Nebankovní poskytovatelé půjček musí mít licenci. Zkontrolujte si je


09. 03. 2017  00:48     Miroslav Zeman     komentáře (12)

Nový zákon vnesl do úvěrové džungle v České republice konečně řád a větší pořádek. Počet poskytovatelů nebankovních půjček, který se odhadoval až na 60 000 se na základě nových pravidel snížil na pouhých několik desítek poskytovatelů.

Nebankovní poskytovatelé půjček musí mít licenci. Zkontrolujte si je
I přesto mohou nelegálně někteří poskytovatelé půjček pokračovat ve své činnosti a poskytovávat půjčky svým dosavadním klientům. Z tohoto důvodu byl zveřejněn seznam licencí, které ČNB dosud nebankovním poskytovatelům půjček dosud vydala. Od 1. března 2017 totiž potřebují nebankovní poskytovatelé půjček od ČNB povolení ke své činnosti a zároveň se musí povinně u ČNB registrovat.

Trh poskytování a zprostředkování úvěrů vyklidilo téměř 60 000 poskytovatelů

S příchodem nového zákona přestalo na trhu působit téměř 60 000 bývalých poskytovatelů či zprostředkovatelů půjček. Tedy mělo by přestat poskytovat. Právě tolik společností nezískalo licenci od ČNB potřebnou k pokračování v činnosti poskytování půjček.

Spotřebitelé a zájemci o úvěr tak budou dosud nevídaným způsobem chráněni před různými lichváři, kteří měli dosud zcela volné pole působnosti a mohli své půjčky v podstatě neregulovaným způsobem volně poskytovat. Klienty takových společností se pak stávali sociálně ohrožení lidé, anebo lidé s exekucemi, kteří by jinak na klasický úvěr u banky nedosáhli, resp. by jim úvěr nemohl být vůbec schválen.

Pokud zjistíte, že některá ze společností, s níž jednáte o poskytnutí půjčky, není uvedena v seznamu ČNB a tedy nemá s největší pravděpodobností oprávnění ČNB k poskytování své činnosti, pak okamžitě ukončete s takovou společností jednání. Je totiž jen otázkou času, kdy se na nelegální poskytování půjček přijde a takoví poskytovatelé půjček budou sankcionováni, nebo i trestně stíháni.

Poskytovatelů půjče s licencí od ČNB se bát nemusíte

Poskytovatelé či zprostředkovatelé půjček, kteří mají oprávnění od ČNB, nejsou pro klienta nijak nebezpečné. Předně museli tyto společnosti splnit poměrně přísné podmínky pro udělení licence, mezi kterými je například požadavek na základní kapitál společnosti ve výši minimálně 20 milionů korun a prokázání odborných znalostí. Právě tyto podmínky drtivá většina dosavadních poskytovatelů půjček splnit nedokázala, nebo nechtěla.

Tyto společnosti jsou tak v podstatě pod dohledem ČNB, což zvyšuje ochranu klientů, stejně jako další požadavky na povinnosti těchto společnosti ve vztahu ke klientům. Poskytovatelé půjček jsou v rámci svých povinností nuceni dostatečným způsobem ověřovat bonitu klienta a poskytovat mu veškeré potřebné informace o úvěru, včetně RPSN, tedy roční procentní sazby nákladů úvěru.

Jak si můžeme licenci poskytovatele ověřit?

Ověření společnosti, která nabízí poskytování úvěru je poměrně snadné. Společnosti, které získali licenci ke své činnosti od ČNB totiž jsou uvedeny ve veřejném seznamu centrální banky. Pokud se tam nějaká společnost nenachází je to první znak toho, že společnost nemusí licencí od ČNB disponovat. V takovém případě by Vám měla společnost na vyžádání prokázat, že licenci od ČNB ke své činnosti skutečně má. Případně si tuto skutečnost můžete ověřit u ČNB.

Seznamy licencovaných poskytovatelů půjček naleznete na následujícím odkazu:

https://apl.cnb.cz/apljerrsdad/JERRS.WEB15.BASIC_LISTINGS_RESPONSENebankovní poskytovatelé půjček musí mít licenci. Zkontrolujte si je

urgentní nabídka půjčky
Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi zí...
požádat o naléhavou půjčku.
Zdravím všechny, kteří se tak tvrdě stresují, jen aby získali úvěr na vyřešení svých problémů, chci ...
požádat o naléhavou půjčku.
Zdravím všechny, kteří se tak tvrdě stresují, jen aby získali úvěr na vyřešení svých problémů, chci ...
Loan
Hledáte podnikatelskou půjčku, osobní půjčku, hypotéky, půjčky na auta, studentské půjčky, půjčky na...
RE: loan
Dobrý den, jsem pan jackson, poskytovatel soukromých půjček, který žije v Itálii. Dávám půjčky na ce...
Svědectví
Jmenuji se Gina Acampora a dnes mluvím jako nejšťastnější člověk v celém divokém světě a já jsem řek...

Pozor:   V současné době poskytujeme půjčky zainteresovaným osobám, firmám, podnikatelským organiz...
Bezplatná půjčka, která odpovídá vašemu rozpočtu.
Ahoj, Zde je nabídka úvěru pro vás? Jsme legitimní a garantujeme družstevní záložny a poskytují ...
nabídka půjčky
Jste v jakékoli finanční krizi? Potřebujete úvěr na refinancování svého domu nebo rozšíření svého po...
Do you need a financial assistance
Dobrý den, jsem věřitel ze zahraničního úvěru, rozhodl jsem se poskytnout krátkodobé, střednědobé i ...
Diskutovat (12)


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více