Poradna odborníka
Položené dotazy
Dotaz
Dobrý den p. Schlossbergere, před nekolika lety jsem si založila účet v E-bance a to bohužel na základě reklamy, že se u této banky za vedení účtu neplatí. Opak byl pravdou, doslova jsem se zhrozila, jaké poplatky mi banka účtovala. Navíc mi při zrušení zaúčtovali nějaký "E-klíč" za 1.800,- Kč. Vůbec mě nevyzvali, abych ho vrátila a rovnou mi ho naúčtovali. Dnes se se mnou výše uvedená banka soudí a to konkrétně za údajný 20,- Kč pozitivní zůstatek, který jsem byla povinna údajně u banky udržovat a výše uvedený poplatek za E-klíč, který jsem musela vždy složitě použít, abych se vůbec k účtu dostala. V okamžiku, kdy jsem přestala tento účet využivat ho banka sama zrušila, poplatek za zrušení si strhla z hotovosti, která tam byla. Můžete mi prosím sdělit Váš názor na tuto věc? Děkuji Jana Janíková
Odpověď
Dobrý den, paní Janíková,
omouvám se za zpoždění v odpovědi, ale dotaz mi dorazil až nyní. Sice jsem se těmito problémy jako FA nezabýval, neboť mi nepříslušely, avšak názor bych měl. Ona reklama, která byla např. i v TV zpočátku totiž "lákala" klienty, aniž by sdělila, že je to bez popaltků, pokud na účet dáváte měsíčně více než 15 tis. Kč čistého. To se tam pak dostalo dodateně.....
Poplatky, o kterých hovoříte, může banka strhávat bez Vašeho dalšího souhlsu a to proto, že jste bance tento způsob s největší pravděpodobností odsouhlasila podpisem smlouvy o vedení běžného účtu. Ta smlouva se asi odkazovla na tyto podmínky s tím, že Vy s nimi souhlasíte. Banky tuto praxi velmi často dělají, že stanoví celou řadu podmínek do samostaného materiálu, který je součástí smluvního vztahu. Je to pro řadu klientů pak složité hledat různé návaznosti na sazebník a tyto podmínky. Nyní, po rušení účtu je to už těžké soudit, ale pokud byste si našla čas a začetla se do svých podmínek, tak zjistíte, že to tam bude.
Pokud by se stalo, že odkazy na sazebník či sazby nejsou uvedeny ve Vaši smlouvě nebo podmínkách, pak si banka poplatky strhal protiprávně a Vy máte možnost je vymáhat soudní cestou. Jak je ale vidět, banka naopak vymáhá něco po Vás..... Více Vám k tomu už asi nebudu schopen sdělit.....
Dotaz
Dobry den pane Schlossbergere, chtel bych pozadat o konzultaci k nasledujicimu problemu: Pri zadosti o zruseni uctu je klient podle GE povinnen vratit kartu (mastercard, embosovana). Tuto kartu jsem shodou okolnosti zapomel v puli brezna v Nemecku na benzince, coz jsem zjistil az po dvou dnech. Na telefonicky dotaz mi na benzince sdelili, ze kartu prestrihli a odeslali do banky (ma nemecka nebo jina zahranicni banka povinnost vystavce karty informovat o jeji likvidaci?) a na zaklade teto informace jsem kartu ani neblokoval (nelze s ni platit na internetu a zustatek byl v te dobe cca 4000 Kc). K memu udivu mi pracovnice GE pobocky na Vinohradske sdelila, ze pokud nevratim pri ruseni uctu kartu bance jsem povinnen zaplatit poplatek 2000 Kc (blokace a mez. stoplistace). Na moji namitku, ze po bance zadnou blokaci nepozaduji, na uctu neprobehly od 11/3 zadne kartove transakce a soucasny zustatek je cca 400 Kc mi rekla, ze neni jina moznost. V Obchodnich podminkach je uvedeno, ze v tomto pripade je banka opravenena, nikoliv povinna, tento poplatek uctovat. Cekam na navrh reseni z jejich strany, zatim z toho mam pocit, ze mne chteji trestat za to, ze rusim ucet. Od GE odchazim jako relativne spokojeny klient (po temer 8 letech), ale pokud budu nucen zaplatit tento nesmyslny poplatek odejdu jako velmi nespokojeny klient. Dekuji predem za Vas komentar.
Odpověď
Dobrý den,
nejprve si neodpustím poznámku, že jste měl štěstí na poctivé lidi v Německu a pak také, že přeci jen jste poněkud riskoval. Váš risk Vám tentokráte vyšel, ale nemusí to tak být vždy. Nevím, zda šlo o kartu pouze elektornickou (bez reliéfiního písma) a dále, zda šlo o kartu, kdy bylo nutno tipovat PIN. Pokud byste zapoměl u benzinky kartu s nutností tipovat PIN, pak je relativně velká šance toho, že i bez blokace karty nebylo možno ji užít (pokud jste si však byl jistý, že např. pracovník čerpací stanice Vám "neodezřel" toto číslo při tipvání.
Pokud jste se však musel na účtenku podepsat a transakce měla být obchodíkem (čerpadlářem) odsouhlasena podle shodnosti podpisů na kartě a účtence, pak to riziko bylo opravdu veliké a kartu jste zablokovat měl.
Pokud jste to neučinil, všechny transakce učiněné touto kartou byste hradil. K tomu však, k Vašemu stěstí, nedošlo.
