Právní poradna Mgr. Miroslava Zemana:
Kupní smlouva jen s úschovou


24. 02. 2021  00:34     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PRÁVNÍ PORADNA ADVOKÁTA MGR. MIROSLAVA ZEMANA: U kupní smlouvy trvejte vždy na tom, aby obsahovala důvěryhodnou úschovu kupní ceny. Je to vždy v zájmu prodávajícího i kupujícího. Úschova kupní ceny dává oběma stranám jistotu, že prodávající řádně obdrží kupní cenu a kupující obdrží do vlastnictví kupovanou nemovitost.

Právní poradna Mgr. Miroslava Zemana: Kupní smlouva jen s úschovou
Prodej nemovitosti kupní smlouvou je velmi důležitou transakcí. Jedním podpisem tak nakládáme se statisíci či miliony korun. Je tak jasné, že znění a bezvadnosti kupní smlouvy musíme věnovat velmi velkou pozornost. Jednou z nejdůležitějších částí kupní smlouvy jsou platební podmínky. 

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, prodávam svůj byt v Praze a chtěl bych se zeptat. Realitní kancelář navrhuje, že by mi kupující zaplatil půl kupní ceny po podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí a další polovinu potom, co bude vklad k mému bytu proveden. Mě se to ale zdá divné a pro mě nevýhodné. Kupující mi sice dá polovinu kupní ceny ještě v době, než se stane vlastníkem bytu, ale už bude mít návrh na katastru. Naopak se pak on stane vlastníkem celého mého bytu a teprve poté mi bude hradit druhou polovinu ceny. Co když to neudělá? A třeba byt mezitím dále prodá? Přijde mi to takové nevyvážené a nespravedlivé. Myslím si, že tak, jak to realitka navrhla, má kupující velkou výhodou na můj úkor. Jak mám postupovat a jak se mám k návrhu realitní kanceláře postavit?

Odpověď Mgr. Miroslava Zemana, advokáta:

Dobrý den, na takto stanovené podmínky bych zcela určitě nepřistupoval. Věc má přitom velmi jednoduché řešení, které by měla i realitní kancelář upřednostňovat a prioritně navrhovat. Pomocí advokátní či notářské nebo bankovní úschovy se Vámi uvedenému a popsanému riziku úplně vyhnete. Kupující totiž zaplatí po podpisu kupní smlouvy celou kupní cenu na účet úschovy. Tím bude mít jistotu, že jeho peníze jsou ochráněné do doby, než se stane na základě vkladu vlastnického práva v katastru skutečným a potvrzným vlastníkem bytu. Teprve poté budou peníze vyplaceny prodávajícímu. Na druhou stranu budete ochráněn jako prodávající i Vy, a to stejným způsobem. Po zaplacení do úschovy budete mít jistotu, že peníze jsou již deponované v plném výši, a tudiž o ně nemůžete přijít. Nemusíte se tak již obávat, že by Vám po vkladu na katastru nebyly vyplaceny. Kupující totiž už nemá nad částkou žádnou kontrolu a peníze vyplatí uschovatel automaticky po splnění podmínky, tedy po vkladu vlastnického práva kupujícího do katastru nemovitostí.

Právě úschovou kupní ceny se zásadním způsobem snižují rizika jak pro prodávajícího tak pro kupujícího. 

V případě zájmu o právní služby se obraťte na naši advokátní kancelář na webu www.ProfiPravnik.czPrávní poradna Mgr. Miroslava Zemana: Kupní smlouva jen s úschovou

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

14526808460

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

3


ČÍSLO TÝDNE - 3 o tolik procent vzrostla v dubnu 2021 v České republice inflace. Jednoduše se zrychlilo zdražování zboží a služeb, které si pořizujeme. Tuzemská inflace patří k nejvyšším v Evropě.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4610
Kurz USD Americký dolar 1 USD 20,9770
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6235
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5715
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,2405
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1708
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více