Český zahraniční obchod jde dolů


08. 11. 2021  10:01     Tomáš Volf     komentáře (0)

V září se obchodní bilance ČR dostala opět do červených čísel a jedná se tak už o čtvrtý měsíc v řadě, kdy více dovážíme, než vyvážíme. V září byl deficit ve výši 13,3 mld. koruny, což je od června druhý nejhorší výsledek.

Český zahraniční obchod jde dolů
Za pozornost stojí především fakt, že v meziměsíčním vyjádření klesl jak export (o 2,2 %), tak import (o 2 %). Tato nebezpečná kombinace ukazuje zejména na nízkou aktivitu v ekonomice, která je doprovodným znakem zpomalování tempa ekonomiky.

V době ekonomického růstu se díváme na automobilový průmysl, v dnešním situaci se na něj pozornost upíná znovu. V době růstu je toto odvětví akcelerátorem, ale v časech snižování tempa či dokonce poklesu je automobilový průmysl koulí na noze. Závislost ČR na tomto segmentu trhu je fatální. Vzhledem k omezování výroby v automobilkách v souvislosti s nedostatkem vstupů se i v dalších měsících dočkáme podobného scénáře.

Čísla se budou dál propadat, a to se týká jak průmyslové výroby, tak potažmo i exportu a importu. V takovém případě už klesá důležitost samotného salda obchodní bilance, ale je třeba se zaměřit na konstrukci čísla samotného, a především na tempo poklesu vývozu a dovozu. 


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKČeský zahraniční obchod jde dolů

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

19312720639

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7440
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,7180
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2795
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,7860
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,7510
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2300
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0022
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více