Jen 6 mikropůjček z desítek bezpečné, vítězem Kamali, propadl Creditportal


14. 03. 2017  12:27          komentáře (0)

Nový zákon o spotřebitelském úvěru se přímo dotkl také malých půjček, takzvaných mikropůjček. Ty si získaly popularitu v posledních letech a, bohužel, byly často zneužívány lichváři a nezodpovědnými poskytovateli úvěrů. Mimo jiné proto, že nepodléhaly tehdy platné legislativě o úvěrech. I v současné době je ale potřeba při výběru poskytovatele mikropůjčky dobře zvažovat a vybírat obezřetně – velká většina z nich jsou rizikoví poskytovatelé. Rozdíly u těch bezpečných jsou potom především v ceně půjčky.

Jen 6 mikropůjček z desítek bezpečné, vítězem Kamali, propadl Creditportal
Nový zákon o spotřebitelských úvěrech přinesl již první výsledky – snižuje se počet poskytovatelů takzvaných mikropůjček, a to především v segmentu šedé zóny a lichvářů. „Dříve nové mikropůjčky vznikaly doslova jak na běžícím pásu – vlastnili je sice mnohdy stejní lidé, ale jmenovaly se jinak, a byly provozovány různými společnostmi. Mezi mikropůjčkami byl propastný rozdíl nejen ve výhodnosti, ale také v oblasti sankčních podmínek a bezpečnosti pro spotřebitele,“ říká Zdeněk Soudný, tiskový mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru. Právě mikropůjčky byly potom často na počátku úvěrových problémů spotřebitelů, kteří následně končili v nejrůznějších poradnách při finanční tísni. „V souvislosti se změnou zákona ustal nárůst nových produktů či společností a trh se začíná pomalu konsolidovat. Ačkoli je na přesná čísla stále ještě brzo, pozorujeme v tomto ohledu zásadní změnu,“ podotýká Soudný.

 

JAK SE VYZNAT VE STOVKÁCH PRODUKTŮ? NAPOVÍ NEJEN CENA

 

Přes změnu k lepšímu, kterou lze pozorovat, a ozdravný trend jsou na trhu stále stovky poskytovatelů mikropůjček. Spotřebitelé by tak měli být ostražití a vybírat si opravdu pečlivě. „Ze stovek produktů a poskytovatelů jich je na poli mikropůjček opravdu jen malé množství těch, které lze zařadit mezi skutečně bezpečné,“ říká Soudný. Jedním z faktorů důležitých pro posouzení bezpečnosti půjčky je zhodnocení poskytovatele. „Je nezbytné podívat se na to, kdo půjčku fakticky poskytuje. Nedoporučujeme přijmout úvěr od neznámé společnosti, která o sobě transparentně nekomunikuje,“ popisuje Zdeněk Soudný. Ten také nedoporučuje dát na „internetová doporučení“ – bohužel jsou velmi často ovlivňována falešnými hodnoceními a lze se tak snadno „spálit“.

Po prvotním výběru bezpečných poskytovatelů je nezbytné sledovat smluvní ujednání, sankční podmínky, a třeba také to, zda má smlouva některá další ujednání, jako kupříkladu rozhodčí doložku.

 

ZE STOVEK POSKYTOVATELŮ BEZPEČNÝCH JEN 6!

 

Navigátor bezpečného úvěru analyzoval v lednu a únoru 2017 více než 30 poskytovatelů mikropůjček. Jen 6 z nich přitom vyhodnotil jako bezpečné! Ti ostatní neměli jasnou majetkovou strukturu, nezveřejňovali transparentně podmínky úvěru, sankční podmínky, či další nezbytné náležitosti. Někteří byli vyřazeni pro zcela zřejmě přehnané sankční podmínky, či cenu. Od takových by spotřebitelé peníze chtít rozhodně neměli.

Mezi bezpečné poskytovatele zařadil Navigátor bezpečného úvěru mikropůkjčky Kamali od společnosti HomeCredit, Půjčku Zaplo, Kredito 24, Ferratum půjčku, creditOn a půjčku Creditportal. Při dalším hodnocení se přitom soustředil na 4 základní faktory – cenu, poplatek za prodloužení splatnosti, pokutu za zpoždění, a smluvní ujednání, především s ohledem na rozhodčí doložku.

