Nůžky mezi cenou benzínu a nafty se dál rozšiřují


21. 03. 2023  12:56     Tomáš Volf     komentáře (0)

Ceny pohonných hmot na českém trhu pokračují ve snižování. Zatímco litr benzínu lze pořídit za 37,12 korun, cena nafty se propadla až na méně než 35,50 korun. Nafta zlevňuje rychleji.

Nůžky mezi cenou benzínu a nafty se dál rozšiřují
Koncem letošního ledna se po půl roce opět ceny nafty a benzínu na českých čerpacích stanicích vyměnily a benzín je opět dražší. Tento trend nabírá na síle. Zatímco cena benzínu padá jen neochotně, nafta dupla na brzdu a snižuje se mnohem rychleji.

Existují v zásadě dva hlavní důvody pádu cen pohonných hmot. Zpomalení ekonomiky, a tedy poptávky se nutně musí projevit právě do ceny pro koncové spotřebitele. Pumpaři jdou s cenou dolů i v rámci konkurenčního boje.  Druhým faktorem je klesající cena ropy na světových trzích. Zatímco v polovině loňského roku ropa kulminovala a prodávala se za více než 115 USD/barel, dnes je to za méně než 73,40 USD/barel. Jedná se o jednoznačný důsledek toho, že válka na Ukrajině se dostala do klidnější fáze, pokud to tak lze vůbec říct, přičemž trhy zatím dokážou absorbovat vliv intenzity bojů a cena ropy jde dolů.

V nejbližších týdnech je ještě možné, že se ceny pohonných hmot v ČR dostanou níže, a to jak z důvodu pomalejšího ekonomického růstu, tak příznivější ceny ropy na světovém trhu. Jakmile se však ekonomice začne znovu dařit a vymaníme se z mírné recese, což by mělo přijít ještě letos, začnou ceny pohonných hmot opět růst.   

CELÝ ČLÁNEK NALEZNETE ZDE!

Tomáš Volf

Analytik

edevizy.czNůžky mezi cenou benzínu a nafty se dál rozšiřují

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

24108382704

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

0,2


ČÍSLO TÝDNE - 0,2 právě o tolik se zvýšila ekonomika České republiky v prvním čtvrtletí roku 2024. Jedná se o velmi nízký růst, který se dá nazvat stagnací. Pro odborníky i podnikatele se jedná o zklamání.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7260
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,0540
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6835
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,2715
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8760
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2450
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9684
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více