ČSOB chce propojovat své odborníky s klienty on-line. Prioritu má mobilní bankovnictví


18. 05. 2020  00:12     Miroslav Zeman     komentáře (0)

ČSOB hodlá v následujících letech investovat do svého mobilního a internetového bankovnictví, a propojení svých odborníků na bydlení a investice s klienty banky on-line. Nejprve z poboček a v budoucnu i z pohodlí domova. ČSOB chce být bankou pro každý příběh svých klientů.

ČSOB chce propojovat své odborníky s klienty on-line. Prioritu má mobilní bankovnictví
Na otázky serveru Bankovní poplatky (www.BankovniPoplatky.cz) odpovídal Jan Sadil, člen představenstva ČSOB, zodpovědný za oblast Retail. Rozhovor se týká projektů a má sloužit k informování čtenářů a účastníků následujících anket, aby se mohli zorientovat v problematice a lépe banky poznat a pochopit.

  • Patříte k významným, velkým bankám, které investují do rozvoje svých služeb a produktů. Které ze služeb nebo produktů byste označili za největší specialitu Vaší banky, jako TOP produkt, v němž patříte k nejlepším na trhu?

Produktem, kterému maximálně věříme a v roce 2020 ho budeme opět významně rozvíjet je Smartbanking ČSOB. Jsme velká Skupina, proto je naším letošním cílem do Smartbankingu připojit co nejvíce funkcí a značek, aby lidé mohli spravovat všechny produkty, které v naší skupině mají přes jedno rozhraní. Zájem lidí o banku v mobilu, ale i internetové bankovnictví je enormní. Pracujeme ale i na službách a produktech, které patří spíše do fyzického světa. Například koncept ČSOB Živě umožňuje spojit se z pobočky s experty na bydlení, pojištění nebo investice, aniž by klient musel jednotlivé odborníky „obíhat“.  Zásadní je pro nás i Investiční portál, který propojen s internetovým bankovnictvím a přináší další možnost jak zhodnocovat prostředky bez nutnosti návštěvy pobočky.

  • Jakým směrem se bude bankovnictví v České republice, případně v Evropě, vyvíjet v následujících dvaceti letech?

Bankovnictví bude určitě ovlivňovat éra digitalizace a pokračující nárůst bezkontaktních plateb. Většina produktů a služeb bude fungovat v online prostředí, významně se budou proměňovat pobočky. Budou se z nich stávat spíše poradenská centra, kde lidé budou řešit komplikovanější požadavky spojené s bydlením, spořením či investicemi. Za nás je důležité zdůraznit trend partnerství a aliancí. Například bezkontaktní placení v hromadné dopravě, kde už nyní spolupracuje s více než 40 regiony a městy. Také jako banka pronikáme do světa e-commerce, kde garantujeme bezpečnost transakcí díky našim platebním branám, ale spolupracujeme i na projektu MallPay odložených plateb, který budeme rozšiřovat o další možnosti.

  • Jaké největší inovace pro své klienty Vaše banka, pro nejbližší rok či dva, připravuje? Pokud nechcete sdělit konkrétní inovace, tak alespoň směr inovací, kterým se hodláte ubírat? A jaká inovace bude pro klienty bank, podle vašeho názoru, v nejbližších letech zásadní a nejpodstatnější? – např. placení otiskem prstu, platební kiosky, mobilní bankomaty, spravování rodinných financí bankou, interaktivní poradenství banky apod.

Půjdeme cestou dalšího zlepšování Smartbankingu, tedy mobilního bankovnictví, a integrace různých služeb do této platformy. Přitom ale Smartbaning zůstane jednoduchý a přehledný. Zároveň budeme dále rozvíjet koncept ČSOB Živě, tedy proměnu pobočkové sítě a související možnost propojení s různými experty naší skupiny z jedné pobočky. V budoucnosti bychom tuto službu chtěli zprovoznit i z pohodlí domova. Směr, kterým se i nadále budeme ubírat je naše strategie „Digitálně a s lidmi“. Inovace budeme soustředit jak na digitální, tak na fyzické prostředí a vymýšlet je tak, aby fungovaly pro všechny lidské příběhy a životní situace.

