Dobrá zpráva:
Úrokové sazby hypoték budou dál klesat


05. 02. 2013  18:17     Luboš Svačina     komentáře (0)

Leden další zlevnění hypoték nepřinesl. Průměrné nabídkové úrokové sazby hypoték v průběhu ledna stagnovaly na prosincových úrovních, jak vyplývá ze statistik společnosti GOLEM FINANCE. Nicméně v návaznosti na čerstvě avizované snížení sazeb Hypoteční bankou očekáváme, že sazby budou v průběhu února a března dál klesat.

Dobrá zpráva: Úrokové sazby hypoték budou dál klesat
Aktuální hodnoty indexů GOFI kopírují naše odhady ze závěru loňského roku, kdy jsme predikovali, že se banky na přelomu roku jako obvykle zaměří spíše na poplatkové akce a sazby budou stagnovat, případně banky budou náladu trhu testovat pokusy o navýšení úrokových sazeb.

Fixní úrokové sazby

Průměrná nabídková úroková sazba hypoték, jejichž výše nepřesahuje 70 % hodnoty zastavené nemovitosti (70 % LTV), v lednu vzrostla o 1 setinu procentního bodu na 3,17 %. Podobný posun, tedy směrem vzhůru, zaznamenaly i indexy mapující průměrnou nabídkovou úrokovou sazbu hypoték do 85 resp. 100 % LTV. Index GOFI 85 meziměsíčně vzrostl o 2 setiny na 3,37 % a 100procentní hypotéky oproti prosinci v průměru podražily o 3 setiny procentního bodu. Index GOFI 100 aktuálně dosahuje hodnoty 4,74 %. V průběhu ledna nabídku fixních úrokových sazeb upravovala Oberbank, Equa Bank, LBBW, Komerční banka a Volksbank.

.

undefined

.

Variabilní sazby

V případě variabilních úrokových sazeb došlo během ledna pouze ke dvěma změnám, které realizovala Hypoteční banka a LBBW Bank. Index GOFI VAR 70, který měří průměrnou úrokovou sazbu hypoték s  LTV do 70 % a variabilní sazbou vázanou na 1 M PRIBOR, meziměsíčně klesla o 3 setiny procentního bodu na 2,52 %. 

Úrokové sazby hypoték dosahují v tuto chvíli rekordních minim. Pokles sazeb odstartoval v srpnu 2009 a vygradoval na podzim loňského roku. Zatímco v létě 2009 banky nabízely hypotéky do 70 % LTV v průměru za 5,62 %, nyní průměrná nabídková úroková sazba toho samého typu hypoték dosáhla 3,17 %. Během tří let tedy hypotéky v průměru zlevnily o 2,5 procentního bodu, což převedeno na koruny znamená úsporu na měsíční splátce v řádu tisícikorun.

Příklad: Zatímco v roce 2009 vycházela měsíční splátka hypotéky ve výši 1,7 mil. Kč, 20letou splatností a sazbou 5,62 % na 11 810 Kč, v tuto chvíli za hypotéku se stejnými parametry a sazbou 3,17 % klient zaplatí měsíčně 9 573 Kč. Rozdíl tedy činí 2 273 Kč.

Pokles sazeb však bude pokračovat

Na základě aktuálních dat GOFI indexů se může zdát, že pokles sazeb je u konce. Nicméně minulý pátek trh překvapila Hypoteční banka, která oznámila plošné snížení úrokových sazeb jak u 3, tak 5letých fixací a v řádu desetin procentního bodu zlevnila i bezpříjmové hypotéky a hypotéky do 100 % LTV. Tento krok byl o to víc překvapivý, jelikož Hypoteční banka zpravidla drží stabilní sazby a nebývá iniciátorem průlomů cenové hladiny. Tentokrát je to jinak a konkurence bude určitě kroky leadra trhu pečlivě analyzovat.

Banky vzhledem k vysokému přebytku likvidity hledají pro své zdroje umístění a hypotéky, u kterých je míra nesplácení relativně stabilní, pro ně představují za stávajících podmínek lákavé sousto. A v tomto směru je rozhodnutí Hypoteční banky o to zajímavější, protože banka kromě snížení sazeb u běžných typů hypoték výrazně zatraktivnila také hypotéky, které jsou obecně považovány za rizikovější. Nabídková úroková sazba u 100% hypotéky klesla o polovinu procentního bodu a hypotéky bez prokazování příjmů zlevnily dokonce o 7 desetin. Znamená to, že kormidelníci velkých bank po letech zdrženlivosti opět zamíří hlouběji do rizikových vod?

Závěr

Na základě čerstvých únorových zpráv z trhu jsme nuceni revidovat náš odhad a v následujících měsících očekáváme další pozvolný pokles fixních úrokových sazeb hypoték. Ovšem v březnu banky zpravidla přicházejí s balíčky akčních nabídek, které budou dál vytvářet tlak na cenu hypoték. V průběhu první poloviny roku proto nevylučujeme, že Index GOFI 70 a následně i ukazatel Hypoindex budou atakovat 3procentní hranici.Dobrá zpráva: Úrokové sazby hypoték budou dál klesat

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

23757354414

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

205


ČÍSLO TÝDNE - 205 miliard korun. Právě tolik činil schodek státního rozpočtu ke konci měsíce červenec roku 2020. Jedná se o historicky nejvyšší schodek samostatné České republiky. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více