VII. díl - Ideální banka 21. století:
Petr Košťál a jeho vstřícná banka budoucnosti


02. 01. 2015  00:39     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ A PÁTEČNÍ SERIÁL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ: Soutěže studentů středních a vysokých škol již byla vyhodnocena a byly předány ceny, my však pokračujeme v představování soutěžních prací studentů. Petr Košťál je studentem Technické univerzity v Liberci. Porotu zaujal svým textem i zápletkou, kterou pro popis ideální banky zvolil.

VII. díl - Ideální banka 21. století: Petr Košťál a jeho vstřícná banka budoucnosti
Popis banky je přitom velmi příjemný a dokáže naladit ty správné představy. Ačkoliv se může zdát, že se jedná o představy inovací z daleké buducnosti není tomu tak. Jak otisky prstů při identifikaci osob, tak mobilní bankovní buňky či kiosky již ve světě buď standardně nebo v testovacím režimu fungují. Petr se tak může skutečně do některých skutečných inovací bank už v roce 2020 skutečně trefit.

Zajímavý a detailní popis, promyšlený systém a smysl Petrovi ideální banky mu od poroty vynesl šťastné sedmé místo. K tomuto místu mu gratulujeme. 

Připomínáme, že Petr Košťál je studentem Technické univerzity v Liberci a tuto školu si představíme na konci tohoto článku. Nyní už vám přejeme příjemné čtení a přenesení se do budoucnosti.

_____________________________________________________________________________________________________________________________

Sluneční paprsky mi začínají vadit. Sedám si na postel. Pokojem se rozléhá hudba z budíku. Z nočního stolku zvedám mobilní telefon. Nepřijatá zpráva. Banka. Odkazem se otevírá aplikace. Během chvilky se spouští interaktivní prezentace s týdenním přehledem všeho, co se uskutečnilo na mém bankovním účtě. Něco se mi nezdá. Prohlížím si převody z předchozího dne. „Co je to za platbu?“ mumlám si pod vousy. Přemýšlím. Než zjistím, co se stalo, aplikace mě upozorní. Ví o ní stejně jako já. Klikám na detaily. Ne. Tohle jsem neudělal. Musím s tím něco udělat. Pomocí aplikace nahlašuji platbu. Odkáže mě do nejbližšího bankovního dómu.

Bankovní dóm. Něco jako telefonní budka, neprůhledná, s možností se posadit. Dobře. Jednu mám hned na konci bloku. Otevírám šuplík. Vyndávám malý USB flash disk. Autentizace. Cestou k dómu doufám, že bude volný. Mám štěstí. Tu nepříjemnou hlášku „obsazeno“ na hlavním počítači nevidím. Přikládám ruku na snímač otisků prstů. Nalezen v databázi. Dveře se otevírají. Sedám si. Obrazovka přede mnou mě naviguje jak postupovat. Další snímač otisků prstů. Skenování zornic. Uživatel nalezen. Zobrazí se banky, u kterých mám založený účet. Vybírám tu, kterou teď potřebuji. Obrazovka mě vyzve k použití autorizačního klíče. Vsouvám USB. Potvrzeno. Ještě šestimístný PIN kód. Ještě před tím, než jsem odešel, uložil jsem platbu do podezřelých.