Není obecná povinnost zahraniční banky informovat banku vydavatele, ale je to dobrý zvyk. Možná smluvní podmínky mezi německou bankuo a karetní asociací mohou obsahovat tuto povinnost vždy doručit nalezenou kartu bance výstavce. Neznám však konkrétní ujednání mezi bankou v Německu a karetní asociací.
Pri rušení účtu je klient povinen (viz např. i Obchodní zákoník, § 715, odst. 4, posl. věta) vrátit platební prostředky bankou vydné, tzn. nespotřebované šeky a paltební karty. Poukud však kartu nemáte (nemusel jste ji zapomenout u benzinky, ale mohl jste ji někde doma založit nebo i sám zničit, protože jste ji např. ani nechtěl - byla Vám bankou "vnucena" jako doplňkový produkt),pak je obvyklé, že banka sepíše s klientem prohlášení, že kartu nemá a že příp. všechny transakce, které budou učiněny do okamžiku zrušení účtu (tedy právní účinnosti okamžiku zrušení, fakticky v bance účet v systému existuje) vše uhradí zpětně. Samozřejmě banka si ve svém systému kartu zablokuje, ale podle mého názoru není klient povinen kartu blokvoat, pokud mu to neukládají podmínky k účtu nebo používání karty. Neblokací však nesete výše uvedené riziko. On obchodní zákoník sice na jednu stranu říká, že dnem doručení výpovědi smlouva o účtu zaniká (viz § 714, odst. 1), ale účet se zruší po vypořádání pohledávek a závazků týkajících se daného účtu. To jsou dvě rozdílné věci.
Takže závěr - pokud Vám banka v platených podmínkách k Vašemu účtu, který jste vypověděl, neprokáže, že jste kartu povinen zablokovat, není oprávněna po Vás požadovat poplatek za blokaci, i když je v sazebníku. Ta je tam pro případ, že Vy kartu zablokovat chcete. Banka je dále povinna smlouvu o účtu považovat za zanikou dnem doručení výpovědi Není oprávněna, podle mého názoru, požadovat poplatek za blokování "nenalezené" karty, když Vy blokaci nepožadujete. Máte sice zákonnou povinnost kartu vrátit, ale pokud není k nalezení, tak by bance mělo postačovat Vámi podepsané prohlášení. Jinak by byl totiž účet nevypověditelný. Pokud má banka ale v podmínkách, že pro případ, že kartu ztratíte nebo ji nemůžete naléz, povinnost tuto zablokkovat, pak to, bohužel, musíte udělat - tedy zablokovat. Pokud to za Vás udělala banka, pak budete muset poplatek uhradit. Důkazní břemeno však ponechte na bance, tzn. že banka Vám musí prokázat, že jste porušil dané obchodní podmínky.
Osobní zkušenost - já jsem kartu platnou u jedné banky opravdu zničil sám, protože jsem ji nechtěl (vnutili mi ji) a při rušení účtu jsem podepsal prohlášení, že jsem ji zničil osobně a banka to vzala jako dostatečný podklad pro splnění podmínky nutnosti vrátit kartu...(viz zmiňovaný § 715, odst. 4 - poslední věta) a účet mi celkem bez problému zrušila.
Dotaz
Dobrý den, máme takový cocela velký problém - mamka nastoupila do zaměstnání kde jí ovšem asi po 2,3 měsících přestali dávat výplatu a pomalu začli docházet úspory taxme se rozhodli že dáme výpověd ze stavebního spoření. Jenomže Česká spořitelna - Buřinka - nám odmítla peníze vyplatit protože je tam více neš 200 000 - doporučili nám obrátit se na opatrovnický soud ale tam mamce řekli že by to možná trvalo ještě déle neš do kdvětna kdý mi má být 18 a navíc bychom ještě musel hledat mého otce kterého s náma nežije a nemuže ho najít ani finančák. Takže mamka tuto variantu zavrhla a rozhodla se čekat neš mi bude 18. Ve spořitelně nám řekli že máme přijít v tom březnu tak, aby ta 3 měsíčí výpovědní lhůta vyšla akorát na měsíc mých narozenin a peníze bychom obddrželi již v v červnu tedy. Jenomže kdyš přišel březen a mamka jela do jejich pobočky tak jí řekli že to nemůže udělat, že musí počkat neš mě bude 18 a že si tu výpodvěd pak dám sám - je opravdu nepochopitelné že se člověk, když spoří téměř 6 let, nemůže dostat ke svým penězům a musí na ně 3/4 roku čekat!!!! Proto se vás chci zeptat jestli měla pravdu ta paní z prosince, která tvrdila že máme přijít v březnu a dát výpověd ze stavebka nebo ta která v březnu tvrdila že takto to nezle, že si musíme počkat do mých 18-tin? A ještě jednu otázku - řekli nám tam že jakmile mi bude 18 můžu požádat o okamžté vyplacení peněz avšak s 0,5% "poplatkem" - to chápu, že je to možné a normální ale nechápu proč tento krok nemohla udělal mamka uš před tím 3/4 rokem - Mohla tento krok mammka udělat nebo ne? Ty uřednice za přepážkou lhali a my tu na ty peníze čekáme již téměř rok zbytečně, nebo měli pravdu? Vím je to celkem dlouhý román =))) tak aš se jím prolouskáte tak doufám že mi odpovíte =) Předem děkuji, nashle =))
Odpověď
Dobrý den,
v tomto Vám, bohužel neporadím. Neznám kokrétní podmínky stavebnho spoření této banky. Vše je jistě přesně uvedeno v podmínkách. Víte, stavební spoření je termínované spoření se státním příspěvkem. Pokud byste jej vypovídali před ukončním příslušné 6-ti leté lhůty, pak ztrácíte státní podporu za šest let. Kromě toho si může st. spořitelna stanovit výpovědní lhůtu, kterou jste povinni dodržet, protože bude uvedena v podmínkách ke stavebnímu spoření. Protoře podmínky nemám, nemohu říci, zda měla pravdu ta či ona osoba. Vše je opravdu v podmínkách.
