Je čas topit. Zkontrolujte kotel i komín a zapojte chytré technologie


16. 10. 2019  11:18     Tisková zpráva     komentáře (0)

Topná sezona začíná. Je proto nejvyšší čas na kontrolu topení nebo případné úpravy celého otopného systému. Včasnou kontrolou kotle, rozvodů, termostatů i radiátorů totiž předejdete možným poruchám. Chytré technologie vám pak pomohou s úsporami energií. Ušetří klidně i čtvrtinu ročních nákladů na topení.

Je čas topit. Zkontrolujte kotel i komín a zapojte chytré technologie
Základní kontrola topení před začátkem topné sezony není nic složitého. Jde hlavně o to prověřit všechny součásti, správnou funkci kotle a najít případné viditelné závady na rozvodech vody a radiátorech. Pečlivá kontrola topení je poměrně důležitá, protože pomáhá předcházet případným poruchám během intenzivního provozu v zimě. Nejen, že je nefunkční topení v mrazech velmi nepříjemné, ale během zimních měsíců může být problém sehnat příslušného opraváře.

Topíte tuhým palivem? Zkontrolujte komín

Co všechno před zahájením intenzivní topné sezony udělat, závisí hlavně na technologii vytápění. Pokud máte kotel na tuhá paliva, měli byste věnovat pozornost nejen kotli samotnému, ale také komínu. Nemusíte si hned zvát kominíka. „Komín můžete zkontrolovat sami – obzvlášť pokud jste to neudělali už před létem. Otevřete čisticí dvířka na dně komína a vyberte zde případný nános a saze. Podívejte se také, zda v komíně není opuštěné ptačí hnízdo, které by jej ucpávalo,“ doporučuje Michal Doležel z projektu E.ON Rádce. Pořád ale platí, že minimálně jednou ročně musí váš komín přece jen zkontrolovat kominík.

Kontrola kotle a radiátorů

Každoroční kontrolu si zaslouží také kotel. Ten by měl v každém případě zkontrolovat odborník. Pravidelnou kontrolou kotle předcházíte pozdějším nepříjemným závadám a často ji vyžadují i sami výrobci, a to z důvodu záruky. „Záruku na tepelnou techniku poskytuje prodejce a náklady na opravy potom řeší podle smlouvy s výrobcem zařízení. Záruka je stanovena zákonem na dva roky, nicméně v návodech bývá požadavek nebo doporučení na pravidelnou kontrolu zařízení uveden,“ popisuje praxi výrobců Mojmír Krátký, výkonný ředitel Asociace podniků topenářské techniky.

Kromě kotle nezapomeňte na radiátory a rozvody. Nejsou někde zrezivělé? Neprosakuje v nějakém místě otopná voda? Pozor hlavně na místa, kde se rozvody napojují na ventily a samotná tělesa radiátorů.

S úsporami pomůže také chytrá domácnost

O chytrých domácnostech se mluví nejčastěji v souvislosti s různými inteligentními ledničkami a dalšími domácími spotřebiči. Už méně lidí ale tuší, že chytré technologie v domácnosti pomáhají i s šetřením energií. K výrazným energetickým úsporám vede hlavně chytré ovládání topení. „Průměrný tuzemský byt ročně spotřebuje přibližně 8 333 kilowatthodin tepla. Pokud majitelé vypnou topení, zatímco jsou v zaměstnání, mohou za příznivých okolností ušetřit zhruba čtvrtinu energie. Kotel opět začne vytápět, jakmile mu člověk dá povel přes svůj mobilní telefon, takže přijde do prohřátého interiéru,“ nastiňuje výhody mluvčí dodavatele energií E.ON Martina Slavíková.

Na podzim máte nejvyšší čas inteligentní technologie do ovládání topení zapojit. Začněte třeba instalací chytrého termostatu, který je možné propojit s domácí počítačovou sítí pomocí wi-fi a poté jej ovládat třeba přes internet nebo aplikaci v mobilním telefonu. Obdobně mohou fungovat třeba chytré termostatické hlavice, které se montují přímo na radiátory.

Bydlím v paneláku. Má nějaká příprava na topnou sezonu smysl?

I v domech, které jsou napojeny na centrální zásobování teplem, je dobré se na topnou sezonu drobně připravit. O kotel nebo komín se samozřejmě starat nemusíte, ale zkontrolujte radiátory a správnou funkci termostatických hlavic. Ty následně nastavte na požadovaný stupeň a takto je ponechte pouze s drobnými regulačními zásahy, pokud je vám teplo nebo zima. Radiátory v bytě by samozřejmě nemělo nic zakrývat – ani nábytek, ani záclony či závěsy.Je čas topit. Zkontrolujte kotel i komín a zapojte chytré technologie

Diskutovat (0)