Boj proti praní špinavých peněz sílí (Moderní řízení)


15. 02. 2008  09:08     Economia     komentáře (0)

Aktivity světových bank v boji proti praní špinavých peněz zmapovala již podruhé ve velkém průzkumu síť poradenských společností KPMG.

Aktivity světových bank v boji proti praní špinavých peněz zmapovala již podruhé ve velkém průzkumu síť poradenských společností KPMG pod názvem Global Anti-Money Laundering Survey 2007. How banks are facing up to the challenge. Výzkumu KPMG International 2007 se zúčastnilo 224 zástupců nejvýznamnějších bank z 55 zemí světa. Podle odhadů přesahují roční výnosy z trestné činnosti drogových dealerů, pašeráků zbraní a jiných pachatelů trestné činnosti, které se snaží každoročně legalizovat, jeden bilion USD. Boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu tak nadále zůstává velkou výzvou pro bankovní sektor.

K celosvětovému pozitivnímu vývoji přispěla i Česká republika. "Zjistili jsme, že boj proti legalizaci výnosů z trestné činnosti považuje vedení bank v ČR za vysokou nebo střední prioritu. Podle našeho názoru význam této problematiky v České republice vzroste, jakmile vstoupí v platnost zákon implementující Třetí směrnici EU, a to především v oblasti postupů hloubkové kontroly," doplňuje Jimmy Helm, partner a vedoucí oddělení Forenzního šetření v KPMG ve střední a východní Evropě.

Situace v České republice

Banky bojují, ale chybí jim kontrola politicky exponovaných klientů.
Tuzemské banky si závažnost boje proti praní špinavých peněz uvědomují.
Mnohé finanční ústavy posunuly tento boj do popředí svých zájmů. Kromě toho se o něj stále více zajímá i vrcholové vedení institucí.
Boj proti legalizaci výnosů z trestné činnosti je vedením bank v České republice považován za vysokou nebo střední prioritu. Jeho význam pravděpodobně ještě vzroste, jakmile vstoupí v platnost zákon, který implementuje Třetí směrnici EU, a to především v oblasti postupů hloubkové kontroly.
I u nás banky investují zejména do zkvalitnění systémů monitorování, stejně jako jinde ve světě.
Nedostatečné je zatím monitorování politicky exponovaných osob. České banky dosud neprovádějí jejich přísnější hloubkové kontroly. Po začlenění Třetí Směrnice EU do našeho právního řádu budou nuceny tyto specifické postupy uplatňovat.
Pravidla boje proti praní špinavých peněz vycházejí u většiny tuzemských bank z hybridního přístupu. To znamená, že existují globální pravidla tohoto boje, ale konkrétní postupy se stanovují na regionální či národní úrovni.

 Boj proti praní špinavých peněz sílí (Moderní řízení)

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

20365220852

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

655


ČÍSLO TÝDNE - 655 právě tolik bylo vyhlášeno bankrotů tuzemských podnikatelů jen v průběhu června tohoto roku. Jedná se o nejvyšší počet bankrotů za celý rok. Podnikatelé krachují zejména z důvodu postižení koronavirovou krizí. Ohroženi jsou podnikatelé podnikající v automobilovém průmyslu či turistických službách.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více