Omlouvám se za opožděnou odpověď, přišla mi do mailu až včera.....
Dotaz
Dobry den Važeny, rad by som sa touto cestou u Vas informoval o vyhodnych vyberoch v bankomatech v Ceskej republike.Su to bankomaty poštovni sporitelni nebo jine?Ja vlastnim visa kartu Slovenskej poštovej banky a občas cestujem do Cech. A stym su spojene I vybery financii v hotovosti k bežnej potrebe z osobneho učtu.Za odpoved Vopred dekuji s pozdravem Anton Kotrla
Odpověď
Dobrý den, pane Kotrlo,
to víte, že v ČR je bankomatů poměrně dost. Jenže pozor při výběru z něho. Pokud máte účet u banky na SR, tak výběr v ČR je chápán jako výběr hotovosti v zahraničí a bude zatížen poplatkem podle sazebníku Vaší banky. Takže se podívejte, kolik za to zaplatíte, ať se pak neidvíte. Poplatek bývá stanoven různě, ale zahraničí výběry jsou často kontruovány tak, že výběr je zatížen procentem z bybírané částky + k tomu fix (např. 100, Skk a k tomu se přičte procento z částky,např. 1%,což je z 1 000,-- Skk deest korun, celkový poplatek by pak byl 110,-- kč. Při nižších částkách je to poměrně velký poplatek, protože ta stovka bývá opravdu často fix. Někdy je to jiná částka, ale je to obvykle vyšší než když vybíráte v tuzemsku.
Dotaz
Dobrý den obracím se na Vás s prosbou co dělat? pokud se vyskytne to že banka konkrétně GE u které jsem si vzal úvěr (NAJEDNOU VYRUKUJE S NĚJAKÝMY ÚROKY O KTERÝCH MĚ NIKDO NEINFORMOVAL) který jsem předčasně splatil a dokonce s přeplatkem 23kc a banka najednou z ničeho nic mi poslala složenku ze bych jim mel ještě do 28.brezna zaplatit 370KC presto ze jsem jim volal 3x a musel si vytrpět ten jejich záznamník který se mi telefonicky prodražil. bylo mi sděleno ze je to OK. a teď toto. čekám na slíbené zavoláni. připadají mi tam všichni jako když nikdo neví co vlastně dělá. mam vynikající zkušenosti s bankami z USA a UK ale to co předvádějí banky V ČR je sproste lichvarstvi,pokud nezavolají a nebudou to rešit chci na ně podat stížnost. NA SMLOUVE MAM ZE PREDCASNE SPLACENI JE ZDARMA!! děkuji uprimne za radu s pozdravem VÍTĚZSLAV ŠIMON LANGŠÁDL PS VIZ NIZE DETAILY CHATOVE KOMUNIKACE S PRACOVNIKY GE BANKY Chat s asistentem zákaznických služeb GE Money 25.03.2008 10:13:54 - Asistent Zuzana Zbojkova - Dobrý den, jak Vám mohu pomoci? 25.03.2008 10:14:29 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - Dobry den potrebuju doresit jednu nesrovnalost 25.03.2008 10:15:00 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - Platba nakup v Tescu na splátky GE Money Multiservis 48100/0600 720,00 CZK 720,00 14.01.2008 00:00 15.01.2008 23:59 Zrealizováno 3896518542 0558 OK Platba nakup v Tescu na splátky 48100/0600 1 000,00 CZK 1 000,00 14.02.2008 00:00 15.02.2008 23:59 Zrealizováno 3896518542 0558 OK Platba nakup v Tescu na splátky 48100/0600 1 000,00 CZK 1 000,00 02.03.2008 00:00 03.03.2008 23:59 Zrealizováno 3896518542 0558 OK Platba nakup v Tescu na splátky 48100/0600 Informace o chatu: Asistent Lucie Winklerová Přihlašovací údaje zákazníka: Datum a čas přihlášení 25.03.2008 10:11:15 Kategorie Řešení dlužné částky (Banka) Společnost GE Money Bank, a.s. Jméno a Příjmení VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL Strana 1 z 3 GE Money Multiservis, a.s., Vyskočilova 1422/1a, 140 28 Praha 4-Michle Zapsáno u MS v Praze odd. B 2092, IČ:49241150,tel:+420 224 446 244, www.gemoney.cz GE Money Auto, a.s., Vyskočilova 1422/1a, 140 28 Praha 4-Michle Zapsáno u MS v Praze odd. B 7026, IČ:60112743,tel:+420 224 446 262, www.gemoney.cz GE Money Bank, a.s., Vyskočilova 1422/1a, 140 28 Praha 4-Michle Zapsáno u MS v Praze odd. B 5403, IČ:25672720,tel:+420 224 443 636, www.gemoney.cz 1 000,00 CZK 1 000,00 02.03.2008 00:00 03.03.2008 23:59 Zrealizováno 3896518542 0558 OK VÍTĚZSLAV ŠIMON LANGŠÁDL DUBÍ HORA 49 tel: 721148930 25.03.2008 10:15:58 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - splatku jsem zaplatil predcasne a pres to mi prisla slozenka ze po me chcete 370kc 25.03.2008 10:16:36 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - podle mych vypoctu mi naopak dluzite 23kc 25.03.2008 10:16:41 - Asistent Zuzana Zbojkova - Sdělte mi prosím číslo Vaší smlouvy nebo rodné číslo a celé Vaše jméno a adresu a podíváme se na to. 25.03.2008 10:17:52 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - cislo smlouvy je 3896518542 25.03.2008 10:23:20 - Asistent Zuzana Zbojkova - Děkuji, souhlasí, jedná se tedy o úvěr na mikrovlnou troubu, ale zde momentálně nedoplatek nemáte, částka o které jste se zmínil, je vyčíslení předčasného splacení, ohledně této záležitosti Vás můžu předelegovat na zákaznický servis, pokud si to chcete zkontrolovat. 