XIX. díl - Ideální banka 21. století:
Petr Tausig z VŠFS se inspiroval islámským bankovnictvím


13. 02. 2015  00:46     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ A PÁTEČNÍ SERIÁL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ: Soutěže studentů středních a vysokých škol již byla vyhodnocena a byly předány ceny, my však pokračujeme v představování soutěžních prací studentů. Petr Tausig z Vysoké školy finanční a správní se inspiroval islámským bankovnictvím.

XIX. díl - Ideální banka 21. století: Petr Tausig z VŠFS se inspiroval islámským bankovnictvím
Petr Tausig si díky své představě ideální banky, kterou inspiroval islámským bankovnictvím vysloužil velmi dobré devatenácté místo, mezi dalšími 172 soutěžícím,kteří se v roce 2014 soutěže zúčastili.

Banka budoucnosti dle Petra Tausiga by měla fungovat jako zprostředkovatelské místo, kde by se zveřejňovaly nabídky projektů jednotlivců či různých institucí a na druhé straně by další účastníci - investoři mohli své prostředky, které vkládají do bank formou vkladů investovat do konkrétních nabízených projektů. Následně by se pak tito investoři podíleli spolu s bankou na zisku projektu, nebo na jeho ztrátě.

Ideální banka se také může na těch nejlepších projektech přímo podílet a to formou přímého zapojení do projektů, přičemž iniciátor projektu nesplácí bance splátky a úroky, ale poskytuje jí dohodnutou část zisku.

"Když se podíváme na muslimské bankovnictví, tak v některých ohledech, již splňuje některé z těchto předpokladů a podle mě je teď v mnoha ohledech nejlepším bankovním systémem a do budoucna by mohlo jako jediné přijít i s tímto konceptem. Například nepoužívá peníze jako „potencionální kapitál“, ale veškeré finanční operace bank i jiných prostředníků, jsou realizovány ze 100 % z vlastních rezerv. Místo výše uvedeného konceptu, je zde princip, že část případné ztráty kryje úvěrovaný a úvěrující, čili banka samotná. Ovšem obrovskou nevýhodností, nebál bych se říci takovým „shnilým jablíčkem“ v tomto systému je samotný Islám, neboli duchovní, kteří posuzují, zda jednotlivé obchody jsou, nebo nejsou v rozporu s náboženstvím."

Celou soutěžní práci Petra Tausiga si můžete přečíst na následujícím odkazu:

Tausig Petr - soutěžní práce

DALŠÍ PRÁCE SOUTĚŽE IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ - ROČNÍK 2014 NALEZNETE ZDE!XIX. díl - Ideální banka 21. století: Petr Tausig z VŠFS se inspiroval islámským bankovnictvím

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

36078370451

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

337


ČÍSLO TÝDNE - 337 právě tolik miliard korun činil schodek státního rozpočtu v listopadu tohoto roku. Za celý rok 2022 má schodek rozpočtu dosáhnout 375 miliard korun. V číselném vyjádření se jedná o takovéto neuvěřitelné číslo 337 000 000 000 korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,3730
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1550
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2080
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,4295
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,6975
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,9400
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9493
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více