Od začátku roku zaplatil každý Čech na bankovních poplatcích 2571 korun


07. 09. 2020  02:30     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Krize nekrize bankám musíme platit stále. Za prvních osm měsíců tohoto roku jsme bankám zaplatili na poplatcích již bezmála 27 miliard korun. Poplatky jsou tak i nadále velmi stabilním příjmem bank a zásadně se nesnížily ani v době koronavirové krize. Výši poplatků vypočítává počítadlo na serveru www.Bankovnipoplatky.cz. Každý občan České republiky, včetně dětí uhradil na bankovních poplatcích průměrně 2 571 korun.

Od začátku roku zaplatil každý Čech na bankovních poplatcích 2571 korun
Poplatky se pořád drží

V prvním pololetí roku 2019 dosáhly příjmy bank z poplatků a provizí vše 22 miliard korun. O rok později, i navzdory koronavirové krizi tyto příjmy dosáhly 21 miliard korun, tedy téměř stejně jako před rokem. Naopak se výrazně snížily příjmy z úroků a rekordně poklesl zisk bank.

Poplatky a provize patří k nejstabilnějším příjmům tuzemských bank. Jejich výše se drží na stejných či podobných úrovních jako v loňském roce. Poplatky totiž nepodléhají tak zásadním způsobem krizovým vlivům. Pro banky tak poplatky představují stabilní příjem. Poplatky za vedení účtů, poplatky za vedení úvěru, poplatky z transakcí, poplatky za výběr z bankomatu, nebo poplatky za vyčíslení úvěru a další. To vše jsou platby, které banky vybírají v obdobném rozsahu jak v době prosperity, tak v dobách krize.

Poplatky však také patří k nejspornějším příjmům bank. Mnoho bankovních poplatků bylo v rámci Ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek vyhlašovanou serverem Bankovní poplatky vyhodnoceno jako absurdní. Takovými poplatky se staly mimo jiné například poplatek za vedení účtu, poplatek za autorizační sms nebo poplatek za předčasné splacení úvěru. V aktuálním ročníku Ankety můžete hlasovat ZDE!

Koronavirová krize s bankami zatřásla

V době koronavirové krize banky odkládali splátky i úroky klientům, kteří se dostali do ekonomický problémů. Následně v průběhu dubna přišla vláda se zákonem o splátkovém moratoriu, kdy mohly klienti požádat až o šest měsíců odkladu splátek a úroků a banky jim musely vyhovět. Do současné doby byly odloženy splátky ve 370 000 případech. Banky tak zaznamenaly pokles příjmů z úroků ve výších několika miliard korun. To výrazně srazilo zisky tuzemských bank.

Naopak příjmy z poplatků za pololetí výrazný způsobem nepoklesly. Právě poplatkům vděčí banky zato, že jim zisky nepoklesly ještě výrazně více.

Zisk bankám poklesl o 52 procent

Jen za první pololetí letošního roku došlo k poklesu zisku našich bank až o 52 procent. Za poklesem stálo právě moratorium na odklad splátek nebo výrazný pokles úroků na trhu. Naopak příjmy z poplatků se výrazně nezměnily.

Banka

1. pol. 2019

1. pol. 2020

rozdíl v %

Česká spořitelna

8,7

4,6

-47,1

Moneta

2

1,2

-40

KB

7,2

4,4

-38,5

ČSOB

10,9

3,5

-68

RB

2,8

1,3

-52,3

UniCredit Bank

4,9

2,5

-50

Celkem

36,5

17,5

-52

 zdroj: Bankovní Poplatky


Hlasujte v Anketě o nejabsurdnější bankovní poplatek v roce 2020 a pomozte nám ho zrušit ZDE!

Páka poplatkyOd začátku roku zaplatil každý Čech na bankovních poplatcích 2571 korun

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

31445720098

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

223


ČÍSLO TÝDNE - 223 právě tolik hodin stráví malé a střední firmy papírováním. Vše v souvislosti s plněním úředních povinností. To představuje téměř 10 dnů, každý celých 24 hodin. Stačí aby si každý z nás vzpomněl na vyplňování každoročních daňových přiznání a všech příloh a je jasné o čem se mluví. Byrokracie bohužel v České republice nijak významně neustupuje. Průzkum provádí již čtvrtým rokem Liberální institut.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více