25.03.2008 10:28:09 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - TAK PROC MI OD VAS PRISLO TOHLE.! DLUŽNÁ ČÁSTKA ………………….719 KČ PŘEDPLATEK ……………………….. -2282 KČ ČÁSTKA JISTINY…………………. 1933 KČ POPLATEK ZA PREDČASNÉ SPLACENÍ ……………0 KČ CELKEM DOPLATIT ………….370 KČ 25.03.2008 10:29:13 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - ZE PRY TO MAM ZAPLATIT DO 28.BREZNA 25.03.2008 10:30:36 - Asistent Zuzana Zbojkova - To je částka, která zbývá k dohrazení úvěru formou předčasného splacení a termín skutečně je do 28/03/2008. 25.03.2008 10:31:52 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - dohrazeni jakeho uveru cena uveru je 3697!!!!!!KC Strana 2 z 3 GE Money Multiservis, a.s., Vyskočilova 1422/1a, 140 28 Praha 4-Michle Zapsáno u MS v Praze odd. B 2092, IČ:49241150,tel:+420 224 446 244, www.gemoney.cz GE Money Auto, a.s., Vyskočilova 1422/1a, 140 28 Praha 4-Michle Zapsáno u MS v Praze odd. B 7026, IČ:60112743,tel:+420 224 446 262, www.gemoney.cz GE Money Bank, a.s., Vyskočilova 1422/1a, 140 28 Praha 4-Michle Zapsáno u MS v Praze odd. B 5403, IČ:25672720,tel:+420 224 443 636, www.gemoney.cz 25.03.2008 10:32:40 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - predcasne splaceni je zdarma!!!! mam to ve smlouve 25.03.2008 10:33:24 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - naopak u vas mam 23kc 25.03.2008 10:35:06 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - Tak ze co? 25.03.2008 10:35:33 - Asistent Zuzana Zbojkova - Předčasné splacení má v kompetenci zákaznický servis, pokud se chcete zeptat na jeho podmínky, můžu vás tam jedině předelegovat, toto oddělení pohledávek neřeší. 25.03.2008 10:37:57 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - podminky ynam moc dobre jakorat pozoruji ne neschopnost GE banky vzrusta tam uz jsem volal 3x!!! a 25.03.2008 10:39:57 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - pripravuje me o cas a penize moje telefoni cislo 721148930 ocenil bych zavolani 25.03.2008 10:42:25 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - prosim vas muzete teda neco udelat???? 25.03.2008 10:42:47 - Asistent Zuzana Zbojkova - Co se týká předčasného splacení, je skutečně zapotřebí se spojit se zákaznickým servisem, buď si tam zavolat znovu nebo Vás můžu přímo přepojit na jejich chat, jinak Vám s tím pomoci nemohu. 25.03.2008 10:45:06 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - prosim budte tak hodna, a prepojte me na ten chat k nim diky 25.03.2008 10:47:34 - Asistent Zuzana Zbojkova - Také děkuji a přeji hezký den. 25.03.2008 10:47:52 - System - Vyčkejte prosím, na připojení nového Asistenta. Za několik okamžiků budete spojeni. Děkujeme. 25.03.2008 10:48:21 - Asistent Lucie Winklerová - Dobrý den, děkuji Vám, že jste vyčkal na předání Vašeho chatu. Požádám Vás o chvíli strpení, nahlédnu na Váš dotaz, který můžeme společně vyřešit. Děkuji. 25.03.2008 10:55:42 - Asistent Lucie Winklerová - pane Langšádle, nyní jsem si dohledala, že k doplacení úvěru bude třeba ještě dohradit částku 370 Kč. Je to proto, že po dobu splácení smlouvy si ze splátky účtujeme určitý úrok a proto když dohradíte, tak se může z aktuální splátky nějaký ten úrok ještě dopočítat. 25.03.2008 10:58:37 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - ten urok je kolik? 25.03.2008 10:59:02 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - a proc jsem nebyl informovan!!!! 25.03.2008 11:04:29 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - tak jak je to? kde smlouve najdu ten vas urok?? 25.03.2008 11:05:21 - Asistent Lucie Winklerová - já si dohledám tuto informaci, požádám o strpení 25.03.2008 11:05:33 - VÍTĚZSLAV LANGŠÁDL - diky Chat s asistentem zákaznických služeb GE Money 25.03.2008 11:14:11 - Asistent Lucie Winklerová - Dobrý den, jak Vám mohu pomoci? 25.03.2008 11:15:22 - Anonymní zákazník 36482 - tady S Langsadl cekam na tu vasi odpoved nejak to vypadlo 25.03.2008 11:17:47 - Anonymní zákazník 36482 - DLUŽNÁ ČÁSTKA ………………….719 KČ PŘEDPLATEK ……………………….. -2282 KČ ČÁSTKA JISTINY…………………. 