Důvěra spotřebitelů je nejslabší za čtyři měsíce


24. 09. 2021  09:37     Tomáš Volf     komentáře (0)

Spotřebitelská důvěra v ekonomiku podle ČSÚ v září klesla na 100,7b. To je pro trhy překvapení, jelikož poslední čtyři měsíce se důvěra spotřebitelů držela výrazně výš nad magickou hranicí 100 bodů.

Důvěra spotřebitelů je nejslabší za čtyři měsíce
Zvedl se podíl těch, kteří očekávají zhoršení celkové ekonomické situace. Bohužel klesl i počet respondentů, kteří očekávají, že budou schopni něco ušetřit, což je oproti předchozím měsícům také novum. Dolů šla i důvěra v podnikatelském sektoru, a sice na 95,3b.

S důvěrou spotřebitelů to do budoucna nemusí vypadat zdaleka tak dobře. Největším strašákem je jednoznačně růst cen. Inflace za poslední měsíc vzrostla o 4,1 %, což má za následek nižší spotřebu. Tento vztah je dobře vidět na maloobchodních tržbách, které snižují své tempo růstu. Nejnovější čísla hovoří o zrychlení tržeb maloobchodníků pouze o 3,1 %. Číslo zůstalo daleko za očekáváním trhů. ČNB sice, s výjimkou ještě maďarské centrální banky, jako jediná zvedá sazby, ale bojuje s dovezenou inflací, se kterou nemůže sazbami pohnout. Existuje velká šance, že se nestane nic jiného, než že se zdraží úvěry firmám i domácnostem, což ohrozí křehký ekonomický růst.

Jediné, co hraje do karet spotřebitelům je nezaměstnanost. Ta se drží nejníže v EU na hranici 3,6 %. Lidé se tedy neobávají ztráty zaměstnání a pokud už přijdou o příjmy, v dnešní situaci by mělo být relativně jednoduché nové zaměstnání najít.


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKDůvěra spotřebitelů je nejslabší za čtyři měsíce

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

18908627375

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7300
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4490
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2760
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,7700
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,4685
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0014
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více