Slovo provozovatele a majitele serveru

Patrik Nacher

Vážení přátelé, milí návštěvníci webových stránek,

 

díváte se na nový layout internetových stránek, které fungují již od podzimu 2005. Server vznikl před několika lety jako protest proti alarmující situaci v oblasti bankovních poplatků v ČR. Na počátku jsme se soustředili pouze na elektronickou verzi petice proti poplatkové politice našich bank. V průběhu následujících měsíců se na základě velkého zájmu veřejnosti a médií server významně rozšířil.

Server má tři základní cíle: zvyšovat informovanost bankovních klientů, přispět ke kultivaci vztahu mezi bankou a klientem a samozřejmě snížit bankovní poplatky. Stránky jsou tvořeny kultivovanou formou, mají informovat a vyvolat odbornou i laickou diskusi. Nejde o primitivní a destruktivní kritiku. Pokud opravdu platí, že banky chtějí naslouchat svým klientům, server www.bankovnipoplatky.com nabízí svůj prostor jako nezávislé a objektivní fórum. Proto na těchto stránkách nenajdete reklamy (bannery) na banky, které jsou středobodem jejich obsahu. Jediným reklamním nosičem je Google kontextová reklama, kde reklamní odkazy generuje robot bez vlivu serveru, a tak nedochází ke kontaktu mezi zadavateli reklamy a provozovateli stránek. Maskotem serveru je POPLATKOŽROUT. Server www.bankovnipoplatky.com je hojně využíván jako zdroj, za minulý kalendářní rok to bylo více než 3600 citací. Server má k dnešnímu dni registrovány u Úřadu průmyslového vlastnictví čtyři ochranné známky.

 

Úspěchy serveru

Server www.bankovnipoplatky.com zaznamenal několik úspěchů. V první řadě to je jeho aktivní účast při rušení poplatků, které byly v anketě zvoleny jako nejabsurdnější. Pro banky se stala anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek užitečnou zpětnou vazbou. Server se stal mediálním partnerem kategorie „Nejoblíbenější banka“ ve 4. ročníku ankety Zlatý Měšec. Dále byl server nominován mezi třicet internetových stránek, které se ucházely o vítězství v anketě Křišťálová Lupa dva roky po sobě pro rok 2006 a 2007 – Cena českého internetu v kategorii „Projekt roku 2006“ respektive „Projekt roku 2007“. Patrik Nacher, zakladatel webu, byl členem odborné poroty v anketě o Nejlepší finanční reklamu roku 2006, členem finanční akademie Zlaté koruny 2008, 2009, 2010, členem poroty WebTop100 2009 jako oborový specialista pro žebříček Finance. Mezi hlavní přednosti serveru patří:

·               zaplnění místa na trhu internetových stránek v tématu, které je v ČR velmi intenzívně diskutováno širokou a
odbornou veřejností a které je velmi silně medializováno,

·               vysoká míra citovanosti v jiných médiích s celostátní působností včetně odborných finančních serverů,

·               oslovování zajímavých cílových skupin návštěvníků serveru.

Aktivity serveru

Server www.bankovnipoplatky.com se od svého vzniku věnuje různým aktivitám, které přímo či nepřímo souvisejí s bankovními poplatky. V první řadě to byly ankety – o nejabsurdnější bankovní poplatek, o nejslušnější banku, o nejpropracovanější internetové stránky. Dále to byl podrobný průzkum o výši bankovních poplatků u běžných účtů typického bankovního klienta. V rámci rubriky RPsN se na portálu pravidelně objevují rozhovory s odborníky z finančního prostředí. Vybrané aktivity serveru:

·               Anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek

·               Hodnocení retailových bank v ČR – OVB Vstřícná banka

·               Kalkulátor bankovních poplatků po jednotlivých bankách

·               Soutěž pro studenty – Ideální banka v 21.stolení

·               Průzkum výše poplatků u průměrného bankovního klienta

·               Petice proti poplatkové politice bank

·               Den protestu proti bankovním poplatkům (28.2.)

·               Studie bankovních služeb v ČR – „Kliente, oznámkuj svoji banku a pobočku“ (9 kritérii, pravidelné vyhodnocení a
zveřejnění)

·               Dotazníková anketa pro podnikatelskou veřejnost – „Najdi si svoji banku“

·               Brožura – průvodce pro cestující MHD v Praze aneb informovaný bankovní klient

·               Flashová on-line hra – „Pokořte poplatky“

·               On-line poradna s O. Schlossbergerem (bývalý Finanční arbitr ČR)

·               On-line finanční poradna s OVB

Spolupráce

Server www.bankovnipoplatky.com v průběhu let 2005 až 2010 navázal spolupráci s několika institucemi. Došlo k vzájemné výměně odkazů s partnerskými iniciativami, nastavila se spolupráce na bázi mediálního partnerství s odbornými finančními servery (www.mesec.cz, www.penize.cz, www.aktualne.cz/finance, www.epravo.cz, www.kurzy.cz, www.nasepenize.cz, www.osnoviny.cz, www.novinky.cz, www.podnikatel.cz, www.hnonline.sk, neviditelnypes.lidovky.cz, www.akcie.cz) či spolupráce na různých anketách a soutěžích (www.zlatakoruna.info). Server podepsal smlouvu s Národní knihovnou o poskytování elektronických online zdrojů. V rámci odborné sekce došlo k institucionální spolupráci se Sdružením podnikatelů a živnostníků ČR, s Bankovním institutem vysoká škola, s Vysokou školou finanční a správní a se Sdružením obrany spotřebitelů (SOS). Na webu je pro návštěvníky k dispozici on-line poradna, kterou vede bývalý Finanční arbitr Otakar Schlossberger.

·               Bankovní institut vysoká škola (BIVŠ)

·               Vysoká škola finanční a správní (VŠFS)

·               Univerzita v Hradci Králové

·               Sdružení obrany spotřebitelů (SOS)

·               Finanční arbitr ČR

·               Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR (SPŽ ČR)

·               Poradna při finanční tísni

 

Těm, kteří na těchto stránkách budou aktivně debatovat přeji příjemnou a obohacující diskusi, která bude užitečná pro co nejvíce návštěvníků. Těm, kteří budou hledat informace přeji, aby je co nejrychleji našli a ostatním pak načerpání pozitivní energie a trpělivosti a to nejen v oblasti bankovních poplatků.

 

 

Ing. Patrik Nacher