1933 KČ POPLATEK ZA PREDČASNÉ SPLACENÍ ……………0 KČ CELKEM DOPLATIT ………….370 KČ 25.03.2008 11:18:13 - Asistent Lucie Winklerová - určitě to předám na dořešení a ozvu se vám na kontaktní telefon s řešením 25.03.2008 11:18:57 - Anonymní zákazník 36482 - jak vidite nic o uroku tam neni, myslim ze se jen nekdo trosicku spletl v pocitani 25.03.2008 11:19:50 - Anonymní zákazník 36482 - pokud se vam to povede aby mi nekdo zavolal o coz se snazim uz tyden tak to velmi ocenim 25.03.2008 11:21:39 - Anonymní zákazník 36482 - bude to jeste dnes? 25.03.2008 11:22:04 - Asistent Lucie Winklerová - jak jsme domluveni, ozvu se Vám, jakmile budu mít odpověď od kolegů, ovšem nemohu zaručit, že to bude ještě dnes, záleží to na oddělení, na které to předávám 25.03.2008 11:22:43 - Anonymní zákazník 36482 - ja jen aby to nebylo po 28.breznu 25.03.2008 11:23:32 - Anonymní zákazník 36482 - Tak Vam dekuju S pozdravem S Langsadl Informace o chatu: Asistent Lucie Winklerová Přihlašovací údaje zákazníka: Datum a čas přihlášení 25.03.2008 11:14:00 Kategorie Spotřebitelský úvěr Společnost GE Money Multiservis, a.s. Jméno a Příjmení Anonymní zákazník 36482
Odpověď
Dobrý den,
dotaz je trochu nepřehledně prezentovaný. Banka je povinna na Váš požadavek vše objasnit. Tento telefon lze pvoažovat za stížnost a banka má na vyřízení stížnsotí stanovit lhůty. Pokud nereagovala dále, stěžujte si písemně.
Já mám ale pocit, že tech 370 Kč je doplatek úroku za dobu, kdy byste normálně peníze splácel. Oni to totiž neprezentují jako poplatek za předčasné splacení úvěru, ale doplatek úroku, který si propočítali..... Víte, banky povětšinou u těchto drobných úvěrů část informcí klientovi "skryjí" tak, že normální člověk o tom vůbec neví. Když se začnete v tomto šťourat, tak zjistíte, že to tam nakonec je, ale Vy jste o tom vůbec nevěděl nebo jste to nepředpokládal. Já osobně mám nyní na pořadu dne podobný případ, jen s tím rozdílem, že tuším, že to tam bude skryto. Ne, nebudu předčasně splácetm, ale tuším, že kdybych to udělal, nebude mne banka postihovat za předčasnou splátku, ale ač splácím již pár měsíců, splatím jim skoro celou částku jako jsem si půjčil. To proto, že většina mé splátky jde na úrok a splátka jistiny je tvořena prozatím na počátku jen malou částkou. Čím déle splácíte, tím Vám část úroků klesá a částka jistiny stoupá. Pro Vás se to však jeví, že platíte pořád stejně. Na tom jsou založeny např. hypotéční úvěry, ale právě také řada těchto dorbných spotřebitelských úvěrů.....
Nicméně, požadujte vysvětlení a označení této možnosti ze strany banky vůči Vám ve smlouvě. Váš postup je logický a podle mého názoru správný.
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda když mi má přijít na účet (ČSOB) větší obnos peněz cca 200 000,- jestli je tam nějaký poplatek . Předem děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
nekoukal jsem do sazebníku ČSOB. Zde je nutno ale rozlišit, zda Vám příjde v rámci tuzemského platebního styku, tj z ČR nebo zda dorazí ze zemí Evropské unie (nebo Evropského hospodářského prostoru) či z jiného zahraničí.
V rámci tuzemského platebního styku se ve většině případů za došlé platby neplatí, ale v rámci zahraničních plateb ano. Bývá to buď absolutní částka nebo procento z částky. Prosím, podívejte se na internetové stánky ČSOB. To víte, jako FA jsem poplatky neřešil, ale to neznamená, že mne také netrápily.....
Dotaz
Dobrý den rád bych se vás zeptal jestli existuje v ČR nějaká banka, která by si neúčtovala žádné poplatky za převody peněz v rámci EU - konkrétně z ČR do Německa. Převádím a do budoucna budu převádět částky cca 1000 Euro a Česká spořitelna si účtuje 200Kč a více za převod peněz i když ho provedu on-line přes servis24 a to jí to ještě trvá cca 3dny. Mají sice novou možnost nechat peníze převést do 4hodin ale tento převod stojí 750Kč což je nohoráznost. Předem vám děkuji za radu.
Odpověď
Dobrý den,
to nevím, zda taková banka existuje. Musel bych si, jako Vy, pohrát s internetem a takovou banku hledat. Prosím, udělejte to, pokud to potřebujete. Jenže přeci jen - nějakou práci s tím ta banka má, takže nechtějte zase, aby dělala zadarmo. Možná, že nějaou najdete, ale ta si pokryje náklady za převody jinými popltky, třeba za službu, kterou Vy ale neužijete, takže vlastně tím Vás přikryje jiný klient. Já myslím, že částka 200,--kč za převod 35 tis. Kč je celkem přiměřená. Zkuste poslat poštovní poukázkou pár stovek a uvidíte, jak vysoký je poplatek držitele poštovní licence. Relace v procentech k částce převodu bude mnohonásobně vyšší.
