Ideální banka? Pro každého to může být něco jiného


23. 10. 2014  00:37     Miroslav Zeman     komentáře (0)

V souvislosti s naší velkou soutěží studentů středních a vysokých škol Ideální banka 21. století se naskýtá otázka co pro koho znamená ideální banka. Pro někoho je to vstřícná a otevřená banka. Pro jiného banka s nízkými poplatky.

Ideální banka? Pro každého to může být něco jiného
Ideální bank představuje určitý ideál. Je přitom jedno zda tohoto ideálu může být reálně někdy dosaženo či nikoliv. Hlavní však je, že máme před sebou nějaký cíl, kterého bychom chtěli dosáhnout, nebo kterému bychom se chtěli přiblížit. Pohled každého člověka na "jeho" ideální banku však bude vždy nějaký jiný.

Banka a nízké poplatky

Nízké či nulové poplatky u bankovních služeb jsou jistě pro klienta banky ideálním stavem. Ovšem pokud tato politika neohrožuje ekonomickou stabilitu banky. Nízkonákladové banky, které v průběhu doby vstoupily na tuzemský trh jsou příkladem, že i politika nízkých či nulových poplatků je ekonomicky životaschopná. Banky s nízkými poplatky totiž dokáží vydělávat a tvořit zisk na jiných položkách než jsou právě poplatky. Může se jednat o standardní úrokové sazby či platby z specializované bankovní služby apod. Faktem tedy je, že jen menšina klientů si ideální banku představuje jako banku s vysokými poplatky.

Banka otevřená, přístupná

Pod výše uvedené pojmy bychom mohli zahrnout otevřenost a vstřícnost banky. Její empatii vůči klientům. U ideální banky by se nemělo stávat, že v případě pochybností či sporu s klientem bude postupovat v pochybnostech v neprospěch klienta. Banka by měla svým klientům sdělovat pouze pravdivé a objektivní informace o svých produktech, včetně komplexní ceny těchto služeb. Nemělo by se vůbec stávat, že se klienti dozví o nějakém poplatku často až v průběhu smluvního vztahu a v době, kdy vznikne nějaký problém.

Banka by také neměla před svými klienty nic skrývat a její politika by měla být maximálně průhledná a předvídatelná. 

Banka inovativní a pokroková

Banka by neměla zamrznout na současném stupni vývoje produktů a služeb, ale měla by se neustále vyvíjet. Měla by zásadně ulehčovat využitelnost i založení či sjednání svých služeb. Inovativnost je základním principem ideální banky. Banka musí jít cílevědomě za svým cílem, kterým je zvyšování efektivity a využitelnosti jejích služeb. K tomu pak přistupuje i komplexnost služeb. Banky postupem času přestávají být pouhým poskytovatelem finančních služeb, ale mění se na poskytovatele služeb komplexních. Prostřednictvím bank můžeme již nyní investovat do akcií, spořit do penzijních fondů, pojistit se. U některých můžeme nyní již koupit či objednat energie. Toto je cesta kam se má ideální banka v budoucnu vyvíjet.

Banka levná, nebo kvalitní

I v případě úvah o ideální bance se objeví střety zastánců nízkých nákladů v bankovních službách a zastánců komplexních a širokých služeb bank. Typickými představiteli těchto koncepcí jsou na jedné straně nízkonákladové, internetové banky a na druhé straně pak velké, zavedené banky s komplexními, ale dražšími službami.

I my se těším na práce studentů v naší soutěži, které nám odhalí jak si tito mladí lidé představují svou ideální banku v roce 2020. 

INFORMACE O SOUTĚŽI VČETNĚ KONTAKTŮ KAM ZASÍLAT STUDENTSKÉ PRÁCE NALEZNETE ZDE!Ideální banka? Pro každého to může být něco jiného

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

36051384059

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

337


ČÍSLO TÝDNE - 337 právě tolik miliard korun činil schodek státního rozpočtu v listopadu tohoto roku. Za celý rok 2022 má schodek rozpočtu dosáhnout 375 miliard korun. V číselném vyjádření se jedná o takovéto neuvěřitelné číslo 337 000 000 000 korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,3730
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1550
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2080
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,4295
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,6975
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,9400
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9493
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více