Češi se ve spotřebě krotí


07. 09. 2021  12:46     Tomáš Volf     komentáře (0)

Domácí červencové maloobchodní tržby meziročně vzrostly o 3,1 % a meziměsíčně o 0,5 %. Nejen, že se jedná o horší výsledek než před měsíce, ale dnešní čísla zaostala i za očekáváním trhů. 

Češi se ve spotřebě krotí
Češi nejvíce utráceli za nepotravinářské zboží, tržby z něj vzrostly o 6 %. Prodejcům počítačů a komunikačních zařízení šly tržby nahoru o 11,9 %. Naopak tržby za potraviny o půl procenta klesly.

Dnešní výsledek je ovlivněn dvěma hlavními faktory. Stále zde platí nízká srovnávací základna s loňským rokem. Přestože vláda před rokem o prázdninách částečně uvolnila restrikce, lidé neutráceli tolik, jelikož panovala obava především ze ztráty zaměstnání. Spotřebitelé zkrátka nevěděli, co přijde, takže byli ve svých výdajích obezřetnější.

Také zde platí fakt, že letos v červenci si spotřebitelé skutečně chtěli oddechnout po náročném roce a nekoukat na každou vydanou korunu. Při pohledu na data o nezaměstnanosti je jasné, že obava ze ztráty zaměstnání není nikterak zásadní a tak dál trvá návrat Čechů do obchodů.

V podzimních měsících je možné, že maloobchodní tržby lehce zpomalí, protože přijde obava ohledně případných nových restrikcí ze strany vlády. Vyšší inflace a tedy zdražování, je dalším důvodem možného poklesu útrat spotřebitelů. 


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKČeši se ve spotřebě krotí

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

18907245646

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7300
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4490
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2760
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,7700
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,4685
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0014
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více