Dotaz
Dobry den, moc prosim o radu. Pracuji jako externi grafik pro firmu v USA. Dohodli sme se, ze za kazdou odvedenou praci mi poslou na muj ucet (tady v CR - komercni banka) penize. Na centrale KB jsem ale s hruzou zjistil, ze poplatky jsou taky vysoke, ze po jejich splaceni pomalu cela akce ztraci smysl. Pokud jsou me informace sparvne, tak za poplatek za prijeti platby ze zahranici zaplatim v rozmezi 800 - 1500,- Jedna se tedy v podstate o tretinu sumy, kterou spolkne banka v ramci meho vydelku. Existuje prosim nejake jine reseni, jak s penezi zachazet? Slysel jsem neco o systemu paypal, pripadne o jinych, ale nevim. Zkusite mi prosim poradit, co delat v takovem pripade? Moc dekuji S pozdravem David Borovicka
Odpověď
Dobrý den,
sazbeník bank je k dispozici na každém prodejním místě a než si necháte poslat peníze do banky, je dobré se seznámit s ceníkem za došlé platby. Jsou banky, které už tolik došlé platby nezpoplatňují. Proto je vhodné, pokud se má jednat o pravidelnější platby, projít si sazebníky nekolika banka a pak si vybrat tu pravou.
Jiné cesty, než přes banky (nebo zavedené družstevní záložny) bych nedoporučoval. Neznám také všechny produkty, to je pravda, ale přeci jen hladký plat není zase až tak špatný, pokud si vyberete banku s nižšími poplatky. Myslím, že už je z čeho si vybrat. Pak bych také doporučovatl zřídit si účet v příslušné měně, abyste netratil na konverzi a tu udělat až tehdy, potřebujete-li ji.
Dotaz
Dobrý den Mám účet u ČS a od únorového výpisu se mi tam objevila nová položka POPLATKY ZA BANKOVNÍ SMS. Chtěl jsem se zeptat, jestli je možné, že si od teď banka tyto poplatky účtuje? Jestli na to má právo, když do teď tyto poplatky neuplatňovala?
Odpověď
Dobrý den,
banka pravděpodobně doplnila svůj sazebník. Měla Vás na to však jakýmkoliv způsobem upozornit. Pokud však se zpoplatněním nesouhlasíte, dejte to vědět písemnou formou. Důvodem může být to, že jste si službu aviza pohybu na účtu prostřednitvím sms zřídil právě proto, že to byla služba zdarma. Po Vašem vyjádření nesouhlasu (ale při první příležitsoti, což je asi nyní), je banka povinna uplatňovat sazebník v půvdoní výši, tedy z doby, kdy jste si uzavíral smlvuní vztah. Může se ale stát, že Vám banka službu vedení účtu vypoví. Na to má právo, neboť obchodní zákoník - zákon č. 513/1991 Sb., ve znění pozdějších předůisů v § 715, odst.2 hovoří o tom, že banka může vypovědět smlouvu, a to kdykoliv (to znamená ii bez udání důvodu). Důvodem však bude Vaše neakceptace nového bankovního poplatku.
Dotaz
Dobrý den,mám účet u Poštovní spořitelny. Syn nyní pracuje v Irsku a chce na můj ůčet zasílat nepravidelné částky. Zaslala jsem mu údaje, které jsem dostala v PS, tzn. BIC, IBAN,název účtu apod. Syn nyní telefonoval, že potřebuje k převodu znát SORT CODE a ACCOUNT NUMBER a číslo IBAN je prý dlouhé. V PS mě ujistili, že údaje, které jsem mu poskytla jsou správné. V čem dělá syn chybu?Děkuji za odpodvěď
Odpověď
Dobrý den,
obávám se, ře syn chybu nedělá, ale jaksi irská banka poněkud zaspala. Takže synovi nebude zbývat nic jiného, než pracovníky na přepážce přesvědčit, že BIC a IBAN jsou pro přeshraniční převod to nej...... Alespoň vidíte, že banky na území naší země nejsou tak ještě úplně mimo mísu..... Váš dotaz mi jin potvrzuje moji osobní zkušenost, že lidi jsou na světě v podstatě všude stejní......
Dotaz
Dobrý den, mám dotaz: jaké poplatky jsou účtovány za příchozí a odchozí platbu z/do zahraničí u Studentského konta Plus ČSOB?
Odpověď
Dobrý den,
to si jako myslíte, že nosím sazebník ČSOB v hlavě? Když máte internet, tak si můžete, stejně jako bych to udělal já, podívat na stránky této banky a zjistit, jaké Ty zasby jsou.
Dotaz
Dobrý den, uvažuji o koupi nového auta v zahraničí. Myslím si, že už znám všechny administrativní postupy, které sice nejsou jednoduché, ale vcelku překonatelné a v rámci jednoho dne realizovatelné. Narazil jsem ale na jeden problém: jak zaplatit zahraničnímu prodejci legálně částku, přesahující limit 15.000 EUR? Nejrychlejší je samozřejmě platba v hotovosti (v tom případě se dá navíc event. i sjednat výhodnější cena), ale jak se vypořádat s tím limitem? Vložit hotovost na místě do banky prodejce? Nebo jak jinak bezhotovostně co nejrychleji převést finanční prostředky? Nebo "obchod" rozdělit do 2 dnů? Jeden den zaplatit zálohu a druhý den částku doplatit? To ale tak trochu účelové obcházení zákona. Jinak platit zálohu před tím , než si kupující auto pořádně prohlédne, je pochopitelně příliš riskantní a toto riziko prostě podstupovat nechci. Děkuji za odpověď, která by mohla zajímat i ostatní, protože nová auta lze koupit v zahraničí, např. v Německu, podstatně levněji.
