Ceska sporitelna odmita zrusit ucet

Dotaz: Dobry den Chtela jsem zrusit ucet na kterem mam exekuci. Napsala jsem doporuceny dopis kde jsem zadala o zruseni uctu. Sporitelna mi volala a rekli mi ze ho zrusit nemohu. Muzete mi napsat podle jakych paragrafu je to s rozporem se zakonem o platebnim styku a s obchodnim zakonikem? Predem Vam velice dekuji za odpoved. Ruzena GötzOdpověď:

Dobrý den,

ono to souvisí se exekučním zákonem, resp. občanským soudním řádem - výkon rozhodnutí na prostředky na účtu Účet je tvz. zablokován a do doby uplynutí exekuce s ním majitel nemůže nakládat. Je však otázka výkladu, zda jde o prostředky na něm evidované či přímo i o účet. Exekuce na prostředky na účtu však zaniká ze zákona marným uplynutím 6 měsíců. Pak by bylo možné účet zrušit.

 

§ 304 , odst. 3 OSŘ:

Povinný ztrácí okamžikem, kdy je peněžnímu ústavu doručeno usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí, právo vybrat peněžní prostředky z účtu, použít tyto prostředky k platbám nebo s nimi jinak nakládat, a to do výše vymáhané pohledávky a jejího příslušenství; to neplatí v případě platby, jejímž účelem je splnění vymáhané povinnosti, na účet oprávněného nebo soudního exekutora vedený u peněžního ústavu.

 

§ 306, odst. 1 OSŘ

Nařízení výkonu rozhodnutí se vztahuje až do výše vymáhané pohledávky a jejího příslušenství na pohledávku povinného z účtu ve výši, v jaké byly na účtu peněžní prostředky v okamžiku, v němž bylo peněžnímu ústavu doručeno usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí, jakož i na pohledávku z účtu, která vznikla tím, že na účet došly peněžní prostředky dodatečně, nejpozději však do šesti měsíců ode dne, kdy bylo peněžnímu ústavu doručeno vyrozuměOtakar SchlossbergerZobrazit všechny dotazy