TÝDENNÍ SPECIÁL - JAK NA ÚVĚRY:
Vybíráme spotřebitelský úvěr
TÝDENNÍ SPECIÁL - JAK NA ÚVĚRY: Sjednání úvěru osobně na pobočce, nebo přes internet?
Finanční poradna serveru BP: Než si půjdete pro hypotéku nechte si udělat odhad
TÝDENNÍ SERIÁL - JAK NA ÚVĚRY: Statisícové pokuty u úvěrů jsou stále realitou
TÝDENNÍ SPECIÁL - JAK NA ÚVĚRY: Čím se řídit při volbě úvěru. Reklama ne, porovnání ano
Spotřebitelský úvěr slouží k financování nákupů a plateb za nejrůznější zboží od elektroniky, nábytku až po automobily. Jedná se o úvěr, který nemusí být zajištěn zástavou třeba nemovitosti. Spotřebitelský úvěr je nejčastěji pořizovaným úvěrem. Průměrná výše spotřebitelského úvěru činila v České republice 136 tisíc korun a jeho průměrná délka pak 5 let.
Jak vybírat spotřebitelský úvěr
Spotřebitelský úvěr, ačkoliv to tak nevypadá, je v podstatě zboží jako kterékoliv jiné. Bohužel, ne všichni lidé k němu tak přistupují a tak si berou zbytečně drahé úvěry buď u bank, kde mají svůj běžný účet, nebo v první bance, kde se na úvěr dotázali. Výši nákladů za úvěr (RPSN) přitom v první fázi rozhodování moc neřeší, protože převládá emoce a impulsivní touha po penězích na vysněnou věc. Srovnání parametrů, nákladů a podmínek něčeho tak imaginárního, jako je půjčka, přijde lidem zbytečné ba dokonce nerealizovatelné. Dochází pak často k paradoxním situacím, kdy lidé tráví hodiny na internetu hledáním produktu s nejnižší cenou, aby si poté na nákup půjčili v první bance a přeplatili daleko více, než původně ušetřili na levnějším nákupu.
Porovnáním a správným výběrem úvěru lze ušetřit tisíce korun měsíčně. Navíc porovnávat a vybírat se dá dnes velmi snadno. Na internetu nalezneme množství porovnávačů výhodnosti spotřebitelských úvěrů, které nám po zadání příslušných kritérií, pomohou vybrat ten nejvýhodnější spotřebitelský úvěr. Vybírat tak lze podle výše úroku, RPSN, nebo podle celkově zaplacené částky. I v případě, že nemáme přístup na internet, nebo kalkulátorům z nějakého důvodu nedůvěřujeme, je vhodné navštívit několik finančních institucí a nechat si nabídnout anonymizovaný úvěr s konkrétními parametry. Pozor, nežádat o zpracování personifikované nabídky, protože i pouhá žádost klienta se může objevit v úvěrových registrech. Větší počet žádostí později může přístup k úvěrům zkomplikovat.
Vybírejte zásadně podle výše RPSN
U spotřebitelského úvěru není podstatná výše úroku, jak si část lidí myslí, ale výše RPSN, tedy Roční Procentní Sazby Nákladů. RPSN je totiž nejdůležitějším ukazatelem výhodnosti úvěru. Sazba v sobě neobsahuje jen samotný úrok, ale také nejrůznější poplatky a další náklady, které musíte spolu s úroky hradit. Při porovnávání výhodnosti spotřebitelského úvěru ve vyhledavačích si vždy musíme zadávat porovnání podle výše RPSN a výsledek se dostaví. I na malém trhu v ČR se výhodnost spotřebitelských úvěrů výrazně liší. Úvěrové nabídky se nejčastěji pohybují v rozmezí od 7 do 20 % RPSN. U stotisícové půjčky tak může rozdíl v zaplacených nákladech činit i více než 10 tisíc korun za rok.
Nový zákon snad pomůže spotřebitelům
Zákon o spotřebitelském úvěru přináší velké změny, které začnou platit od prosince roku 2016. Tak předně ČNB bude kontrolovat a poskytovat licence všem poskytovatelům úvěrů, včetně těch nebankovních s tím, že základní kapitál takové společnosti musí být minimálně 20 milionů korun. Tím se omezí přístup na trh nejrůznějším lichvářům a šmejdům. Dále zákon zavádí maximální možné sankce za pozdní splácení. Tyto budou nově moci být maximálně 0,1 % denně z dlužné částky, nejvíce však 200 tisíc korun. Penále a smluvní pokuty však nebudou moci překročit 50 % z výše úvěru. Důležitou povinností poskytovatele úvěru bude nutnost ještě detailněji posoudit schopnost klienta splácet úvěr. Tím se má chránit klient, který by neměl získat úvěr, pokud není dostatečně bonitní. Uvidíme, jak to bude fungovat v praxi.
NÁŠ SERIÁL O ÚVĚRECH, ÚVĚROVÝCH PRODUKTECH A FINANČNÍ GRAMOTNOSTI NALEZNETE ZDE!
S partnerem speciálu o úvěrech