Odpověď
Dobrý den,
to je otázka docela složitá vzheldem k tomu, co akceptuje prodejce. Osobně si myslím, že asi byste si měl auto prohlédnout a pak teprve zaplatit, nejlépe je převodem nebo si nechtě na částku vozu vystavit bankovní šek znějšíci na cenu vozu. Pokud je Vaše banka zde bankou celkem renomovanou, nebude mít zahraniční prodejce, pokud je to opravdu prodejce na úrovni, s akceptací šeku problém. Je jen otázka, zda Vám dovolí vozem odjet dříve, než dojde k inkasu šeku. Nedoporučuji posílat peníze tzv. v hotovosti prostřednictvím některých společností, které to nabízejí. Z praxe znám průšvihy, kdy klient o peníze přšel a nikdo to moc nechtěl řešit.... Bankovní šek nebo behotovostní převod na účet prodejce po prohlédnutí vozu..... Jisté riziko tam vždy je buď na straně Vaší nebo na straně prodejce, ale ..... V tuzemsku je to stejné, prohlédnete vůz a platíte bazhotovostně. Pokud částka příjde, auto si můžete vyzvednout...... Zkuste to, uvidíte....
Dotaz
dobrý den, ráda bych věděla proč musím platit tak vysoký poplatek při výběru z bankomatu.když je to vlastní od KB je to 30kč z jiného dokonce 60kč o přepážce ani nemluvím.vždyt jsou to moje peníze!MOŽNA SE PTAM HLOUPĚ,ALE FAKT mě to štve
Odpověď
Dobrý den,
věřím Vám, že Vás to štve, ale o poplatku za výběr víte dopředu. Takže když to víte, tak to nedělejte nebo si najděte jinou banku, kde jsou poplatky levnější nebo dokonce pro určitý počet transakcí žádné.
Banky tam poplatek dávají proto, aby právě odradili klenty čerpat hotovost, která je pro banky drahá. Někdo ji musí k bankomatu přivést, předtím ji spočítat, pojsitit převoz peněz a pak - jsou to mrtvné peníze. Vy máte v bance sice své peníze, ale v bezhotovosntí formě, tedy peníze účetní, které Vám banka napomohla výběrem z bankomatu (a tedy z Vašeho účtu) přetvořit z bezhotovostní formy do formy hotovostní. To však něco stojí. Banky, které poplatek z bankomatu nemají nemo jej mají opravdu symbolický, musejí ztráty z těchto služeb nahradit jinými příjmy ze služeb jiných. Vše je věc přístupu každé jedné banky.Proto se tedy rozhlédněte po internetu a třeba naleznete tu, která Vám bude více vyhovovat.
Dotaz
Dobrý den, prosím o Váš názor na tuto věc. V roce 2003 mi zemřel manžel, který měl účet u Komerční banky. Jelikož jsem neměla podpisový právo, neměla jsem možnost s tímto účtem manipulovat a čekala jsem na vyřízení pozůstalosti, tak jsem tuto událost pouze nahlásila KB a notář, který pozůstalost vyřizoval, tak Komerční banku též informoval, protože si žádal o zůstatek na tomto kontě. Po vyřízení pozůstalosti jsem chtěla vybrat danou částku z účtu, kde bylo 9.000Kč a banka mi vyplatila pouze 400Kč, s tím, že zbytek peněz, který byl na účtě, si KB strhla za výpisy z účtu, které po dobu řízení pozůstalosti na adresu zemřelého nepřišly. Děkuji Auderová
Odpověď
Dobrý den,
v prvné řadě je nutno říci, že banka má nárok na ceny, uvedené v sazebníku. Pokud se pozůstalost vyřizovala delší dobu, mohlo se stát, že nákldy na vedení účtu mohly činit i více než 8 tis. Kč za ta léta. Důležité je však vědět, že máte právo, aby Vám banka do detailu rozepsala celou strukturu nákladů na vedení účtu. Požadujte tedy jako oprávněný dědic, aby Vám sepsali položku po položce. Banka musí všechny skutečnosti o účtu archivovat. Je však možné, že i toto si banka zpoplatní. Pokud je to v sazebníku, má na to právo. Nevím, jaká je cena za neodeslaný výpis. Zde mi nějak nehraje Vámi uvedená skutečnost.
Dotaz
Dobrý den. Měl bych takový dotaz .V družstevní záložně jsem měl přes 1mil.kč.Záložna skrachoval nám vylatily 300 000kč ale co zbytek .Přesto že jsme vyhrály mezinárodní soud ve Štrasburku nic se neděje .Děkuji za odpověd.
Odpověď
Prosím, s tímto dotazem se obraťte na regulátora, tj. na Českou národní banku. Ona včlenila dozor nad družstevními záložnami k sobě, takže tam jsou nejkopetentnější lidi. Društevní záložny jsou dnes nuceny platit do Fondu pojištění vkladů tak jako banky. Vy ale nepíšete, kdy to bylo a jak je to dlouho. Max. výplata dnes činí 90 % z uložené částky, max. 25 tis. EUR na vklad a klienta. u jedné banky (záložny).
To, co nebylo vyplaceno, je nárokem v rámci přihlášení Vaši pohledávky v rámci konkursu a pak likvidace. Ale ta bu´d již byla nebo probíhá.... Vy si můžete na internetu v rámci Obchodního rejstříku najít, kdo je likvidátorem záložny a jak to s ní vypadá. Případně i v této věci lze vznést dotaz na ČNB, odbor regulace a dohledu....
