Kolik peněžních transakcí v ČR probíhá v hotovosti? Budete překvapeni


04. 02. 2021  00:48     Miroslav Zeman     komentáře (3)

S nárůstem počtu a objemu pohodlného placení kartami a dalšími bezhotovostními způsoby nastal ústup placení hotovostí. Ještě před třiceti lety probíhaly v hotovosti všechny maloobchodní a velká většina velkoobchodních transkcí. Jak je tomu nyní? Pan Poplatek pro své čtenáře zjistil, že ze 100 procent hotovostních plateb v roce 1990 jsme se dostaly na...

Kolik peněžních transakcí v ČR probíhá v hotovosti? Budete překvapeni
..na pouhých 12 procent. Ano, právě takový podíl činil objem transakcí v naší ekonomice v hotovosti. Je to možná výrazně méně, než mnoho čtenářů předpokládalo. V papírové či kovové formě je přitom v oběhu nějakých 700 miliard korun. Tyto peníze však jen neobíhají v ekonomice, ale jsou také drženy v rezervách, nebo je mají lidé schované pod polštáři a v pokladničkách. 

I tak však bezhotovstní transakce představují 88 procent a tento podíl neustále, každým rokem roste. To v takovém Švédsku, které je považováno za vzor státu a lídra bezhotovostních plateb činí podíl hotovostních plateb pouze 5 procent. Ve Švédsku již reálně plánují v horizontu několika let konec reálných papírových a kovových platidel. Nejsou už prý potřeba a náklady na jejich výrobu jsou vyšší než zájem o jejich využití.

Dovedete si představit, že by jste neměli již v ruce žádnou hotovost? Nemohl by vám nikdo ukrást peníze. Výrazně by vymizela loupežná přepadení, protože by nebylo kromě zboží možné ukrást peníze. I sebemenší částky by se hradily kartou. A v žádném obchodě či službě by už vám nemohli říci, že karty neberou. Byl by to trošku jiný svět. Co myslíte?Kolik peněžních transakcí v ČR probíhá v hotovosti? Budete překvapeni

Ať žije anarchie ala kapitál
A co takhle přijmout zcela zásadní myšlenku, obejít se bez plateb úplně, zavést směnný obchod, a neu...
Nemůže ?
Jak pravil klasik: Důl je díra v zemi. Tu vám nikdo ukrást nemůže :o))...
Nemohl by vám nikdo ukrást peníze
Jednotlivec (na ulici) ne, stát mnohem snáze než dnes. Nebyl by problém zavést záporné úroky nebo pr...
Diskutovat (3)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

11997063055

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

88


ČÍSLO TÝDNE 88 právě na takové výši se nachází výkon naší ekonomiky ve vztahu k průměru výkonu 19 zemí eurozóny. Jedná se o dosud nejvyšší výkon České republiky ve vztahu k nejvyspělejším evropským zemím.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,8610
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,5280
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6705
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,8110
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,4385
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1100
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2499
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více