Podnikatelská důvěra stagnovala na 96,2b., spotřebitelé přestávají spořit


27. 12. 2021  13:15     Tomáš Volf     komentáře (0)

Klíčová oblast spotřebitelské důvěry jde mírné nahoru. Dílčí data však mnoho optimismu nepřinášejí. Důvěra spotřebitelů jde v prosinci po třech měsících opět nahoru a zakotvila na 92,3 bodech. Nejvýše letos byla v srpnu, kdy pokořila hranici 106b.

Podnikatelská důvěra stagnovala na 96,2b., spotřebitelé přestávají spořit
Přestože se celková důvěra spotřebitelů mírně zvedá, stále zůstávají podstatné hrozby. Podle dílčích ukazatelů je jasné, že podíl respondentů mezi spotřebiteli, kteří očekává zhoršení celkové ekonomické situace je stále hrozivě vysoký. Naopak se mírně snížil podíl těch, kteří počítají se zhoršením své vlastní ekonomické situace. Obavy z budoucího růstu cen zůstávají extrémně vysoké a není se co divit. Listopadová inflace dosáhla na 6 % a je téměř jisté, že v prosinci se dočkáme ještě vyššího tempa. Počet těch, kteří se obávají ztráty zaměstnání šel opět mírně dolů, méně je však i těch, kteří budou moci tvořit rezervy.

V době nejistoty lidé neutrácejí, ale tvoří rezervy. Dnes nemohou tvořit ani ty. Mix toho, že spotřebitelé nevěří, že budou schopni něco uspořit, výrazné obavy z růstu cen a očekávání zhoršení celkové ekonomické situace je výraznou hrozbou. Jediným pozitivním faktem je, že se zatím neobávají ztráty zaměstnání. Pokud by se zvedl počet těch, kteří se bojí nezaměstnanosti, útraty, a tedy maloobchodní tržby, by letěly rychle dolů.

Ani u podnikatelů v oblasti služeb není situace jednoduchá. Podíl těch, kteří hodnotí celkovou ekonomickou situaci pozitivně šel rapidně dolů. Naopak je mírně vyšší počet těch, kteří věří v silnou spotřebitelskou poptávku.

Dobrou situaci hlásí podnikatelé ve stavebnictví. Nedostatek bytů a jejich rostoucí cena znamenají, že šel dolů počet těch, kteří hodnotí poptávku po stavebních pracích jako nedostatečnou.


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKPodnikatelská důvěra stagnovala na 96,2b., spotřebitelé přestávají spořit

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

14804579284

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

17


ČÍSLO TÝDNE - 17 právě tento den v červnu přijde tzv. den daňové svobodoy. Oproti loňsku bude den daňové svobody dokonce o osm dní dříve. 


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6810
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,5320
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,3165
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,1365
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,9870
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4050
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9874
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více