Číslo týdne 40


12. 11. 2019  01:39     NF     komentáře (0)

Právě o tolik procent se zvýšil počet neschopenek tuzemských zaměstnaců po zrušení tzv. karenční doby. Od července tohoto roku je zrušená tzv. karenční doba, kdy zaměstnanci nedostávali za první tři dny nemocenské nic. 

Číslo týdne 40
Od 1. července 2019 dostane zaměstnanec 60 % mzdy už od prvního dne stonání. V posledních dnech se Českem šíří zpráva o tom, že stoupla nemocnost o 40 %. Nemáme se bát nějaké hrozící epidemie?

Česko zavalila zpráva o velkém nárůstu neschopenek. Dle statistik bylo v loňském roce o 40 % méně nemocných než letos. Zatímco loni v září bylo na nemocenské 100.000 zaměstnanců, letos bylo evidováno bezmála 140.000. Otázkou ale zůstává, zda jde o skutečný nárůst nemocných, nebo je nemocných stejně s rozdílem, že nyní se jim vyplatí jít na neschopenku ihned, když jim není dobře.

Až do konce června 2019 zaměstnanci měli nárok na náhradu mzdy až od 4. – 14. dne své neschopenky, tudíž si dobře promysleli, zda, například s virózou, která trvá pouze pár dnů, se jim vyplatí marodit.

Vláda schválila zrušení karenční doby, nyní mají zaměstnanci nárok na náhradu mzdy již od prvního dne neschopenky, z čehož mají pochopitelně radost, protože si nemusí brát dovolenou, když jdou k lékaři, na ambulantní zákrok do nemocnice nebo když jsou jen krátkodobě nemocní. Mohou si tak dovolenou nechat pro čas s rodinou nebo pro své osobní aktivity.

Na druhou stranu mají obavy, zda tato změna nezpůsobí nárůst nemocných, kdy za ně budou muset více pracovat nemarodící zaměstnanci. Zaměstnavatelé také nadšení nejsou. Vidí v tom především podporování nepoctivých zaměstnanců, kteří si čas od času rádi zasimulují, zajdou ke svému lékaři s údajnou bolestí hlavy nebo břicha a neschopenka na pár dní je hravě na světě.

Mezi zaměstnanci jsou ale i poctiví, kteří si brali dovolenou pro nemoc. Jako paní Nikol z Prahy. Pracuje jako úřednice a její plat není na žádné velké vyskakování. Kvůli drobnému chirurgickému zákroku, kdy měla být hospitalizována pouze 2dny, si vzala 3denní dovolenou, která jí pak chyběla v létě v době prázdnin jejích dětí.

Byla tato novela zákona od vlády dobrým tahem nebo s ní nesouhlasíte? Jaká je vaše zkušenost?

 Číslo týdne 40

Diskutovat (0)


Další články k tématu

Číslo týdne

135


ČÍSLO TÝDNE - 135 právě tolik miliard korun by činil výpadek příjmů státního rozpočtu, rozpočtu obcí a krajů, pokud by nabyl účinnosti aktuálně schválený zákon snižující daně všem občanům.

Číslo týdne 700 000 000 000

700000000000


ČÍSLO TÝDNE 700 000 000 000 (SEDMSETMILIARD) právě taková částka se v podobě bankovek a mincí objevuje v reálné ekonomice jako hotovost, se kterou platíme. Jedná se o rekordní sumu, protože takto vysoká částka hotovosti v oběhu nikdy dříve nebyla.

Číslo týdne

31


ČÍSLO TÝDNE 31, právě tolik let již žijeme v demokratickém systému. Od roku 1989 došlo k největším společenským i ekonomickým změnám v historii. Právě den studentů je symbolem zásadních změn v životě každého z nás. 

Číslo týdne

39


ČÍSLO TÝDNE 39 právě o tolik procent klesl za tři čtvrtletí čistý zisk jedné z největších tuzemských bank České spořitelně. Pokles se tak oproti druhému pololetí snížil. Poplatkům ale pokles zisku bank nevadí. Výpadek zisku bank zůstává alespoň v České republice a neodcestuje ve formě dividend a desítek miliard korun do zahraničí.

Číslo týdne 50 000

50000


ČÍSLO TÝDNE - 50 000 právě o tolik klesl počet lidi v exekuci. Nově tak představuje počet lidí v exekuci 736 425 lidí. Pokles počtu lidí v exekuci je velmi dobrou zprávou v této neklidné době. Právě 50 000 lidí mohlo začít život s čistým štítem a bez nesplácených dluhů.

Číslo týdne

223


ČÍSLO TÝDNE - 223 právě tolik hodin stráví malé a střední firmy papírováním. Vše v souvislosti s plněním úředních povinností. To představuje téměř 10 dnů, každý celých 24 hodin. Stačí aby si každý z nás vzpomněl na vyplňování každoročních daňových přiznání a všech příloh a je jasné o čem se mluví. Byrokracie bohužel v České republice nijak významně neustupuje. Průzkum provádí již čtvrtým rokem Liberální institut.

Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

36291548846

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Co je to PES? Tento vás rozhodně nepokouše


V rádiu, v televizi, v novinách, všude slyšíme a vidíme zkrátku PES. Co to ale přesně znamená? 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více