IX. díl - Ideální banka 21. století:
Jan Vencl rozebral ideální banku do podrobností


09. 01. 2015  00:34     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ A PÁTEČNÍ SERIÁL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ: Soutěže studentů středních a vysokých škol již byla vyhodnocena a byly předány ceny, my však pokračujeme v představování soutěžních prací studentů. Jan Vencl z Vysoké školy finanční a správní rozebral podrobně mobilní a internetové bankovnictví ideální banky

IX. díl - Ideální banka 21. století: Jan Vencl rozebral ideální banku do podrobností
Honza si dal na své práci záležet a vše do nejmenších detailů promyslel. Z jeho práce tak můžeme vyčíst jaké bude mít jeho ideální banka za pět let parametry, tedy především parametry a vzhled či funkčnost jejího internetového a mobilního bankovnictví. Právě ovládání bankovních služeb prostřednictvím chytrého telefonu či internetu vidí Honza realisticky jako hlavní předmět bankovních inovací v blízké budoucnosti. A skutečně se neplete, protože právě do těchto způsobů se chystají banky nejvíce investovat.

Je to logické, banky využívají technických novinek, které nemusí sami vyvíjet, ani do nich investovat, ale mohou využívat jejich potenciál a pouze zpracovávat pro tyto přístroje či nástroje potřebné aplikace.

Dodáváme, že Jan Vencl je studentem Vysoké školy finanční a správní, stejně jako jeho předchůdce na osmé pozici. Jan Vencl se umistil na velmi dobrém devátém místě.

Nebudeme už dále představování prodlužovat a přejdeme rovnou k představení Honzovi práce:

___________________________________________________________________________________________________________________________

Ideální banka 21. století v roce 2020

Ideální banka v 2020, by mohla ve většitě případů zrušit poplatky za neutrální bankovní obchody a aktivní bankovní obchody (vyjma RPSN), protože se dá předpokládat, že v té době bude mít už dost peněz díky emisi bezhotovostních peněz. To byl jen malý vtip na úvod. Přišlo mi to mnohem vhodnější než se zabívat nudnou "omáčkou", která má obsahovou hodnotu téměř nulovou, ale teď už k věci.

Současné trendy směřují k tomu, aby klient nemusel navštěvovat pobočku banky. Klient neztrácí čas cestováním a banka ušetří na nákladech spojené s provozováním pobočky. V této eseji se budu věnovat právě možnostem vylepšení elektronického bankovnictví.

Největším boomem posledních 10 let byly takzvanéí chytré telefony. Banky nezůstali pozadu a nabíraly armády programátorů za cílem vytvoření vlastní mobilní aplikace. V současné době každá mediálně známá banka má svou mobilní aplikaci elektronického bankovnictví.

Stežejní rozhozhodnutí v tomto vývoji spočívá: Je aplikace potřeba? Odpovím si sám, není! V současné době možná ano, mi budou oponovat odborníci, ale můžeme se poučit v oblasti dekstopových počítačů. Aplikace se přesouvají z počítače do cloudu. V současné době je možné na PC dělat veškerou kancelářskou činost v prohlížeči. Proč tedy na telefonu je potřeba mít aplikaci mobilní banky? Náklady? Zabezpečení? To mohou být pádné důvody proč ne, ale rád bych prezentoval svoje argumenty proč ano.

Portabilita - využití webové aplikace na jakémkoliv zařízení. Příklad z praxe. Vybije se mi mobilní telefon, co udělám? Jednoduše použiji telefon známeho.

Zabezpečení - zabezpečení a autorizace jsou dost často důvodem proč aplikace vypadají nepřátelsky. Vyplňování všech těch PINů, certifikát, heslo, dvoufázové zabezpečení. Mohou být klienti, kteří to ocení. Já jako student s pohyby na účtu v řádu jednotek tisíc nepotřebuji tak robustní zabezpečení. Já mám, však řešení které může stačit opravdu každému.Buďto volitelná úroveň zabezpečení, nebo biometrické zabezpečení. Od té doby, co HTML5 a JS podporuje komunikaci s webovou kamerou. Dokážu si pak představit situaci, kdy se chci dostat ke svémů účtu přes webové stránky.

V ideální případě by tato situace mohla vypadat takto:
1. uživate zadá url do prohlížeče www.AplikaceMéBanky.něco

2. stránka již má uložené jeho přihlašovací jméno díky cookies, proto jenom kline na přihlásit se. webová stránka ho vyfotí , zároveň klient provede hlasovou autentizaci.

