33. díl - Ideální banka 21. století:
Michael Chromčák přišel s novým nápadem.


17. 04. 2015  00:38     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ A PÁTEČNÍ SERIÁL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ: Soutěže studentů středních a vysokých škol již byla vyhodnocena a byly předány ceny, my však pokračujeme v představování soutěžních prací studentů. Michael Chromčák přišel se zajímavým nápadem, který je lepší než otisk prstu.

33. díl - Ideální banka 21. století: Michael Chromčák přišel s novým nápadem.
Nápad Michaela Chromého z gymnázia Vsetín přináší úplně novou možnost potvrzení plateb, který je dokonce bezpečnější, než otisk prstu o kterém se tolik hovoří. Nový systém a zařízení totiž scanuje celou ruku, tedy rozložení žilního řečiště, které je u každého člověka pochopitelně úplně jiné. Tento systém již nyní testují švédští vědci. V představách Michala by měla tato možnost být službou skutečné ideální banky.

"Banku 21. století si představuji jako velkou místnost. Vše bude samoobslužné, minimální počet personálu. Banka bude plná bankomatů, které by ale vůbec nevypadaly jako ty dnešní. V ohledu peněz mě osobně baví si prohrávat s myšlenkou, kterou jsem si propůjčil od jednoho Švéda - placení obrazem žil v ruce.

Rozpoložení žil a žilek na ruce je totiž podobně unikátní, jako třeba otisk prstu. Navíc mi tento systém připadá jako reálné využití způsobu platby z jednoho sci-fi filmu (In Time) - ,,peněženkou" jste vy sami, ke svým penězům smíte jen vy... Věřím, že ani tento ekonomický systém nebude zcela bezpečný, protože přísloví mluví o tom, že kdo chce psa bít, vždycky najde si hůl. To, co jsem ale zatím prověřoval nasvědčovalo tomu, že by to mohl být jeden z těch bezpečnějších bezhotovostních systémů. Například se stále zvyšuje kapacita úložišť dat, takže při zavádění systému by asi nebyl problém si uložit u každého uživatele ještě víc poznávacích znaků, než se ukládá dnes v souvislosti s otisky prstů.

To znamená extrémní snížení možnosti vyrobit falešný obraz žil. Placení ,,žílami" také nemá tu možnost pracovat s končetinou, kterou je mrtvá, kterou neprotéká krev. Napadají mě tedy je možnosti geniality mozku, nebo jako u každé bankovního systému hrubá síla. Ale zpět k bance.. Bankomaty by se tedy skládaly jen z normální obrazovky s tlačítky, protože podle mého názoru se u věci, která je jen na malý počet funkcí mnohem více hodí a skleněné podložky s vidlicí pro ruku. Tlačítka místo dotykového ovládání jsem do svého návrhu zvolil hlavně kvůli starším lidi, na které společnost nesmí zapomínat.

Pro transakci tedy stačí přiložit zápěstí na vidlici dlaní dolu ke speciální podložce, která si ji ,,prohlédne" infračerveným zářením. Po úspěšné identifikaci se může dle přání uživatele objevit ještě nutnost legitimovat se kódem či čímkoliv jiným. Něčím, co by bylo volitelné a na serveru banky by to nezabralo moc místa. Po zkoušce tohoto systému by se mohli odbourávat vlastně veškeré karty, ale to bych asi chtěl moc... Počet peněz, které nejsou jen elektronicky v různých systémech se snižuje. Mně problémy ekonomie zajímají, a proto je mi jasné, že hmatatelných peníz musí být určitý počet a potom se bude toto procento snižovat jen kvůli produkci dalších peněz jen v systému. Nevěřím v to, že by byly bankomaty tohoto systému o tolik dostupnější, než ty dnešní, aby se jiný daly zařizoval hotovostní transakce typu ,,půjčil by si mi dvacku, nemám na autobus" bezhotovostně. Ještě jednou, každý systém má mouchy, jenom říkám, že v tuto možnost věřím."

ruka

 

ruka2

 

DALŠÍ PRÁCE NAŠÍ SOUTĚŽE STUDENTŮ STŘEDNÍCH A VYSOKÝCH ŠKOL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ NALEZNETE ZDE!

 

 33. díl - Ideální banka 21. století: Michael Chromčák přišel s novým nápadem.

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

36074127541

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

337


ČÍSLO TÝDNE - 337 právě tolik miliard korun činil schodek státního rozpočtu v listopadu tohoto roku. Za celý rok 2022 má schodek rozpočtu dosáhnout 375 miliard korun. V číselném vyjádření se jedná o takovéto neuvěřitelné číslo 337 000 000 000 korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,3730
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1550
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2080
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,4295
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,6975
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,9400
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9493
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více