Otevírám nabídku z menu aplikace. Nasazuji si sluchátka s mikrofonem a na dotykové obrazovce volím volbu „řešit.“ Aplikace mě spojuje s operátorem v bance. „Zdravím, potřeboval bych vyřešit problém s jednou platbou, můžete ji vidět?“ ptám se. „Ano, vidím ji u sebe na obrazovce,“ odpovídá operátor. „Chtěli jsme vás kontaktovat během následujících dní. Počítač vyhodnotil, že tato platba nevyhovuje vašim platebním návykům,“ dodává. Takže už vědí i jaké mám platební návyky. To je teď jedno. Řeším tady šestimístnou cifru. „Nejsem si vůbec vědom toho, že bych tuto platbu včera provedl,“ říkám nejistě do mikrofonu. „Chtěl bych platbu stornovat a peníze získat zpět,“ pokračuji. Po chvíli ticha přichází odpověď: „Ano, platbu stornuji, vidím, že byla provedena plná autorizace platby. Nebyl váš počítač nebo mobilní telefon napaden malwarem?“ Jak to mám vědět. Nejsem žádný odborník. „Nepůjčoval jste někomu počítač nebo mobilní telefon?“ ptá se. Ten bastard. Měl ho v ruce, když jsem se vracel z toalety. Dusím hněv. „Ano, půjčoval jsem svůj mobilní telefon a pravděpodobně mohlo dojít i k napadení počítače,“ protlačím mezi rty. „Nebojte, vše vyřešíme,“ slibuje.

Peníze jsou zpět. Převod dohledali. Prý, že to udělal více lidem. Postarali se o vše s tím spojené. Poslali technika, který napravil chyby, které spáchal. Doporučili vylepšení zabezpečení mobilního telefonu, tabletu i počítače. Vše jsem za jejich pomoci udělal. Naštěstí jsem kvůli tomu téměř nemusel odcházet z domu. Jen se dostat pár metrů k bankovnímu dómu. To bylo vše. Vyhovuje mi to. Mám více času. Vše funguje jak má. Už jen čekám na další týdenní přehled.

Petr Košťál

_____________________________________________________________________________________________________________________________

Představení Technické univerzity v Liberci

Technická univerzita v Liberci má řadu předností jako středně velká dynamická škola, která spojuje formy technického vzdělávání s formou humanitního vzdělávání. Mimo jiné:

Velikost školy vytváří podmínky pro neanonymní tvůrčí prostředí a osobní kontakty pedagogů a studentů.

Má velkou výhodu v těsném sepětí s praxí. Ve spolupráci s podniky řeší univerzitní vědečtí pracovníci i studenti konkrétní vědecké úkoly. Firmy zadávají témata diplomových prací, nabízejí podniková stipendia, české i zahraniční firmy se předhánějí v nabídkách pracovních míst absolventům.

Spolupracuje ve vědě a výzkumu s prestižními univerzitami a vědeckými institucemi v celém světě. Studenti mají možnost část svého studia absolvovat v zahraničí. Více než 40 smluv o spolupráci s univerzitami Evropy i dalších kontinentů jsou základem pro zahraniční spolupráci v oblasti vzdělávací i výzkumné činnosti.

Svým studentům dává k dispozici moderní počítačovou síť a bezdrátové připojení k síti v budovách univerzity i na kolejích.

Nabízí dobré sociální, kulturní i sportovní zázemí. K dispozici je univerzitní sportovní areál a navíc jsou v Liberci i okolí skvělé podmínky pro letní i zimní sporty.

Jako jedna z mála vysokých škol uspokojuje všechny žádosti o ubytování na moderních kolejích. Studentský život v krásném prostředí Liberce je přitom podstatně méně nákladnější než ve velkých městech.

Vychovává absolventy, kteří patří na trhu práce k nejúspěšnějším. Je to jistě i proto, že v Liberci mají studenti mimořádně dobré podmínky pro získání vzdělání v odpovídajících současné době a potřebám praxe.

Webové stránky univerzity naleznete ZDE!

KOMPLETNÍ INFORMACE O SOUTĚŽI IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ I JEJÍCH VÝSLEDCÍCH NALEZNETE ZDE!

Ideální banka logoVII. díl - Ideální banka 21. století: Petr Košťál a jeho vstřícná banka budoucnosti

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

39384523648

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

104


ČÍSLO TÝDNE 104 - právě tolik miliard vytvořily banky čistý zisk v roce 2022. Jedná se o rekordní výsledek po hladových letech v době koronavirové krize.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,3960
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,2100
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2740
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,1550
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,2955
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2950
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9036
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více