Poštovní spořitelna

Od letošního roku se zaměříme na digitalizaci klientů Poštovní spořitelny a představení výhod, které nabízí mobilní bankovnictví. Pomohou nám v tom specializované přepážky na České poště, která je naším exkluzivním partnerem pro poskytování finančních služeb. Těch máme už 315, letos by mělo 30 přibýt.

  • V posledních letech je silným trendem v našem bankovnictví zaměření i na jiné služby než jen půjčování peněz nebo spravování vkladů klientů. Banky poskytují pojištění, pro své klienty investují, umožňují jim platit účty, spravovat rodinné finance, radit, vzdělávat. Jaké z těchto, řekněme mimobankovních činností, budou v následujícím období pro vás a vaši banku prioritou?

Služby a produkty naší skupiny jsou založeny na modelu bankopojištění – silném propojení bankovních služeb a pojištění. Zároveň u nás klienti kompletně vyřeší potřeby související s bydlením díky dvou „jedničkám“ v našem portfoliu, Hypoteční bance a stavební spořitelně ČMSS. To je nabídka pro naše klienty. Trendem je ale poskytovat služby i lidem, kteří s námi ještě „nebankují“. Jedná se například o placení ve veřejné dopravě – validátory pro bezkontaktní nákup jízdenek v autobusech a v tramvajích MHD ve více než 40 regionech a městech po celém Česku. Zároveň jsme silní v oblasti e-commerce. Přes naše platební brány se uskuteční zhruba 40 % online nákupů, s Mall Group spolupracujeme na odložených platbách MallPay.

  • Náš server se zaměřuje na zvyšování finanční gramotnosti mladých lidí, ale i například seniorů. Právě orientace klientů a jejich vzdělávání v oblasti financí je i prioritou mnohých bank. Jaké konkrétní projekty Vaše banka podporuje, s jakými výsledky a jaké jsou cíle, kterých byste chtěli dosáhnout?

Finanční vzdělávání a gramotnost jsou naše priority v rámci společenské odpovědnosti ČSOB. Od roku 2016 realizujeme na základních a středních školách po celé republice program Finanční vzdělávání ČSOB pro školy – doplňkové vzdělávání, které školám pomáhá vyučovat finanční gramotnost od základních pojmů až po plánování rodinného rozpočtu a prevenci dluhové pasti. Na programu se podílí více než 440 našich zaměstnanců, dosud jsme takto vyškolili přes 30 000 dětí na základních a středních školách. Věnujeme se i tématu, které s finanční gramotností úzce souvisí. Od letošního roku budeme školám nabízet vzdělávání v oblasti digitální bezpečnosti, které jsme připravili ve spolupráci s experty a preventisty Policie ČR. S policií jsme uzavřeli dohodu o spolupráci, půjde o dlouhodobý projekt, jehož cílem je upozorňovat děti na rizika, která jim na internetu a sociálních sítích hrozí a učit je bezpečnému chování v digitálním světě. Rovněž jsme získali akreditaci MŠMT pro výuku učitelů v oblasti finanční gramotnosti, kterou zahajujeme v letošním roce. Cílem všech těchto aktivit je samozřejmě zvyšování finanční gramotnosti obyvatel, přičemž prioritu mají ohrožené skupiny, děti a senioři.  Finanční gramotnost je součástí DNA naší skupiny.

  • Nemalou skupinou klientů bank jsou i lidé se zdravotním postižením. Jak této skupině lidí usnadňuje či zpřístupňuje banka využívání finančních služeb? Jaké konkrétní projekty, produkty a služby pro tuto skupinu lidí nabízíte a jaké plánujete do budoucna?

