Ideální banka 21. století - Přichází bezhotovostní svět?


31. 10. 2014  00:37          komentáře (0)

PÁTEČNÍ SERIÁL - SOUTĚŽ STUDENTŮ STŘEDNÍCH A VYSOKÝCH ŠKOL IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ: V rámci našeho seriálu přinášíme zajímavou aktuální inspiraci a to plány na bezhotovostní budoucnost

Ideální banka 21. století - Přichází bezhotovostní svět?
Konference o bezhotovostních platbách přinesla zajímavé nápady, které ihned zaujaly hned několik zemí. V budoucnosti by jsme se tak mohli stát bezhotovostními ekonomikami. Jak by to všechno mohlo fungovat?

Představte si naší zemi, kde nebudou existovat žádné peníze, respektive budou fungovat pouze ve virtuální podobě. Vše se bude platit pouze pomocí karet či jinýni bezhotovostními způsoby. Půjdete nakupovat ke stánku se zeleninou, nakoupíte a prodavači strčíte kartu do jeho mobilního platebního terminálu. Půjdete dítěti koupit lízátko za pět korun a zaplatíte opět kartou. Prodavač vás nemůže s kartou odmítnout, protože jiná možnost placení ani nebude. 

Hotové peníze v papírové a kovové podobě tak jak je známe nyní a jak jsme je znali několik stovek let prostě nebudou existovat. Že to zní jako nějaký příběh z daleké budoucnosti? Ne tak docela. 

Pro vlády je vize bezhotovostního placení přitažilivá

Právě pro vlády vyspělých zemí je představa bezhotovostního placení přitažlivá. V době velkých daňových úniků a poměrně velkého podílu šedé ekonomiky je bezhotovostní placení přímo zázračným lékem. Každá platba, každý převod finančních prostředků je totiž v prostředí bezhotovostních úhrad výrazně lépe kontrolovatelné a zdokumentovatelné, než nějaká fiktivní hotovostní platba, která mohla, ale také nemusela vůbec proběhnout.

Každý převod tak musí mít nějaký důvod a nelze zpětně vymýšlet platby, které by odůvodnily minulé výdaje, například při kontrole finančního úřadu. Půjdete zaplatit za služby prostitutky a jak zaplatíte? Pouze bezhotovostně, jiná možnost by nebyla. To samé platí i pro další nelegální obchody typu obchodu se zbraněmi či drogami.

Další velkou ekonomickou výhodou by byla neexistence peněz ve své nynější fyzické podobě. Úspory za emise bankovek či mincí by představovaly miliardy korun. Zcela by se pak odbouralo padělání bankovek.

Pro občany by pak zrušení hotovostních plateb znamenalo nutnost vlastnit platební karty. Bez karet, které by nahradily hotovost, by totiž člověk nemohl pořídit absolutně nic. Otázkou je, jak by se s těmito změnami vyrovnávali například bezdomovci. Představa žebráka žebrajícího s mobilním platebním terminálem je skutečně pikantní, ale v zásadě odpovídá budoucí realitě.

Pro firmy by se nic nezměnilo

Pro velké firmy by se nic nezměnilo. Veškeré evidence plateb i platby samotné probíhají bezhotovostně a jinak to ani v těchto společnostech nejde. Pokud jde o různé skromné provozní platby, pro které se nyní vede pokladna by napříště byla vedena prostě na firemní kartě určené pro tyto účely. I v takovém případě by evidence plateb a kontrola zůstatku byla mnohem rychlejší a průkaznější než současné přepočítávání hotovosti.

Malí živnostníci už dnes testují přenosné platební terminály, které jim umožní přijmout platbu kartou kdykoliv a kdekoliv. I tato věc se stává v současné době pomalu realitou. Právě rozšíření a ekonomičnost placení formou přenosných platebních termínálů je přepokladem pro možné budoucí zrušení hotovostních plateb.

HLASUJTE O NEJLEPŠÍ VÝKLAD POJMU RPSN ZDE!

RPSNIdeální banka 21. století - Přichází bezhotovostní svět?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

36075635444

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

337


ČÍSLO TÝDNE - 337 právě tolik miliard korun činil schodek státního rozpočtu v listopadu tohoto roku. Za celý rok 2022 má schodek rozpočtu dosáhnout 375 miliard korun. V číselném vyjádření se jedná o takovéto neuvěřitelné číslo 337 000 000 000 korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,3730
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1550
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2080
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,4295
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,6975
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,9400
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9493
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více