72. DÍL - Ideální banka 21. století:
Ideální bankou je banka v kapse


15. 05. 2017  00:57     Redakce     komentáře (1)

PONDĚLNÍ A ČTVRTEČNÍ SERIÁL - IDEÁLNÍ BANKA 21 STOLETÍ: V rámci osmého ročníku soutěže středních a vysokých škol přinášíme jednotlivé práce studentů od těch nejlepších po ty méně úspěšné. Podívejte se tak spolu s námi na svět očima našich dětí. 76. místo získala studentka Lucie Vápeníková z UHK. ČTĚTE DÁLE!

72. DÍL - Ideální banka 21. století: Ideální bankou je banka v kapse
Lucie Vápeníková je studentkou Univerzity Hradec Králové. Tato vysoká škola je bezkonkurenčně nejaktivnější školou v letošním ročníku soutěže s největším počtem přihlášených studentů. Univerzitě tak za její aktivitu a zájem o vysokou kvalitu a význam soutěže vřele děkujeme. Lucka se věnuje službám ideální banky z pohledu moderních technologií, zejména internetového bankovnictví a mobilnímu bankovnictví. Lucka má určitě pravdu, že budoucnost bankovních služeb jde ruku v ruce s inovacemi a moderními technlogiemi.

"Ideální banka by se měla zaměřit především na předvídání a uspokojování potřeb zákazníků. Klient bance překládá svá přání a stává se tak nejdůležitější osobou. Úkolem banky je pak dané přání splnit ve prospěch zákazníka, ale i ve prospěch banky samotné. Není příliš těžké udržet si stáleho zákazníka (např. slevami pro stálé klienty), mnohem složitější je získat nového klienta. Žijeme ve světě moderních technologií, které se vyvíjejí závratnou rychlostí. Každý znás vlastní chytrý telefon, popřídě tablet a připojení na internet je neodmyslitenou součástí našich každodenních životů. Pokud se banka přizpůsobí tomuto tempu dnešní doby a zaměří na něj i své služby, přiláká tak nové zákazníky. Platba kartou už pro nás nepředstavuje nic výjimečného. Služby přímého bankovnictví ale dnešní poptávce ve světě moderních technologií odpovídají spíš.

Pokud se klient rozhodne využívat phonebanking, musí nejprve osobně zajít na pobočku svojí banky a tam uzavřít smlouvu. Ze všech služeb přímého bankovnictví bývá poplatkově nejdražší, a tak na své popularitě poněkud ztrácí. Rozhodne-li se klient využívat internetového bankovnictví, stačí mu se pouze přihlásit do systému banky na její webové adrese a může tak obsluhovat svoje účty z libovolného počítače 24 hodin denně. Nevýhodou homebankingu je fakt, že je zákazník vázán na jeden konkrétní počítač s nainstalovanou aplikací. Další moderní službou přímého bankovnictví je GSM banking, představující komunikaci s bankou prostřednictvím mobilního telefonu a technologie SIM Toolkit. Zadání příkazu k úhradě a jeho autorizace jsou sice možné, ale komplikované, protože závisí na technických možnostech jednotlivých bank.

Pro využívání služby smartphone banking se o slovo hlásí naše chytré telefony. Nutností jsou ještě příslušné bankovní aplikace, které banky vydávají pro telefony iPhone s operačním systémem iOS nebo Android, nově i Windows Phone 8. Další možností je přihlášení pomocí internetového prohlížeče v telefonu. Banka v kapse pro nás tedy přináší velké výhody, tou nejzásadnější je používání prakticky kdekoliv a kdykoliv. I tato záležitost má ale své stinné stránky v podobně obav z bezpečnosti. Používání této služby podává cenné informace o klientovi, jeho zvyklostech nebo i poloze, pakliže ji zadá. Banky to pak využijí pro poskytnutí právě těch služeb, které jsou pro daného klienta nejvhodnější. Nejsou to však jen banky, kdo by chtěl cenných informací využít, přesněji řečeno zneužít. Bezpečnost mobilního bankovnictví přímo souvisí s bezpečností chytrého telefonu samotného. Můžeme tedy využít různých anitivirových programů, ty nám ale bohužel bezpečnost naší mobilní banky nedokážou zajistit vždycky. Nicméně, je tu další způsob, kterým tyhle obavy můžeme zažehnat. Použijeme ten nejjedinečnější klíč každého z nás – otisk prstů. :)

V budoucnu by se tedy ideální banka měla zaměřit na využívání moderních technologií, v souvislosti s tím, jak důležitou roli dnes hrají v  našich životech. Zároveň je nezbytné věnovat pozornost bezpečnosti při využívání služeb přímého bankovnictví a dbát tak na ochranu klienta ve snaze jeho udržení a především přilákání nového.

Zdroje:

1)      KALABIS, Zbyněk. Bankovní služby v praxi. Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2005, viii, 148 s. Finance (Computer Press). ISBN 80-251-0882-1.

2)      SEKERKA, Bohuslav. Banky a bankovní produkty. Praha: Profess, 1997, xii, 532 s.

3)      Finance.cz. : Smarphone banking [online]. 2012 [cit. 2015-11-27]. Dostupné z: http://www.finance.cz/zpravy/finance/366359-smartphone-banking-uz-ma-pevnou-pozici-co-bude-dal/"

Partnerem soutěže IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ je dlouhodobě Air Bank, tedy banka, která na tuzemském trhu rovněž vyniká svou inovativností a snahou přinášet klientům neustále nová a efektivní řešení.

Air Bank

DALŠÍ SOUTĚŽNÍ PRÁCE SOUTĚŽÍCÍCH A INFORMACE O SOUTĚŽIL NALEZNETE ZDE!72. DÍL - Ideální banka 21. století: Ideální bankou je banka v kapse

Kdy byla tato esej napsána ?
Práce vychází z velmi zastaralých a nepřesných podkladů.Autorka mluví o moderních technologiích,ale ...
Diskutovat (1)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

3288404927

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

21375


ČÍSLO TÝDNE - 21 375 právě tolik návrhů na povolení osobního bankrotu bylo podáno v roce 2022. Jedná se o poměrně výrazný pokles proti předchozím létům, kdy naopak počet bankroků výrazně narůstal.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 23,8290
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,0100
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0570
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,1135
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7135
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1200
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,8407
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více