90 % našich poboček je bezbariérových, v polovině poboček nabízíme službu eScribe, která usnadňuje komunikaci mezi bankou a neslyšícími díky přepisu hovoru. Neslyšícím a nedoslýchavým nabízíme také on-line přepis klientské linky. 51 našich poboček je vybaveno akustickými majáčky pro nevidomé, 94 % našich bankomatů disponuje hlasovou navigací pro nevidomé. Připravujeme novou službu voicebanking, která nevidomým a vážně postiženým umožňuje ovládat on-line bankovnictví hlasem. Realizujeme také program ČSOB Karta dobré vůle – klienti z každé transakce mohou přispívat na dobročinné účely konkrétním lidem. Společně jsme takto pomohli 250 lidem celkovou částkou více než 10 milionů korun.

  • Velkým tématem současnosti, a to i v oblasti bankovnictví, je ekologie. V této souvislosti provozuje náš server také část hodnocení vstřícnosti bank z pohledu jejich ohledu na ekologické aspekty – Zelená banka. Jaké projekty Vaše banka podporuje v oblasti ekologie, jaké jsou nejvýznamnější kroky banky vedoucí k zelenému provozu? – zateplení budov, třídění odpadů, pořizování elektromobilů, úsporné svícení, topení, ekologický tisk, úspory papíru, elektronizace podpisů apod.

Ekologie a udržitelnost jsou jedním ze základních pilířů, na kterých stavíme naše podnikání. Začali jsme u sebe – naše centrála v pražských Radlicích ČSOB Kampus splňuje ty nejpřísnější požadavky na ekologickou certifikaci LEEDS Platinum. I proto se ČSOB jako jediná banka stala členem České rady pro šetrné budovy. ČSOB Kampus užívá šetrně energie, má vlastní systém geotermálních čerpadel (největší v ČR) a využívání dešťovou vodu. Výrazně jsme snížili objem vyprodukovaného odpadu, v naší každodenní práci se řídíme zásadami paperless – tiskneme minimálně. I klienti na pobočkách si vyřídí mnohé služby bez jediného papíru. Ekologicky se chováme i při poskytování bankovních služeb firmám – nefinancujeme nové uhelné projekty a zaměřujeme se na udržitelnou energetiku. Pomáháme lidem získat dotace v programu Nová zelená úspora, lidem, kteří si pořizují nemovitosti v energetické třídě A nebo B, poskytujeme výhodnou Zelenou hypotéku.

  • Jste bankou pro všechny, nebo máte konkrétní cílovou skupinu, na kterou se prioritně zaměřujete nebo se hodláte zaměřovat do budoucna? Jaké aktivity a rozsah služeb případně hodláte rozšiřovat ke konkrétním skupinám klientů?

Finanční skupina ČSOB je retailovou bankou a pojišťovnou, která má čtyři miliony klientů, včetně Poštovní spořitelny, jejíž klienti jsou obsluhování prostřednictvím obchodní sítě České pošty a nově i na modrých pobočkách. I v budoucnu chceme zůstat bankou pro širokou populaci, a hlavně bankou pro „každý příběh“, která umí svým klientům pomoci v každé životní fázi.

  • Jaký je nejbližší a největší cíl Vaší banky nebo Váš osobně pro tento či příští rok 2021?

Stejně jako doposud chceme oslovovat retailové klienty a moc stojíme o to, aby u nás měli co nejvíce produktů a využívali co nejvíce služeb. Pro klienty je to výhodné a šetří to čas. Lidé nás vnímají jako banku, která je dostupná a poskytuje kvalitní produkty a služby. Tento standard musíme udržet i nadále, a pokračovat v digitalizaci klientů a rozvíjení našich online služeb.

 

 ČSOB chce propojovat své odborníky s klienty on-line. Prioritu má mobilní bankovnictví

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28577465932

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6120
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,3470
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,1790
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,6220
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8600
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,0550
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9792
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více