Podnikatelská i spotřebitelská důvěra roste


24. 06. 2021  09:36     Tomáš Volf     komentáře (0)

Česká spotřebitelská důvěra za červen vzrostla na 105,5b. Podnikatelská důvěra šla na 103,7b. Obě čísla znamenají oproti květnu růst, a to již třetí měsíc v řadě.

Podnikatelská i spotřebitelská důvěra roste
Situace mezi spotřebiteli je slušná. Největší obavy mají čeští spotřebitelé z vyššího nárůstu cen. Jejich podíl se v červnu opět zvedl. Nahoru šel také počet respondentů, kteří počítají v následujícím období s růstem svých úspor. Pozitivní je, že nadále klesá počet těch, kteří se obávají ztráty zaměstnání.

S rostoucími cenami zboží na pultech obchodů včera začali po více než roce bojovat čeští centrální bankéři zvýšením úrokových sazeb. Otázka zůstává, zda utažení měnové politiky zvládne srazit „dovezenou“ inflaci, která souvisí se zdražováním vstupů do výroby.

Důvěra podnikatelů v oblasti služeb, což je sektor, který byl v posledních měsících výrazně poznamenán lockdowny, se oproti květnu zvedla na 97,6b. Nahoru šel počet podnikatelů očekávajících v příštím období nárůst poptávky po službách. To ovšem platí i o hodnocení podnikatelů stávající poptávky. Ta má podle nich slušnou kondici.

Dnešní čísla znamenají potvrzení několika měsíčního trendu zlepšování důvěry v různých oborech ekonomiky. Dá se čekat, že v letních měsících se bude poptávka nadále zvedat. Nezaměstnanost spíše mírně klesne vlivem nárůstu sezónních prací a ekonomice také pomůže fakt, že mnoho Čechů bude i letos trávit dovolenou doma.


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKPodnikatelská i spotřebitelská důvěra roste

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

18907825799

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7300
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4490
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2760
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,7700
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,4685
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0014
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více