4. díl:
Jak se Filip zodpovědně zadlužuje


12. 11. 2019  00:44     ČSOB     komentáře (1)

POZNÁVÁME BANKOVNÍ SLUŽBY S FILIPEM: Filip ví, že zadlužovat se může pouze s rozumem. Neodpovědné zadlužování totiž může vést k předlužení, exekuci a ztrátě majetku

4. díl: Jak se Filip zodpovědně zadlužuje
Zodpovědné zadlužování

Zvykli jsme si brát dluhy jako nedílnou součást našich životů. Někomu se s pocitem, že dluží, žije lépe, ale jsou i lidé, kteří to vůbec nesnesou. Dnes si řekneme, kdy je dluh ještě dobrý a kdy už špatný a jak si nad svými financemi udržet kontrolu. Říká se tomu zodpovědné zadlužování. Možná byste se divili, ale v každé skupině výdajů se dá najít prostor, jak ušetřit. Jak na to? Představte si, že se chcete naučit jezdit na prkně. Samozřejmě můžete zajít do obchodu a hned si před první lekcí koupit skvělý skateboard za několik tisíc. K tomu si můžete pořídit rovnou značkové oblečení, které je sice trendy, ale zato neuvěřitelně drahé. Existuje ale i druhá cesta, která vede ke stejnému cíli. Postupně si spořit tím, že slevíte ze svých výdajů nebo začnete chodit na brigádu. V mezičase si můžete pořídit prkno z druhé ruky nebo si ho jen zapůjčit. Co když nakonec zjistíte, že vás daleko víc baví něco úplně jiného? Velké množství dluhů a starostí vzniká často zcela zbytečně a také kvůli původně velmi malým nezaplaceným částkám. Dluh je dosud nesplněná povinnost něco udělat nebo něco zaplatit. Zahrnuje jistinu úvěru – částku, která byla věřitelem poskytnuta/půjčena – a jeho příslušenství, tedy odměnu věřitele za to, že peníze poskytl. Příslušenstvím jsou zejména úroky, ale také jiné poplatky, například za poskytnutí úvěru, sepsání smlouvy, vedení úvěrového účtu.

Typickým příkladem zby­tečného dluhu je odkládání pokuty za jízdu na černo ve veřejné dopravě. Tím, že zaplacení pokuty neustále odkládáme, nabíhají sankce a nakonec se dluh vyšplhá na tisíce korun. Nemluvě o situaci, kdy na pokutu úplně zapomenete.

Příklady dobrého zadlužení:

Koupí bytu na hypotéku si můžete vyřešit bydlení, čímž ušetříte za nájem. Musíte ale mít jistotu, že budete schopni splácet. Bude se na to ptát i banka. Nákupem počítače na splátky můžete nastartovat svoje vysněné podnikání. Chybou rozhodně nikdy není investice do vzdělání, která vám pomůže k lepší práci i vyššímu platu. Dobrým dluhem může být i nákup nového spotřebiče, když je ten původní už příliš energeticky náročný a zvyšuje vám poplatky za elektřinu.

Příklady špatného zadlužení:

Letní dovolená u moře splácená řadu měsíců po návratu; půjčka na splacení jiné půjčky, čímž se roztočí dluhová spirála; půjčka na oslavu nebo svatbu; opomenutá původně menší splátka za energie nebo pokuta, která kvůli sankcím nabobtná do netušených a bolestných rozměrů.

Čeho bychom se měli vždy držet?

Možným potížím se lze vyhnout, pokud se budeme řídit pravidlem, že půjčovat si je třeba na věci s delší dobou použitelnosti, než je doba splácení, a pokud si uvědomíme, že i z malé půjčky mohou být velké dluhy. Jedním z dalších dobrých pravidel je nechat si před zadlužením čas na rozmyš­lenou. Nespěchat, ověřit si možnosti, počítat, porovnávat. Až pak by mělo následo­vat rozhodnutí. Půjčku, kterou jste dostali na účet, si můžete ještě řádově do mě­síce rozmyslet a vrátit.

Uvědomit si, v jaké fázi života se právě nacházíte. První dvě fáze produktivního věku jsou nejnáročnější na finance.

Když to nejde bez dluhu: První volbou by měla být dostatečně známá instituce s odpovídajícím po­volením od České národní banky. Seznamy jsou veřejně dostupné na webu ČNB, což je vážená a přísná instituce dohlížející na praktiky na finančním trhu. Odkaz: https://apl.cnb.cz/apljerrsdad/JERRS. WEB07.INTRO_PAGE?p_lang=cz ČNB začala nově licencovat a tím kontro­lovat i nebankovní firmy poskytující spotřebitelské úvěry. Vyhněte se proto všem, co používají slogany typu: Rychlá půjčka, Výhodná půjčka, Půjčka bez dal­ších podmínek, Peníze ještě dnes apod., nemají licenci od ČNB, což si snad­no ověříte na internetu. Dále je důležité se ujistit, zda má daná společnost veřejně k dispozici kon­takty na zákaznické linky, na vedení společnosti, kde má pobočky a jestli na svých stránkách uvádí reklamační řád. Pozor na telefonní spojení začínající čís­lem 9, které může být velmi drahé.4. díl: Jak se Filip zodpovědně zadlužuje

Nezodpovědné zadlužování
Já bych mezi ty nevhodné důvody přidal teď jeden aktuální, a to vánoční dárky. Třeba Zonky vede hezk...
Diskutovat (1)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

29403981089

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,5840
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,1120
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0620
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,9470
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,5255
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,8150
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9668
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více