I. díl - Ideální banka 21. století - Banka by měla být vůči klientům férová


08. 12. 2014  00:55          komentáře (0)

PÁTEČNÍ SERIÁL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ: Přinášíme vám první hodnocenou práci našeho studenta z projektu soutěže studentů středních a vysokých škol Ideální banka 21. století.

I. díl - Ideální banka 21. století - Banka by měla být vůči klientům férová
Počínaje dneškem vám budeme pravidelně přinášet nejzajímavější práce našich studentů, kteří se zúčastnili naší velké studentské soutěže. Tito studenty přišly s velmi zajímavými nápady a o ty bychom se chtěli podělit i s vámi čtenáři, případně i s dalšími bankami. Pro banky by totiž měly být představy a názory současných studentů velmi důležité a inspirující. Právě současní studenti se za nedlouho stanou klienty našich bank. Banka, která se na příchod těchto klientů nejlépe připraví, bude mít nezanedbatelnou výhodu.

První práci, kterou vám přinášíme zpracoval student Jan Nekvasil z Univerzity Hradec Králové - Fakulta informatiky a managementu.

Toto téma mne opravdu nadchlo, protože nejsem spokojen s dosavadním systémem fungování bank a proto si myslím, že: Ideální bankou z globálního hlediska by měla být ta, která má dominantní postavení na trhu a stálou klientelu. Tato klientela by měla být spokojená s nabízenými službami. V dnešní době je na trhu mnoho bank. Tyto banky jsou ale závislé na ČESKÉ NÁRODNÍ BANCE (ČNB). Tím že jsou závislé myslím fakt, že si musejí od ČNB brát úvěry. Momentálně je sytém ČNB nastaven způsobem, kdy je úrok nulový. To se však může rázem změnit, a to neovlivníme.

Tento úvod jsem napsal hlavně proto, že se banky musejí podřídit ČNB a jejím úrokům od toho se také odvíjí nabízené služby ostatních bank. Tím aby se klient bránil před navýšením úrokové sazby jeho úvěrů je tzv. fixace. S narůstající délkou této fixace souměrně narůstá i úrok splátky př. Hypotéka. Nejvíce vybíranou délkou fixace jsou tři roky. Po tuto dobu klient bude splácet při půjčce 600 000,- Kč a fixaci na tři roky splácet přibližně 4 000,- Kč měsíčně po dobu 20 let (úrok 3,99%), což je pro průměrnou dvou člennou rodinu obrovský výdaj, započítáme-li do toho i životní pojištění (investice, úrazovku), povinné ručení (popř. havarijní), penzijní připojištění, stavební spoření, spoření na dítě, pojistka o odpovědnosti zaměstnance. Tímto způsobem se z ničeho nic klient dostane na částku 10 000 – 12 000,- Kč. Tato částka je neúnosná a člověk si nemůže dopřát pomalu nic příjemného pro sebe ani pro děti. Proto by se měla ideální banka více zaměřit na tento segment klientů a měla by individuálně přistupovat ke každému z nich.

V současnosti banka bez ověření příjmů vystaví půjčku nebo hypotéku klientovi a tím to hasne. Klient musí každý měsíc popř. rok splácet nesmyslnou částku a banku nezajímá, kde na to klient peníze vezme, ale musí splácet jinak se stane dlužníkem a budou na něj posláni exekutoři. To asi není správné že?

Co navrhuji je. Osobnější a individuální přístup ke klientům. Odborné, ale i přátelské chování finančních poradců i zprostředkovatelů půjček. Žádné skryté poplatky za zavedení účtu. Žádné poplatky za výběry v bankomatech dané banky. Samozřejmě poplatky za výběr u cizích bank ale to částkou maximálně 4-5,- Kč. Profesionální zhodnocení finančních prostředků klienta a stanovení únosného úroku pro celou rodinu. Jelikož pracuji jako finanční makléř tak u svých klientů vidím, že některé smlouvy nemají pomalu hlavu ani patu. A jsou spíše postavené na zisku banky/pojišťoven než na zisku klienta. Ono také proč ne. Když je klient ve finanční tísni a rychle potřebuje peníze, tak proč mu nedat nesmyslnou smlouvu, kde klient prodělá nehorázné peníze.

To je dle mého názoru vysoce neprofesionální a je to bez pochyb vykořisťování. Proto bych doporučit právě už řečené návrhy a dále bych k nim přidal výhodné zhodnocení peněz při spoření na dítě i důchodové spoření, aktuálně se zhodnocení peněž pohybuje kolem 5 – 7% za rok (nebudeme si nic nalhávat, za 40 let nezbudou finance na důchody) seznámení klienta s aktuálním stavem trhu a nabídnutí nejvýhodnějších půjček. Když se tato kritéria změní a bude se brát větší ohled na klienta než, tak nevidím sebemenší důvod, proč by se tato instituce nemohla nazývat „ Ideální banka“. Nakonec bych chtěl přidat jednu myšlenku „to že je něco dobré pro Vás, neznamená že je dobré i pro ostatní. Doufám, že se Vám tento příspěvek zalíbí a pomůže vám v zhotovení „Ideální banky“.

HODNOTIT A DÁT HLAS SVÉMU FAVORIZOVANÉMU NÁVRHU NA VÝKLAD POJMU RPSN MŮŽETE ZDE!

 I. díl - Ideální banka 21. století - Banka by měla být vůči klientům férová

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

47695931488

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 490 000

490000


ČÍSLO TÝDNE: 490 000 korun. Právě tolik by měl stát jeden z nejlevnějších elektromobilů na trhu. Oznámení o začátku výroby oznámila společnost Volkswagen. Tato cena by výrazným způsobem zvýšila dostupnost elektromobilů pro běžné spotřebitele.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,3070
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,3250
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5990
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,2295
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,5175
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4000
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,8896
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více