Deficit zahraničního obchodu stále roste


06. 09. 2021  09:40     Tomáš Volf     komentáře (0)

Dnešní výsledek obchodní bilance za červenec vykázal meziroční schodek ve výši -7,2 mld. korun. Jedná se o druhý schodek v řadě po téměř roce a půl a je vyšší než před měsícem.

Deficit zahraničního obchodu stále roste
Hlavní roli hrají obecné problémy v zahraničním obchodě ve světovém měřítku. Některé klíčové obory váznou v produkci vlivem nedostatečných dodávek vstupů. Ty jsou navíc stále dražší, což zvedá cenu i pro koncového zákazníka. Dalším důvodem může být obava z dalšího vývoje C19 a jeho podzimních a zimních vln. Jakýkoli náznak omezení ekonomiky může přinést velké problémy.

Export meziročně vzrostl jen o 4,3 % a dovoz o 12,3 %. Hlavním důvodem dnešního propadu byl vyšší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Pro českou ekonomiku je podstatné, že klesl přebytek obchodu s motorovými vozidly.

V neposlední řadě je zde ČNB. Ta ve snaze zkrotit inflaci horečně zvedá sazby a je jasné, že do konce roku nás čeká ještě minimálně jedno další zvýšení. V příštím roce budou centrální bankéři pokračovat. Utahování měnové politiky bude znamenat sílící korunu, která nebude hrát do karet domácím exportérům. Ti za své zboží dostanou eura, která však smění do domácí měny horším kurzem. Tento rozdíl si však vlivem konkurence nebudou moci u zahraničních partnerů kompenzovat vyšší marží.


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKDeficit zahraničního obchodu stále roste

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

18903278587

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7300
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4490
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2760
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,7700
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,4685
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0014
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více