EMTC přestala vyplácet a svolává setkání vlastníků dluhopisů


04. 09. 2019  09:20     Tisková zpráva     komentáře (0)

Praha, 27. 8. – Skupina EMTC, prostřednictvím svého jednatele, Tomáše Bárty, oznámila koncem minulého týdne neschopnost dál vyplácet jistiny dluhopisů a jejich úroky. Jako důvod uvedla současnou situaci společnosti. Celková hodnota vydaných a nesplacených dluhopisů skupiny činí, podle aktuálního dluhopisového prospektu, 680 700 000 Kč.

EMTC přestala vyplácet a svolává setkání vlastníků dluhopisů
Koncem minulého týdne obdrželi dluhopisoví investoři společnosti EMTC – Czech a.s. pozvánku na setkání vlastníků dluhopisů, konané 2. září v Kongresovém centru, Praha. Jednatel společnosti, Tomáš Bárta, na něm chce řešit neschopnost firmy a jejích dceřiných společností dál vyplácet jistiny a z nich plynoucí úroky. Bártovy dluhopisy bez ratingu a zajištění určené převážně na vývoj mobilní aplikace Lipa Learning pro předškoláky tak, v případě platební neschopnosti, s největší pravděpodobností převýší objem závazků Zootu, které aktuálně činí 668 milionů korun.

„Bohužel, toto je důsledek neregulovaného obchodování s dluhopisy bez ratingu a zajištění, které navíc opakovaně emitoval subjekt, jenž dokonce několik let po sobě vykazoval záporný hospodářský výsledek,“ uvedla ke kauze Eliška Skřivanová ze spotřebitelsko-poradenského webu Rizikovedluhopisy.cz, který před rizikovými emisemi dlouhodobě varuje.

O finančním zdraví emitenta se spekulovalo již delší dobu v souvislosti s výsledky hospodaření. Podle mezitímní účetní závěrky z června roku 2018 vykázala společnost ztrátu téměř 70 mil. Kč. Bárta zvyšující se zápornou hodnotu vlastního kapitálu opakovaně vysvětloval plánovaným zadlužením v rámci investičního rozvoje softwarového projektu Lipa Learning, do kterého vkládal veškeré obchodní ambice. Z veřejně dostupného dluhopisového prospektu plyne, že do aplikace uvedené v roce 2013 proinvestoval okolo 0,5 mld. Kč. Aplikace tedy ani po 6 letech své existence nedokázala být dostatečně rentabilní.

Pochybnosti v roce 2017 vyjádřil také auditor společnosti, kdy ve svém výroku uvedl: „Upozorňujeme, že i v této účetní závěrce byly identifikovány významné skutečnosti popsané v Příloze účetní závěrky Společnosti, které by mohly ohrozit předpoklad nepřetržitého trvání účetní jednotky. V posledních letech se opakovaly vysoké ztráty, za rok 2017 bylo dosaženo zisku jen díky výnosu z pohledávky z titulu odškodnění, o kterou Společnost vede soudní spor,“, Ing. Tomáš Vondrák, Auditorský ateliér s.r.o.

Ve stejném roce dostala společnost 600 tis. pokutu od ČNB za to, že jednala v rozporu se zákonem o podnikání na kapitálovém trhu, když bez prospektu veřejně nabízela dluhopisy předem vytipovaným investorům, jejichž počet překročil zákonem povolenou hranici 150, určenou pro podlimitní emise. I přes tuto skutečnost byl v únoru 2019 společnosti EMTC schválen Českou národní bankou dluhopisový prospekt, který ji opravňuje emitovat dluhopisy až do výše 3 mld. Kč

Jak správně investovat do firemních dluhopisů, na co si dát pozor, rady a varování před dalšími podezřelými emisemi dluhopisů spotřebitelé najdou na www.rizikovedluhopisy.cz

Zpráva auditora

Prospekt ČNB 2019EMTC přestala vyplácet a svolává setkání vlastníků dluhopisů

Diskutovat (0)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

70674069636

Devizová kalkulačka

Vypočítat

Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,8980
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,2140
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7585
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,4515
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0640
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2650
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0024