

Lidé však nemají dostatek finanční gramotnosti a tak mají málo odvahy na to, aby přešli k nové a pro ně vhodnější bance. Na této skutečnosti netratí pouze ony nové banky, ale tratí na tom především bankovní klienti, kteří svým chováním umožnují existenci mnoha „drahých“ bank a hází pomyslné klacky pod nohy například i serveru bankovnipoplatky.com, jehož boj za odstranění nesmyslných poplatků díky tomu nepadá na tak úrodnou půdu. A aby na tom byl klient ještě hůře, je ze všech stran zaplavován reklamou všech možných bank, kterou si však v bankovních poplatcích sám zaplatí. Podle odhadů za rok 2013 české banky jen na reklamu vydaly přes 2 miliardy korun. Na reklamu, která většinou lidi pouze obtěžuje.

Reklama navíc dle mého názoru není dostatečně účinná na to, aby dostatek nových klientů přilákala. Dokonce i z průběhu a transformace jedné reklamní kampaně jisté banky jsme se mohli dozvědět, že mnoho klientů by možná i rádo banku změnilo, ale nechávají to na jindy, nebo možná spíše na nikdy. Proč se tedy reklamy jako takové v boji o klienty nezbavit nebo ji alespoň částečně nenahradit něčím efektivnějším? Pokud existuje někdo, kdo dokáže člověka k něčemu přesvědčit, tak jsou to členové jeho rodiny a jeho přátelé. Má ideální banka by mi tedy řekla něco ve smyslu: „Naším klientům rozdáváme stamiliony, které byly původně určené na reklamu. Rozhodli jsme se, že nepotřebujeme drahou reklamní kampaň, ale stačí nám jen poskytovat kvalitní služby za dobré ceny a Vy. Když k nám přivedete ostatní členy Vaší rodiny a Vaše přátele, tak Vás čekají bonusy například ve formě vyššího úročení spořicího účtu, nulových poplatků, snížené úrokové sazby v případě půjčky, atd. Sami jste k nám přešli kvůli levnějším a kvalitnějším službám, tak udělejte svým blízkým laskavost a přesvědčte je, aby udělali to samé“.

Takovýto krok by mě u mé banky velice potěšil a v kombinaci s produktovým portfoliem typickým pro „nové“ banky, které nabízejí levné a především jednoduché a přehledné služby, bych takovou banku mohl označit za ideální."

DALŠÍ PRÁCE NAŠÍ SOUTĚŽE STUDENTŮ STŘEDNÍCH A VYSOKÝCH ŠKOL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ NALEZNETE ZDE!35. díl - Ideální banka 21. století: Karel Štencar přistupuje k popisu jako redaktor

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

29050615958

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6860
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,4670
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0860
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,6890
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9510
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,9050
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9885
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více