Jaké má zítra ČNB možnosti?


30. 03. 2022  09:32     Tomáš Volf     komentáře (0)

Už zítra zasedá ČNB a názory na další její postup směrem k rostoucí inflaci se různí. Jejich paleta je skutečně pestrá, od ponechání sazeb, přes další mírné utažení měnových podmínek, prudší zvýšení sazeb až po intervence ve prospěch domácí koruny.

Jaké má zítra ČNB možnosti?
Dnes je základní 2T REPO sazba na hladině 4,50 % a inflace za březen nejspíš meziročně vyskočí až o 15 %, což znamená, že zítřejší varianta stability sazeb je velmi málo pravděpodobná. ČNB v posledních měsících ukázala svou odhodlanost v boji s inflací tím, že zvedla sazby častokrát mnohem výrazněji, než jaké byly odhady trhů a zítřek nemusí být výjimkou.

V tomto světle ani mírné utažení měnových podmínek směrem ke 4,75 % nic zásadního neřeší. Naopak existuje riziko, že by to trhy mohly vnímat jako nedostatečný krok českých centrálních bankéřů a koruna by na to mohla reagovat spíše oslabením, což je to poslední, co potřebujeme.

Asi se všichni shodnou, že 15% tempo růstu cen je na poměry ČR nestandardní a pro její řešení není možné použít standardních nástrojů. Proto se jeví jako pravděpodobné, že ČNB sáhne k dalšímu silnému signálu a velmi správně zvedne sazby k 5 %. Dokonce by nebylo překvapením, kdyby čeští centrální bankéři šly až nad tuto hranici.

Ke zkrocení inflace potřebujeme silnou českou korunu a k té vede nejrychlejší cesta skrze přímé intervence, takže souběh zvýšení sazeb na 5 % a intervencí by byl silný signál, že ČNB je pevně odhodlaná inflaci dostat na uzdu.

Celý článek naleznete ZDE!

Tomáš Volf

Analytik

edevizy.czJaké má zítra ČNB možnosti?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

15978337659

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

104


ČÍSLO TÝDNE 104 - právě tolik miliard vytvořily banky čistý zisk v roce 2022. Jedná se o rekordní výsledek po hladových letech v době koronavirové krize.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 23,7060
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,0900
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2420
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,4495
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,4805
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4050
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,7743
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více