76. díl - Ideální banka 21. století:
Ideální banka jsou férové smlouvy a dostupné půjčky


19. 10. 2015  00:19     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ A PÁTEČNÍ SERIÁL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ: Soutěže studentů středních a vysokých škol za rok 2014 již byla vyhodnocena a byly předány ceny, my však pokračujeme v představování soutěžních prací studentů. Jan Nekvasil u Univerzity Hradec Králové by řešil férové smlouvy a dostupné půjčky.

76. díl - Ideální banka 21. století: Ideální banka jsou férové smlouvy a dostupné půjčky
Jan Nekvasil je studentem Univerzity Hradec Králové. Do soutěže se přihlásil poměrně rozsáhlou a zajímavou prací z níž je zřejmé, že má Honza praktické zkušenosti se zprostředkováním úvěrů a poradenstvím. Na současných poměrech bankovnictví kritizuje Honza zejména nevyvážený přístup bank ke klientům, často velmi nesmyslné smlouvy, orientované pouze na ziska banky a dostupné úvěry za rozumný úrok, který budou lidé schopní i v dlouhodobém horizontu splácet.

CELOU PRÁCI JANA NEKVASILA SI MŮŽETE PŘEČÍST DÁLE:

"Toto téma mne opravdu nadchlo, protože nejsem spokojen s dosavadním systémem fungování bank a proto si myslím, že: Ideální bankou z globálního hlediska by měla být ta, která má dominantní postavení na trhu a stálou klientelu. Tato klientela by měla být spokojená s nabízenými službami. V dnešní době je na trhu mnoho bank. Tyto banky jsou ale závislé na ČESKÉ NÁRODNÍ BANCE (ČNB). Tím že jsou závislé myslím fakt, že si musejí od ČNB brát úvěry. Momentálně je sytém ČNB nastaven způsobem, kdy je úrok nulový. To se však může rázem změnit, a to neovlivníme.

Tento úvod jsem napsal hlavně proto, že se banky musejí podřídit ČNB a jejím úrokům od toho se také odvíjí nabízené služby ostatních bank. Tím aby se klient bránil před navýšením úrokové sazby jeho úvěrů je tzv. fixace. S narůstající délkou této fixace souměrně narůstá i úrok splátky př. Hypotéka. Nejvíce vybíranou délkou fixace jsou tři roky. Po tuto dobu klient bude splácet při půjčce 600 000,- Kč a fixaci na tři roky splácet přibližně 4 000,- Kč měsíčně po dobu 20 let (úrok 3,99%), což je pro průměrnou dvou člennou rodinu obrovský výdaj, započítáme-li do toho i životní pojištění (investice, úrazovku), povinné ručení (popř. havarijní), penzijní připojištění, stavební spoření, spoření na dítě, pojistka o odpovědnosti zaměstnance.

Tímto způsobem se z ničeho nic klient dostane na částku 10 000 – 12 000,- Kč. Tato částka je neúnosná a člověk si nemůže dopřát pomalu nic příjemného pro sebe ani pro děti. Proto by se měla ideální banka více zaměřit na tento segment klientů a měla by individuálně přistupovat ke každému z nich. V současnosti banka bez ověření příjmů vystaví půjčku nebo hypotéku klientovi a tím to hasne. Klient musí každý měsíc popř. rok splácet nesmyslnou částku a banku nezajímá, kde na to klient peníze vezme, ale musí splácet jinak se stane dlužníkem a budou na něj posláni exekutoři. To asi není správné že?.

Co navrhuji je. Osobnější a individuální přístup ke klientům. Odporné, ale i přátelské chování finančních poradců i zprostředkovatelů půjček. Žádné skryté poplatky za zavedení účtu. Žádné poplatky za výběry v bankomatech dané banky. Samozřejmě poplatky za výběr u cizích bank ale to částkou maximálně 4-5,- Kč. Profesionální zhodnocení finančních prostředků klienta a stanovení únosného úroku pro celou rodinu.

Jelikož pracuji jako finanční makléř tak u svých klientů vidím, že některé smlouvy nemají pomalu hlavu ani patu. A jsou spíše postavené na zisku banky/pojišťoven než na zisku klienta. Ono také proč ne. Když je klient ve finanční tísni a rychle potřebuje peníze, tak proč mu nedat nesmyslnou smlouvu, kde klient prodělá nehorázné peníze. To je dle mého názoru vysoce neprofesionální a je to bez pochyb vykořisťování. Proto bych doporučit právě už řečené návrhy a dále bych k nim přidal výhodné zhodnocení peněz při spoření na dítě i důchodové spoření, aktuálně se zhodnocení peněž pohybuje kolem 5 – 7% za rok (nebudeme si nic nalhávat, za 40 let nezbudou finance na důchody) seznámení klienta s aktuálním stavem trhu a nabídnutí nejvýhodnějších půjček. Když se tato kritéria změní a bude se brát větší ohled na klienta než, tak nevidím sebemenší důvod, proč by se tato instituce nemohla nazývat „ Ideální banka“. Nakonec bych chtěl přidat jednu myšlenku „to že je něco dobré pro Vás, neznamená že je dobré i pro ostatní. Doufám, že se Vám tento příspěvek zalíbí a pomůže vám v zhotovení „Ideální banky“.

ZÚČASTNĚTE SE NOVÉHO ROČNÍKU SOUTĚŽE STUDENTŮ - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ A VYHRAJTE CENY V HODNOTĚ DESÍTEK TISÍC KORUN! PRAVIDLA A PODMÍNKA NALEZNETE ZDE!

idealni-banka-201576. díl - Ideální banka 21. století: Ideální banka jsou férové smlouvy a dostupné půjčky

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

39147145728

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

104


ČÍSLO TÝDNE 104 - právě tolik miliard vytvořily banky čistý zisk v roce 2022. Jedná se o rekordní výsledek po hladových letech v době koronavirové krize.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,4750
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,2280
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,3105
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,2365
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,4185
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,3100
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9201
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více