Fio banka

Fio banka

Fio banka, a.s.
Předseda představenstva a generální
ředitel: Mgr. Jan Sochor
Sídlo: V Celnici 10, 117 21 Praha 1
Tel.: 224 346 111
E-mail: fio@fio.cz, www.fio.cz

Kód banky: 2010

Infolinka: +420 224 346 800

Blokace karet: +420 224 346 777

Chcete změnit banku? Využijte kodex mobility.

KODEX BANKOVNÍ MOBILITY

Zisk banky 2018: 1 mld. Kč

Čistý výnos z poplatků a provizí: 0,32 mld. Kč

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2018


Kvartál
1 2 3 4

Banka roku
2017
Banka roku
2016
Banka roku
2015
Banka roku
2014
Ohodnoťte banku

Porota 1Q 2011 63,9
Otakar Schlossberger

Fio banka, a. s., jak sama píše na svých internetových stránkách, je bankou nové generace zaměřené na investice do cenných papírů a poskytování běžných bankovních služeb bez poplatků. Toto její motto je celkem příznačné, neboť s produkty spojenými s investicemi do CP má velké zkušenosti jako OCP a bankovní služby si banka osahala, kdy skupina Fio provozovala družstevní záložnu.

 

Internetové stránky jsou přehledné, lze nalézt vše potřebné a důležité pro klienta. Jen na první pohled spíše vnímám to, že banka je určena pro podnikatele,nikoliv pro spotřebitele. Až na další „proklikání“ se lze dočíst, že banka je i pro obyčejného občana.  Výsledky hospodaření však neobsahují výsledky za banku (rozvahu, výsledovku), ale informace o rozsahu poskytovaných investičních služeb.

 

Banka má nevýhodu v tom, že prodejních míst není tolik jako u velkobank působících na území ČR. Ve srovnání však s bankami stejného rozsahu je síť Fio na dobré úrovni. Lze předpokládat, že pokud bude dobře fungovat internetové bankovnictví, lze tuto nevýhodu překlenout. Banka dává také dobrý návod, jak se stát jejich klientem a co vše pro to udělat.

 

Ani v tomto posledním čtvrtletí roku jsem nenašel informace, které by odpovídaly tomu, že se banka hlásí ke společenské odpovědnosti. Není k nalezení ale ani reklamační řád nebo etický kodex. Přestože je k dispozici i mapa stránek,, tak jsem tyto dokumenty nenašel. Proto v této části bude hodnocení i nadále minimální.

 

Hodnocení v obou částech proto ponechávám na stávající výši.

Martina Hedvičáková

Fio banka začala první kvartál 2011 jako jedna z nejaktivnějších. Fio banka nabízí nově možnost požádat o běžný účet prostřednictvím internetového formuláře. Pro klienty na letošní rok připravuje více novinek, mimo jiné smartbanking nebo výhodnější zahraniční platby mimo eurozónu.

Fio banka od února nabízí svým klientům měsíčně deset výběrů ze sítě bankomatů Pharro zdarma. Klienti tak na základě sdílení této bankomatové sítě získají možnost dosažení další úspory při nakládání se svým účtem. Fio banka také zlevňuje zahraniční platební styk.

Fio banka nově nabízí svým klientům možnost platit na internetu komfortně, rychle, bezpečně a zdarma díky systému PayMyway, který propojením internetbankingu klienta s e-shopy umožní expedici zboží po zaplacení bez nutnosti čekat na doručení platby.

RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů ve spolupráci s Fio bankou spouští v rámci projektu finančního vzdělávání jarní kolo studijního výukového programu StudentBroker. V programu je zapojeno již 16 vysokých škol a univerzit z celé ČR. Fio banka ve spolupráci s českou burzou RM-SYSTÉM spouští také jarní cyklus školy investorů.

Fio banka podporuje myšlenku Dne bez bankovních poplatků. Svým klientům dala dárek k oslavě tohoto dne již v předstihu – každý měsíc deset výběrů z bankomatu v síti Pharro zdarma. Bez poplatků je tak běžná správa účtu pro klienta Fio banky každý den v roce.

Fio banka získala dvě cenná prvenství v anketě Zlatý Měšec 2011 – v kategorii Banky a družstevní záložny a Obchodník s cennými papíry. V první jmenované kategorii jde o třetí vítězství Fio v řadě.