3. Obraz a zvuk se odešlou na server banky, kde se porovnají a následné umožní/zamítnou přístup.

Nevylučitelné je, aby zákazník a uživatel aplikace neměli překážky s používáním!
Použité technologie by mohly být například: HTML5, JS, ASP.NET
Platby - QR platby, v současné době je již nabízí Airbank. Jedná se o možnost klienta platit přes QR kódy aplikací.

Modelová situace: Klientovi příjde faktura, na které jsou všechny fakturační údaje a QR kód. Klient jednoduše namíří fotoaparátem telefonu na QR kód a hned má všechny fakturační údaje načteny v telefonu. Samozřejmně je potřeba přesvědčit I ostatní subjekty, kteří tyto faktury zasílají aby do faktur přidávali QR kód.

Analýza pohybu na účtu - vizualizace informací, grafy, rozdělení výdajů na mapě podle místa placení. Platby rozdělit podle příjemce plateb (graficky)

Další možné moduly(utility), které by mohly vylepši aplikaci jsou například. možnost tvorby poznámek, inspirace možné hledat v (evernote,onenote), správce hesel pro ostatní služby. integrování RSS čtečky a přednastavit různé webové portály týkající se financí.

Závěrem k mobilní aplikaci a elektornickému bankovnictví.

Aplikace sloučit a zajistit kompatibilitu!

To by byla asi většina mých vizí a zlepšení týkající se retailové klientely, další napady nemohu zdarma poskytovat. Další rádoby vtip. Tyto vsuvky jsou z mé strany logický krok. Dokážu si představit, že porota hodnotící práce čte obrovské množství dokumentů a já jsem zvolil tuto cestu jak z té řady pomyslně vystoupit dopředu, ale teď zpět ke korporátní klientele.

Nedokážu si představit podnik, s větší počtem zaměstantů, který by neměl podnikový informační systém (dále jen "IS"). Proč nevytvořit API (Aplication Programming Interface), které by umožňovalo komunikaci s běžným účtem. Převážně by se jednalo o integrování plateb do IS. Přesnější finanční analýza pro management.

Korporátní klienti by tímto přístup mohly snížit náklady na personál a zvýšit tím efektivitu. Ideální situace by vypadala tak, že banka by vytvořila partnerství s nějakou tuzemskou, či zahraniční softwarovou firmou za cílem integrace API do "IS". Společně by toto řešení mohly nabízet korporátům jako SaaS (Software as a Service).

To by bylo pravděpodobně, vše snažil jsem se zabívat konrkrétními problémy, ale globálně se dá řici asi toto doporučení: Banka by měla jít naproti potřebám a přáním klienta.

A na závěr trošku kulturní básnické přílohy.

Zločinecká regulace, ničí bussiness naší bance.
Chceme větší zisky, nepodstoupíme však risky.
Emisi peněz milujeme, na stěny srdíčka malujeme
Peníze, peníze, peníze zisky,managementu postavíme busty.

Jan Vencl

____________________________________________________________________________________________________________________________

Představení Vysoké školy finanční a správní

V roce 1999 nás založily Bankovní akademie a.s. a Czech Coal a.s. V témže roce jsme získali od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy státní souhlas působit jako soukromá vysoká škola. Regionální působení jsme rozšířili mimo Prahu založením studijních středisek v Mostě a Kladně.
Současnost

Jsme členy Společenství škol, mimořádné soustavy soukromých škol různých stupňů. Stali jsme se první soukromou ekonomickou univerzitou v České republice s více než 6000 studentů. Na českém edukačním trhu působíme již přes deset let a poskytujeme všechny stupně vysokoškolského vzdělání: bakalářské (titul Bc.), navazující magisterské (titul Ing. a Mgr.) a doktorské vzdělání (titul Ph.D.). Ve spolupráci se City University of Seattle z USA dále nabízíme a organizujeme celosvětově uznávané manažerské studium MBA v anglickém jazyce. Pro zájemce o oba typy studia jsme připravili program Joint Degree, který umožňuje současné získání titulu Ing. a MBA. Spolu s dalšími vzdělávacími produkty tak vytváříme pevné základy Vašeho celoživotního učení.

Webové stránky školy naleznete ZDE!

KOMPLETNÍ INFORMACE O SOUTĚŽI IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ I JEJÍCH VÝSLEDCÍCH NALEZNETE ZDE!

Ideální banka logoIX. díl - Ideální banka 21. století: Jan Vencl rozebral ideální banku do podrobností

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

36077123555

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

337


ČÍSLO TÝDNE - 337 právě tolik miliard korun činil schodek státního rozpočtu v listopadu tohoto roku. Za celý rok 2022 má schodek rozpočtu dosáhnout 375 miliard korun. V číselném vyjádření se jedná o takovéto neuvěřitelné číslo 337 000 000 000 korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,3730
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1550
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2080
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,4295
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,6975
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,9400
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9493
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více