Ceny v domácím průmyslu stanovily nové historické maximum


16. 12. 2021  09:19     Tomáš Volf     komentáře (0)

V historii samostatné ČR nebyly ceny v průmyslu nikdy tak vysoko jako dnes. Ceny průmyslových výrobců v listopadu meziročně vzrostly o neuvěřitelných 13,5 %, meziměsíčně o 1,2 %. Jedná se již o třináctý měsíc v řadě, kdy ceny zrychlují své tempo růstu.

Ceny v domácím průmyslu stanovily nové historické maximum
Inflace se zdaleka netýká jen spotřebitelských cen, ale také cen průmyslových výrobců. Mezi hlavní důvody zdražování patří zejména vysoká poptávka, kterou však producenti nejsou schopni saturovat, především kvůli zpožďování dodávek vstupů a jejich rostoucí ceny.

K tomu se přidávají přetrvávající problémy v mezinárodní dopravě, přičemž tento mix nakonec vede k tomu, že ceny na pultech obchodů letí vzhůru.

Další důvod můžeme najít u ČNB. Ta v posledních měsících masivně utahuje měnovou politiku a ve zvyšování sazeb nejspíš bude pokračovat dál.

To nevede zdaleka jen ke zvyšování cen spotřebitelských úvěrů a hypoték, ale také ke zdražování provozních úvěrů firmám a úvěrů čerpaných na investiční záměry. Provoz firem se zdražuje a investice jsou odsouvány, což ve výsledku může vést k oslabení ekonomického růstu.

Ceny zemědělských výrobců se meziročně zvedly dokonce o 14,6 % a i zde dochází ke zrychlování tempa zdražování. Obdobná situace je i u stavebních prací, které šly nahoru o 7,9 %

V dalších měsících se bude pravděpodobně tempo růstu zpomalovat, ale stále budeme velmi vysoko. V následujícím roce také postupně vyprchá negativní dopad nízké srovnávací základny, což ve výsledku povede k mírnějšímu růstu cen.


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKCeny v domácím průmyslu stanovily nové historické maximum

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

3062783549

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

21375


ČÍSLO TÝDNE - 21 375 právě tolik návrhů na povolení osobního bankrotu bylo podáno v roce 2022. Jedná se o poměrně výrazný pokles proti předchozím létům, kdy naopak počet bankroků výrazně narůstal.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 23,7950
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,8940
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0580
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,1345
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7590
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1100
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,8596
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více