Bedřich Danda

Stejně jako mBank je tato banka ideální volbou pro živnostníky podnikající přes internet. Nicméně svým potenciálem a širokou nabídkou produktů se banka stává zajímavou i pro další skupiny podnikatelů a klientů. Uvést zde mohu například široké možnosti investování apod.

V anketě Zlatý měšec 2011 se banka stala nejlepší bankou a obchodníkem s cennými papíry v ČR.

Helena Kadlecová

Oblast poplatků:

 - bylo zaznamenáno několik změn, které se týkaly především oblasti mezinárodních plateb

Oblast úrokových sazeb:

 - došlo ke snížení úrokových sazeb u spořicích účtů

Inovace  a novinky:

 - do přehledu úrokových sazeb byly nově přidány úrokové sazby pro Běžný účet Fio v GBP, PLN, HUF  a  Podnikatelský účet Fio v GBP, PLN, HUF

 - Fio banka se zapojuje do systému PayMyway pro rychlé a bezpečné platby na internetu

 Marketingové aktivity, komunikace:

 - masivní reklamní kampaň na produkty banky

Miroslav Zeman

Fio banka útočí a bude zřejmě celý rok útočit na titul nejvstřícnější banka roku 2011 i na tituly nejvstřícnější banky v jednotlivých čtvrtletích tohoto roku. S čím tato nejnovější banka na trhu v prvním čtvrtletí přišla?

Fio přijala opatření k zatraktivnění svých základních služeb. Fio banka nabízí nově možnost požádat o běžný účet prostřednictvím internetového formuláře. Pro klienty na letošní rok připravuje více novinek, mimo jiné smartbanking nebo výhodnější zahraniční platby mimo eurozónu.

Banka také přistupuje k opatřením zajišťujícím bezpečné a rychlé platby na internetu. Fio banka nově nabízí svým klientům možnost platit na internetu komfortně, rychle, bezpečně a zdarma díky systému PayMyway, který propojením internetbankingu klienta s e-shopy umožní expedici zboží po zaplacení bez nutnosti čekat na doručení platby.

Důležitým opatřením pro získání nových klientů je zvýhodnění bankovních kont. Fio banka ode dneška nabízí svým klientům měsíčně deset výběrů ze sítě bankomatů Pharro zdarma. Klienti tak na základě sdílení této bankomatové sítě získají možnost dosažení další úspory při nakládání se svým účtem.

Fio banka se umístila na prvním místě ankety. Fio banka získala dvě cenná prvenství v anketě Zlatý Měšec 2011 – v kategorii Banky a družstevní záložny a Obchodník s cennými papíry. V první jmenované kategorii jde o třetí vítězství Fio v řadě.

Bankovní poplatky 1Q 2011 85
Bankovní poplatky.com

Fio banka obhajuje vysoké hodnocení z III. a IV. čtvrtletí 2010. A protože nedošlo k žádným negativním změnám i nadále platí, že vedle mBank je Fio banka nejlevnější bankou na trhu. Naopak je pozitivní, že banka pokračuje v proklientsky zaměřených poplatkových změnách. Navíc poskytuje celou řadu služeb (jako třeba hotovostní operace, podnikatelské účty apod.) a má celkem hustou pobočkou síť, kterou i nadále rozšiřuje. Struktura bankovních poplatků se sice v tomto čtvrtletí nezměnila, ale poplatky za jednotlivé služby ano.

Banka se v tomto čtvrtletí soustředila především na dvě poplatková témata – zahraniční platební styk a výběry z bankomatu. A u obou zaznamenáváme poplatkovou redukci. Pokud jde o zahraniční platební styk, tam klienti mohou nově odesílat levněji mezinárodní platby v amerických dolarech, britských librách, polských zlotých, maďarských forintech a v českých korunách a to paušálně za 250 Kč nebo ekvivalent v cizí měně (platí pro režimy „SHA“ - o náklady se dělí obě strany a „BEN“ – náklady platí příjemce). Při dispozici „OUR“, kdy klient hradí všechny náklady, je tento poplatek 500 Kč. Dále dochází ke sjednocení poplatků účtovaných za veškeré příchozí platby v EUR bez ohledu na zúčtovací systém, jehož prostřednictvím byly doručeny, a to na 25 Kč (respektive 1 €). Výjimkou jsou platby ze Slovenska při využití clearingu NBS, které jsou zdarma. Druhou výraznou poplatkovou změnou bylo zavedení deseti výběrů ze sítě bankomatů Pharro (v ČR jich je 60) měsíčně zdarma. Ostatní podmínky výběrů z bankomatu zůstaly beze změn (výběr z bankomatu ČSOB za 6 Kč, z ostatních bankomatů za 30 Kč). Kvůli těmto pozitivním změnám zvyšujeme hodnocení v této části o 0,5 bodu.

