66. díl - Ideální banka 21. století:
Nechceme platební karty, chceme scan zornic


28. 08. 2015  00:15     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ A PÁTEČNÍ SERIÁL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ: Soutěže studentů středních a vysokých škol za rok 2014 již byla vyhodnocena a byly předány ceny, my však pokračujeme v představování soutěžních prací studentů.Karolína Homolová odmítá u ideální banky v budocnosti používání karet.

66. díl - Ideální banka 21. století: Nechceme platební karty, chceme scan zornic
Karolína Homolová je studentkou Gymnázia Znojmo. Připomínáme, že studenti této školy byli přítomni na slavnostním vyhlášení výsledků naší soutěže v loňském roce a tito studenti také získali velmi dobrá umístění v první desítce nejlepších prací. Karolína Homolová obsadila velmi dobré 66. místo z celkových 172 odevzdaných prací. Smyslem práce Karolíny je popis bezpečnější formy placení, než současnými bezkontaktními kartami. Karolína navrhuje kromě možného otisku prstu, také scan oční sítnice. Tuto formu už navrhli i další studenti.

CELOU PRÁCI KAROLÍNY HOMOLOVÉ SI MŮŽETE PŘEČÍST NÍŽE: 

"Co v současné době, tedy v pomalu ale rychle stárnoucím roce 2014 mnoho lidí hodnotí jako kontroverzní, nebo na tuto problematiku má mnoho různých názorů z jedné i druhé strany, je především otázka platebních karet.

Mám na mysli jejich provedení včetně jejich fenomenální novinky, kterou je tzv. bezkontaktní karta, tedy karta, se kterou lze platit do 500,- Kč bez zadání PIN kódu.

Bezkontaktní karty jsou opravdu slovo do pranice. Na jednu stranu je inovativní a řekněme si to zcela upřímně, „cool“ mít super moderní kartu, u které si nemusím pamatovat PIN kód, na druhou stranu ale rapidně stoupá riziko zneužitelnosti této karty v případě krádeže. I přes relativně malou částku 500,- Kč, kterou jde maximálně nákup bez použití PIN kódu zaplatit, jde totiž tento krok provést denně až desetkrát. Při troše štěstí a rychlém nakupování nás tedy pachatel může připravit až o 5000,- Kč. Tím se stává bezkontaktní karta pro některé (i mladé!) lidi velmi diskutovaným a kontroverzním tématem.

Já osobně bych byla ráda, kdyby se tedy do roku 2020 vymyslela nějaká alternativa k platebním kartám, která by byla bezpečná, jednoduchá a skladná. Můj nápad v této oblasti je, aby místo platebních karet bylo používáno něco, co má každý člověk kdykoliv u sebe a tvoří to jeho nedílnou a obtížně zcizitelnou součást.

 Tím myslím například oko a oční zorničku, nebo otisky prstů.Kdyby se podařilo vyvinout přístroj a technologii, která by rychle a snadno pouze snímala např. oční zorničky namísto platební karty, odpadávala by povinnost jednak myslet a hlídat si platební kartu či jiný platební bezhotovostní prostředek a také by nebylo nutné pamatovat si hesla, či PIN kódy. Navíc je oční zornička vzhledem k její stavbě a umístění v našem těle poměrně těžko zneužitelná.

Stačilo by tedy nějakým způsobem vést registr obrazů očních zornic, který by byl propojen s bankovním účtem a s běžným používáním účtu jak v obchodech, tak v bankomatech a bankách samotných. No a komu by se to nakonec nelíbilo, když i v extrémní situaci okradení by mu stále zůstala možnost vybrat si peníze z nejbližšího bankomatu pomocí svých očí?"

ZÚČASTNĚTE SE NOVÉHO ROČNÍKU SOUTĚŽE STUDENTŮ - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ A VYHRAJTE CENY V HODNOTĚ DESÍTEK TISÍC KORUN! PRAVIDLA A PODMÍNKA NALEZNETE ZDE!

idealni-banka-201566. díl - Ideální banka 21. století: Nechceme platební karty, chceme scan zornic

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

29046010607

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6860
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,4670
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0860
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,6890
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9510
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,9050
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9885
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více