Konsolidace půjček:
snížení splátek je jenom první krok, pozor na ty další!


23. 04. 2012  15:34     KN     komentáře (0)

V poslední době se vlivem rostoucí zadluženosti začaly objevovat i produkty, které se na tuto Achillovu patu mnohých českých domácností soustředí. O tzv. „oddlužovacích společnostech“ a jejich skutečném přínosu, který je naprosto nulový, naopak, může vás spíše poškodit, jsme vás již informovali. V poslední době se hodně mluví o tzv. konsolidaci půjček. Je to podobný šlendrián? Nikoliv, může vám pomoci a ulehčit život. Ale je dobré něco o tom vědět…

Co to vlastně je ona konsolidace půjček? Neznamená to nic jiného než sloučení několika úvěrů či půjček do jednoho balíku, který převezme poskytovatel produktu konsolidace půjček. Fór je v tom, že poskytovatel konsolidace vyrovná vaše dluhy vůči všem věřitelům, takže zbude jenom jeden dluh – ten, který máte vůči poskytovateli konsolidace. S ním si dohodnete nižší splátku, než jste souhrnně spláceli všem předchozím věřitelům. Pokud jste měli například jeden dluh z kreditky a dva spotřební úvěry, na které jste měsíčně spláceli 7.000 Kč (např. 3.000 Kč + 2.000 Kč + 1.000 Kč), po konsolidaci splácíte jednu částku, kterou si s novým věřitelem dohodnete třeba na pro vás přijatelné 4.000 Kč za měsíc.

.

MEGATEST FINANČNÍ GRAMOTNOSTI - MÁTE NA TO?

.

To je ono A, onen první krok, kterým se mnozí dlužníci nechají uchlácholit. Ale nenechte se zmást – tam, kde je A, zpravidla bývá také nějaké B. V případě konsolidovaných splátek jde hned o několik věcí, proto byste se měli mít na pozoru, ptát se, a následně zvážit odpovědi na následující otázky:

.

1)     O kolik se natáhne doba splatnosti nového konsolidovaného úvěru?

2)      Jak se změní úroková míra nového konsolidovaného úvěru oproti úrokovým sazbám předchozích dluhů?

3)      Jsou s novým úvěrem spojeny některé další poplatky?

.

Informace o všech těchto ukazatelích vám spolehlivě poskytne tzv. roční procentní sazba nákladů (RPSN), která zahrnuje celkové náklady na vlastnictví a splácení úvěrových produktů. Většinou se RPSN totiž proti původnímu úvěru zvýší, a to dosti podstatně! „Roční procentní sazbu nákladů je nutné vždy ohlídat, neboť inzerované bombastické podmínky mnohdy nezahrnují právě skryté poplatky nebo povinnost vlastnit další produkty od poskytovatele konsolidace,“ říká analytik Aleš Rod.

.

SPOČTĚTE SI ÚVĚRY A SPLÁTKY

.

Na českém trhu nabízí konsolidaci úvěrů hned několik českých bank (k těm nejznámějším konsolidačním produktům pro fyzické osoby patří ty od GE Money Bank, České spořitelny či Komerční banky), a podle exkluzivních informací naší redakce se na trh konsolidace úvěrů s převratným produktem chystá další banka – více bude jasné v závěru tohoto týdne!Konsolidace půjček: snížení splátek je jenom první krok, pozor na ty další!

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

1672158045

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

14


ČÍSLO TÝDNE: 14 tolik bilionů korun by musely investovat České firmy, aby dosáhly kapitálové vybavenosti našich Německých konkurentů. Do té doby bude naše ekonomika pracovat s výrazně nižší přidanou hodnotou a tedy i mzdami a výnosy.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více