Číslo týdne 60:
Právě na tolik procent mají zaměstnanci nárok ze mzdového základu při péči o dítě


12. 03. 2020  01:24     Nell Fantysová     komentáře (0)

V důsledku uzavření škol kvůli koronaviru v celé České republice spoustu rodičů muselo zůstat doma se svým malým školákem. Ošetřovné, na které mají rodiče nárok, ale pokryje pouze 60% platu.

Číslo týdne 60: Právě na tolik procent mají zaměstnanci nárok ze mzdového základu při péči o dítě
Máte doma malého školáka, který má nyní „nucené prázdniny“ kvůli koronaviru? Nemáte hlídání, a tak s ním musíte zůstat doma, a tudíž nemůžete do práce? Máte možnost zažádat o ošetřovné při péči o dítě do jeho věku 10 let a OSSZ vám vyplatí částku jako náhradu mzdy. Ovšem musíte se spokojit s menší částkou, než jste zvyklí. Ošetřovné se vyplácí až za 9 dnů a jeho výše je 60 procent redukovaného denního vyměřovacího základu mzdy.

V případě, kdy jste rodič samoživitel, můžete čerpat ošetřovné až 16 dní při péči o dítě do 16 let věku. Pokud se o vaše dítě postará někdo jiný z rodiny, například babička, je podmínkou čerpání ošetřovného, aby žila ve společné domácnosti spolu s dítětem.

Tiskopis (Žádost o ošetřovné při péči o dítě) je k dispozici v tištěné podobě ve školách, na OSSZ či na webu České správy sociálního zabezpečení. Vyplněný a potvrzený formulář pak předáte svému zaměstnavateli, který ho spolu s podklady pro výplatu ošetřovného předá příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, která dávku vyplácí.

U podnikatelů nárok na ošetřovné nevzniká, ani v případě, kdy jsou dobrovolně přihlášeni k nemocenskému pojištění.

 Číslo týdne 60: Právě na tolik procent mají zaměstnanci nárok ze mzdového základu při péči o dítě

Diskutovat (0)


Další články k tématu

Číslo týdne

135


ČÍSLO TÝDNE - 135 právě tolik miliard korun by činil výpadek příjmů státního rozpočtu, rozpočtu obcí a krajů, pokud by nabyl účinnosti aktuálně schválený zákon snižující daně všem občanům.

Číslo týdne 700 000 000 000

700000000000


ČÍSLO TÝDNE 700 000 000 000 (SEDMSETMILIARD) právě taková částka se v podobě bankovek a mincí objevuje v reálné ekonomice jako hotovost, se kterou platíme. Jedná se o rekordní sumu, protože takto vysoká částka hotovosti v oběhu nikdy dříve nebyla.

Číslo týdne

31


ČÍSLO TÝDNE 31, právě tolik let již žijeme v demokratickém systému. Od roku 1989 došlo k největším společenským i ekonomickým změnám v historii. Právě den studentů je symbolem zásadních změn v životě každého z nás. 

Číslo týdne

39


ČÍSLO TÝDNE 39 právě o tolik procent klesl za tři čtvrtletí čistý zisk jedné z největších tuzemských bank České spořitelně. Pokles se tak oproti druhému pololetí snížil. Poplatkům ale pokles zisku bank nevadí. Výpadek zisku bank zůstává alespoň v České republice a neodcestuje ve formě dividend a desítek miliard korun do zahraničí.

Číslo týdne 50 000

50000


ČÍSLO TÝDNE - 50 000 právě o tolik klesl počet lidi v exekuci. Nově tak představuje počet lidí v exekuci 736 425 lidí. Pokles počtu lidí v exekuci je velmi dobrou zprávou v této neklidné době. Právě 50 000 lidí mohlo začít život s čistým štítem a bez nesplácených dluhů.

Číslo týdne

223


ČÍSLO TÝDNE - 223 právě tolik hodin stráví malé a střední firmy papírováním. Vše v souvislosti s plněním úředních povinností. To představuje téměř 10 dnů, každý celých 24 hodin. Stačí aby si každý z nás vzpomněl na vyplňování každoročních daňových přiznání a všech příloh a je jasné o čem se mluví. Byrokracie bohužel v České republice nijak významně neustupuje. Průzkum provádí již čtvrtým rokem Liberální institut.

Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

36289654999

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Co je to PES? Tento vás rozhodně nepokouše


V rádiu, v televizi, v novinách, všude slyšíme a vidíme zkrátku PES. Co to ale přesně znamená? 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více