Maloobchodní tržby stále hluboko v červených číslech


07. 04. 2021  09:08     Tomáš Volf     komentáře (0)

Únor byl druhý měsíc v řadě, kdy byla většina obchodů uzavřena a Češi tak nemohli nakupovat přímo, ale pouze přes internet. To se nadále negativně projevovalo v maloobchodních tržbách, které v únoru meziročně klesly o 5,8 %. Jedná se sice o mírně lepší výsledek, ale stále jsme hluboko v červených číslech. 

Maloobchodní tržby stále hluboko v červených číslech
Mezi hlavní důvody proč maloobchodní tržby klesají, není zdaleka jen nemožnost nakupovat v kamenných obchodech, ale především obava spotřebitelů o své budoucí příjmy. Z čísel spotřebitelské důvěry vyplývá, že se zvedá počet lidí, kteří se obávají, že ztratí práci. To potvrzuje i trend na trhu práce. Březnová data o nezaměstnanosti se sice dozvíme dnes, ale z těch únorových je jasně vidět, že se počet lidí bez práce neutěšeně zvedá a fakt, že jsme stále nejlepší v EU, nezaměstnané příliš neuchlácholí.

Únorová situace na trhu je dobře vidět na tržbách prodeje přes internet, které meziročně vzrostl o 41,7 %. Celý březen se ponese v podobném duchu. Obchody byly celý měsíc zavřené, navíc platilo omezení pohybu, což bude znamenat další podseknutí poptávky spotřebitelů a ze statistik nejspíš vyplyne, že lidé se budou omezovat jen na nákup toho nejnutnějšího. O podstatném zlepšení tržeb maloobchodníků lze hovořit až při plném otevření obchodů a restaurací. 

<hr>

Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKMaloobchodní tržby stále hluboko v červených číslech

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

14125072918

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

3


ČÍSLO TÝDNE - 3 o tolik procent vzrostla v dubnu 2021 v České republice inflace. Jednoduše se zrychlilo zdražování zboží a služeb, které si pořizujeme. Tuzemská inflace patří k nejvyšším v Evropě.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,5720
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,1930
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6215
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,7915
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,3055
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1500
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1894
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více