 

VÍTĚZEM MIKROPŮJČKY NA 5 TISÍC KAMALI, PROPADL CREDITPORTAL

 

Ve většině sledovaných faktorech jednoznačně zvítězil úvěr společnosti HomeCredit Kamali (dříve Japonská půjčka). Úvěr ve výši 5 tisíc korun má v jejím případě splatnost 30 dní, a spotřebitel ji přeplatí jen o 165 korun. V případě, že si bude chtít prodloužit splatnost o 7 dní zaplatí 245 korun, a pokuta  za stejně dlouhé zpoždění jej vyjde na 395 korun – ostatně to je jediný ze sledovaných faktorů, ve kterém našla půjčka Kamali přemožitele. Ze všech sledovaných půjček nicméně jen Kamali měla splatnost 30 dní, ostatní pak jednotně 14 dní.

Na druhé příčce se umístila mikropůjčka Zaplo. Oproti Kamali je dražší a dráže vyjde také prodloužení její splatnosti. Naopak lehce spotřebitelé ušetří v případě, že budou v prodlení se splácením. Jenže zatímco u Kamali na to mají měsíc, u Zaplo jen již zmiňovaných 14 dní – z tohoto pohledu se tak výhodněji jeví opět Kamali.

 

Zcela propadla mikropůjčka Creditportal. Spolu s půjčkou Ferratum a creditOn mají ve smlouvě rozhodčí doložku a jejich produkty jsou obecně dražší. Creditportal nicméně oproti vítězné půjčce Kamali zaostal výrazně – spotřebitel za 14 dní přeplatí o 1 250 korun (srovnejte se 165 korunami za 30 dní v případě Kamali!), zcela mimo meze jsou pak poplatky – za prodloužení splatnosti o 7 dní chce Creditportal 1 375 korun, prodlení se zaplacením o 7 dní pak spotřebitele přijde na 7 200 korun! Creditportal je tak de facto dvakrát dražší, než předposlední credit ON.

 

 

 

MIKROPŮJČKA

DOBA SPLATNOSTI

CELKOVÁ CENA MIKROPŮJČKY

POPLATEK ZA PRODLOUŽENÍ O 7 DNÍ

POKUTA ZA ZPOŽDĚNÍ O 7 DNÍ

ROZHODČÍ DOLOŽKA

Kamali

30 dní

5 165 Kč

245 Kč

395 Kč

Ne

Půjčka Zaplo

14 dní

5 630 Kč

490 Kč

388 Kč

Ne

Kredito24

14 dní

5 750 Kč

863 Kč

1 438 Kč

Ne

Ferratum půjčka

14 dní

5 850 Kč

500 Kč

585 Kč

Ano

Krátkodobá půjčka creditON

14 dní

5 973 Kč

427 Kč

3 000 Kč

Ano

Půjčka Creditportal

14 dní

6 250 Kč

1 375 Kč

7 200 Kč

Ano

 

 

PĚT DOBRÝCH RAD PRO SPOTŘEBITELE, JAK NENALETĚT PŘI VÝBĚRU MIKROPŮJČKY

 

Navigátor bezpečného úvěru radí nepodcenit výběr společnosti, u které si byť drobnou půjčku vezme. Soustředit by se měl především na následujících 5 faktorů.

 

  1. Dobrá volba společnosti. Prověřte si, kdo za, byť lákavě působící nabídkou, stojí. Prověřte si společnost, co o sobě říká, kde má sídlo.
  2. Nevěřte na internet a různá hodnocení uživatelů – jsou velmi často podvodná.
  3. Spočítejte si cenu. Dejte přitom pozor na to, jak je dlouhá doba splatnosti. Ne každá mikropůjčka je skutečně na měsíc, mnoho jsou splatné během 14 dní!
  4. Dobře pročtete smlouvu a další ujednání. Všímejte si především toho, jaká máte práva, a jaké povinnosti. Lépe je vyhnout se těm poskytovatelům, kteří mají ve smlouvě stále rozhodčí doložku.
  5. Kromě ceny se podívejte také na to, kolik zaplatíte, pokud budete potřebovat posunout dobu splatnosti, a kolik vás bude stát prodlení se splácením. Nezapomeňte i v tomto případě sledovat, o jaké období se jedná.Jen 6 mikropůjček z desítek bezpečné, vítězem Kamali, propadl Creditportal

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

29274259536

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

200


ČÍSLO TÝDNE - 200 právě tolik miliard korun bude stát dle výsledků tendru výstavba jednoho bloku jaderné elektrárny v Dukovanech. Stavět se však mají hned dva bloky najednou.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4370
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4460
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,9230
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2850
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,4645
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1171
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více