Domácí průmyslové ceny opět zrychlují


17. 10. 2022  11:55     Tomáš Volf     komentáře (0)

V září meziročně vzrostly o 25,8 %, meziměsíčně šly nahoru o 1,2 %. Trhy napjatě očekávaly, že září bude třetím měsícem, kdy průmyslové ceny zpomalí tempo růstu a potvrdí se tak pozitivní trend. Realita je však jiná a ceny opět nabraly na síle.

Domácí průmyslové ceny opět zrychlují
Na očích jsou zcela logicky především spotřebitelské ceny, tedy ceny zboží na pultech obchodů. Průmyslové ceny ale nejsou o nic méně důležité a ukazují, o kolik zdražily ceny materiálů, energií a dalších stupů do výroby. Ty totiž v podstatné míře určují ceny zboží pro koncové zákazníky. To, co se stane v oblasti průmyslových cen, se dříve nebo později nutně promítne do cen spotřebitelských.

Dnešní výsledek je z tohoto úhlu pohledu zklamání. Trhy napjatě očekávaly, že září bude třetím měsícem, kdy průmyslové ceny zpomalí tempo růstu a potvrdí se tak pozitivní trend. Realita je však jiná a ceny opět nabraly na síle. Klíčová složka, a sice cena elektřiny, přenosu a rozvodu meziročně vzrostla o 79 %.

Ceny kulminovaly v červnu, kdy rostly meziročně o 28,5 %. Od té doby jejich tempo zpomalovalo. I když se nejednalo o zásadní pokles, samotné snížení bylo pozitivní signál, že by, za jinak nezměněných podmínek, mohly být ceny za svým vrcholem, a to včetně těch spotřebitelských. Dnešní výsledek však vše mění a ukazuje se, že nejbližší týdny a měsíce přinesou na pulty obchodů spíše další zdražení.

Celý článek naleznete ZDE!

Tomáš Volf

Analytik

edevizy.czDomácí průmyslové ceny opět zrychlují

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

38007379040

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

104


ČÍSLO TÝDNE 104 - právě tolik miliard vytvořily banky čistý zisk v roce 2022. Jedná se o rekordní výsledek po hladových letech v době koronavirové krize.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,4170
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,9160
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,3075
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,0760
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,2800
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2650
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9148
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více