ČNB začala licencovat úvěrové zprostředkovatele


03. 04. 2017  12:32          komentáře (0)

Úvěry už konečně nemůže dělat každý. Kdo chce zprostředkovávat úvěry, musí projít registrací u ČNB a splnit nová pravidla vyplývající z nového zákona o spotřebitelském úvěru. Jak si zprostředkovatele ověřit a pomohou nová pravidla pročistit trh? 

ČNB začala licencovat úvěrové zprostředkovatele
Donedávna mohl úvěry zprostředkovávat téměř kdokoliv. Stačilo si zažádat v bance o identifikační číslo, projít základním školením a další „úvěrový poradce“ byl na světě. To se nyní konečně mění. S novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost 1. 12. 2016, došlo k zásadní změně. Kdo chce zprostředkovávat úvěry, musí získat oprávnění od České národní banky (registrace je zpoplatněná) a musí splňovat další podmínky vyplývající ze zákona o spotřebitelském úvěru, mezi které patří sjednání pojištění odpovědnosti a především úspěšné složení odborné zkoušky.

 

„Nová pravidla jsou docela solidní síto na nezkušené poradce a nebankovní poskytovatele úvěrů. Síto, které jednak prověří, jestli to poradce myslí se zprostředkováním vážně a dá určitý předpoklad, že poradce úvěrům skutečně rozumí,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

 

Odborná zkouška bude povinná pro všechny finanční poradce, zprostředkovatele, prodejce a distributory úvěrových produktů. Povinnost vykonat odbornou zkoušku vznikla s platností nového zákona tzn. 1. 12. 2016, ale v praxi zatím není certifikační autorita, oprávněná k provádění zkoušek odbornosti. To by se však mělo ve velmi krátké době změnit a certifikace se rozjedou na plno. Nejzazším termínem pro její absolvování je pak listopad 2018.

 

„Stojí za pozornost, že v naší profesi doposud neexistovaly žádné mantinely a pravidla pro to, kdo může takto zodpovědnou činnost ovlivňující život klientů na mnoho roků dopředu, vykonávat. Nová pravidla vítáme a jsem přesvědčený o tom, že přispějí k profesionalizaci práce úvěrových zprostředkovatelů“ říká Libor Ostatek.

 

Jak si ověřit, jestli poradce splňuje nová pravidla? Je to jednoduché. Vstupní bránou do registru zprostředkovatelů jsou webové stránky ČNB (https://apl.cnb.cz/apljerrsdad/JERRS.WEB09.DIRECT_FIND?p_lang=cz), kde si zájemce může poradce ověřit podle jména nebo identifikačního čísla.  

 

V tuto chvíli je v registru ČNB zaevidováno 280 zprostředkovatelů spotřebitelského úvěru, pod kterými je zaregistrováno dalších zhruba 14 000 vázaných zástupců (další jsou registrovaní přímo pod poskytovateli úvěrů). Z pohledu zaměření samostatných zprostředkovatelů dominují finančně poradenské společnosti tvořící 64 % celkového počtu. Druhou největší skupinou jsou dle naší kategorizace běžní zprostředkovatelé půjček, kteří neposkytují finanční poradenství v pravém slova smyslu. V porovnání s pojišťovacími zprostředkovateli, kteří rovněž podléhají registraci u ČNB, je "úvěrářů" zhruba 1/7. ČNB začala licencovat úvěrové zprostředkovatele

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

27646010816

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

46


ČÍSLO TÝDNE - 46 právě tolik miliard korun investuje v České republice do rozšíření výroby čipů společnost ONSEMI. Jedná o největší investici v dějinách ČR.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3320
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,2300
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,9530
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,1685
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9670
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4600
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0951
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více