Sazebník banky patří i nadále k těm přehlednějším, kdy všechno najdete v jednom dokumentu, který je přitom jen na pěti stranách. Pro někoho může působit rušivě oceňování poplatků i v jiných měnách než jenom v korunách. V sazebníku také najdeme na relativně malém prostoru množství hvězdiček a pomocných vysvětlení.

Fio se ve všech průzkumech umísťuje i v  I. čtvrtletí se svým běžným účtem na druhém místě, hned za mKontem. To je patrné zejména v Klientském indexu Kalkulátoru bankovních poplatků. Navíc u klientů, kteří poptávají také hotovostní operace, posunuje se Fio banka pravidelně na místo první. V Q Reportu Scott & Rose došlo u standardního klienta ke snížení nákladů mezi daty 31.12. z 723 Kč na 507 Kč (k 31.3.) ročně. To zřejmě souvisí s novinkou v oblasti výběru z bankomatů.

Veřejnost 1Q 2011 87.1
Milan Kachlík
Josef Marcián
Petr Suchanka

Paráda. Za 6 let žádný problém.

Lamberta Bendlová

Největší pozitivum na této bance jsou každopádně poplatky. Služby jako jsou např. vedení účtu, internetbankig, příchozí a odchozí platby a mnoho dalších jsou zdarma.

Avšak horší to je s pobočkami a bankomaty, těch je opravdu velmi málo. Jelikož v dnešní době jsou bankomaty téměř nepostradatelnou součástí každodeního života, myslím že je to pro tuto banku obrovské mínus.

Také mi zde chybí studentské učty a různé druhy ostatních bankovních služeb.

Antonín Sprinz

Je to jedna z vlaštovek na našem trhu, která opravdu nežije ze zbytečných poplatků. Předností je rovněž spořící účet se slušným úročením, peníze k dispozici dle potřeby klienta. Jako snad jediná umožňuje tyto účty i pro právnické osoby, výhoda pro majitele bytových domů a jejidh klienty - tzv. kauce mohou být alespoň nějakým způsobem zhodnocovány. Překvapil mne vklad výběr hotovosti nad 1000,-Kč bez poplatku na přepážce banky. U ČSOB výber = -60Kč, což je tedy bomba.

Evžen Bílek

Ve FIO bance, nyní a.s. jsem já + celá rodina + bytové družstvo (jsem předsedou) už 3 roky, poté co jsme  vystřídali cca 6 bank. Když ztráta z bank. styku přesáhla u družstva přes 3000Kč/rok, přešli jsme k FIO, kde naopak družstvo vydělalo z běžných provozních operací přes 1000Kč/2010 (lákavé je využít i možnosti vstupu na akciový trh, který FIO zajišťuje) :

-všechny obvyklé operace jsou bez poplatku, vč. vedení účtu, přitom vydělávám na úroku (nyní bohužel nižším), platební karta zdarma má široké použití na poštách a ČSOB, oblíbil jsem si však pokladnu v Senovažném nám., kde vklady i výběry nad 1000Kč jsou zdarma a rychle provedeny, oceňuji i střízlivé (neluxusní) bydlení FIO pro správu našich peněz

- sofware banky je velmi vstřícný, el.bankovnictví s využitím mobilu je rychlé a snadné, zdá se i bezpečné. Stížnosti=0

car dardar
jana kalinčíková

CO ZATÍM SLYŠÍM,JENOM CHVÍLÍM-TAK BY TO MĚLO BÝT,BEZ POPLATKŮ,ALE JEN ABY TO TAK ZŮSTALO

Anna Zlatá

Moje oblíbená banka, kde jsem velice spokojena. Příjemní zaměstnanci, osobní bankéř apod. Jsem velice spokojená.

Miroslav Kvasnica

Fio, zatím není moc vyprofilovaná, uvidíme jak se usadí na trhu.


Pobočky

Bankomaty