Dotaz
Vážený pane Schlossbergr, založil jsem s.r.o. a nevím pro jakou banku se rozhodnout. Mohl byste mi prosím poradit? Budu hodně obchodovat se zahraničními partnery v rámci EU. Mnohkrát děkuji a jsem s pozdravem Lukáš Navrátil 773 555 666
Odpověď
Dobrý den, pane Navrátile,
moje odpovědna není poradna a to záměrně. Mám historické vazby na několik bank, o některých vím toho více, o některých nevím vůbec nic. Proto se, a to z důvodu podjatosti, raději zdržím doporučení pro Vás. Jednak to přesahuje rámec této poradny a jednak bych opravdu nerad někoho doporučoval. Je to opravdu na Vás. Pokud máte hodně aktivit do zahraničí, pak si vyberte banku, která Vám bude rychlostí, poplatky a podmínkami do tého oblasti nejvíce vyhovovat. Máte internet, tak se tak den dva probírejte podmínkami a uvidíte. Různé internetové servry dělají také srovnání různých bank, tak toho využijte.
Dotaz
Dobrý den, chci se optat na bankovní zkratky- Iban a Bic používají se asi v Nizozemí při převodu peněz.Jaký tyto zkratky mají význam???
Odpověď
IBAN - International Bank Account Number, BIC - Bank Identified Code. Jedná se o anglické zkratky Bankovního spojení (Mezinárodní bankovní číslo účtu) a tzv. adresu banky (Bankovní identifikančí kód). Obě záležitosti se musejí v současné době používat při realizaci plateb mezi klienty zemí Evropského hospodářského prostoru. Jedná se tedy i o naši zemi. Pokud jste klientem jakékoliv banky (nebo dokonce i družstevní záložny), tak Vám musí Vaše banka Váš IBAN i její BIC sdělit. To proto, pokud byste si nechal posílat peníze např. z Nizození, o kterém se zmiňujete, tak Váš plátce musí do příkazu k převodu peněz uvést číslo Vašeho účtu právě ve struktuře IBAN a dále musí uvést BIC Vaší banky, kde máte účet veden. Kdyby se tak nestalo, mohla by ho jeho banka zpoplatnit zvýšenou cenou za převod. Totéž hrozí Vám, když byste platil vůči klientům v zemích EHP (což jsou země EU + Norsko, Island a LIchtenštejnsko). V každém případě je banka povinna Vás v případě Vašeho dotazu poučit, jak platební příkaz vyplnit.
Dotaz
Dobrý den. Platil jsem kartou u obchodníka 28.1.2008 zatím platba nebyla zúčtována tj. k 14.3.2008 Tímto se ptám do jaké lhůty by měl obchodník požádat o proplacení, pokud je nějaká lhůta daná. Co nastane po lhůtě, pokud tato existuje a nebude platba z účtu stažena? Ptal jsem se ve třech bankách a v každé mi řekli něco zcela jiného!! Za odpověď děkuje Aleš Krawczyk z Ostravy
Odpověď
Dobrý den,
v podsttě by měl obchodk mít zájem platbu zrealizvat co nejdříve. Mohla se ale stát chyba na straně zpracovatelské banky. Záleží, zda to byla transakce elektronická nebo přes papírový doklad (tj. otisk karty na účtence s autorizací po telefonu). Lhůty v tomto případě jsou obsaženy ve smlouvě. Pokud Vám nebyla operace zúčtována na vrub Vašeho účtu, pak obchodník peníze za zboží nebo služby nedostal.
Zákon stanoví jen lhůty pro banky, lhůty mezi obchodníkem a bankou co se karetních oprací týká, tak obecně upraveny nejsou. Tudíž není možné říci, jak dlouá by ta lhůta měla být. Obchodník by měl mít zájem, aby byla co nejkratší. Obecně je pak možno uilatnit tzv. promlčesí lhůty.
Dotaz
Poskytuje registr možnost fyzickým osobam získat informaci jak si stojí z pohledu věřitelských subjektů. Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
registry (kterých je někollik a jsou buď bankovní nebo nebankovní) poskytují informace pouze a jen svým členům. Takže pokud jste "jen" fyzická osoba, tak v tomto případě máte smůlu. Pokud Vám sám subjekt údajů nesdělí, co Vás zajímá (v podstatě bez možnosti si to ověřit, max. zda je na něj konkurz, likvidace nebo úpadek), tak možnost nemáte.
Dotaz
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem z důvodu poplatků za bankovní transakci - popis : odeslání hotovosti160 EUR do zahraniční banky. Dne 25.01.2008 odečteno z účtu 160,- EUR - kurz 26.583 Kč tj. 4.253,28 Kč. Dále poplatek za písemnou formu odeslání 200,- Kč, poplatek za platbu do zahraničí 220,- Kč. Dne 28.01.2008 ztrženo z účtu poplatek zahranič. banky 15 EUR- kurz 26.268 Kč tj. 394,02 Kč. Dne 12.02.2008 ztrženo z účtu poplatek zahraniční banky 5 EUR - kurz 26.036 Kč tj.130,18 Kč. Pokud nebudeme hovořit o nedůstojné reklamaci, kterou bylo nutné absolvovat osobně , abychom se domohli vrácení 500,- Kč za chybu úřednice banky ČS , která svoje pochybení zaúčtovala jako chybu klienta. Poplatky za odeslání 160 EUR činí celkem 200+220+394,02+130,18= 944,20 Kč. Jak zjistím zda banka postupovala dle platných předpisů. Navíc nerozumím poplatku 5 EUR , který si banka ztrhla 12. 02. 2008 a po zkušenostech s pracovnicemi banky nemám ani jistotu, zda by mně tato banka na můj dotaz odpověděla. Děkuji Vám za odpověď. Tom
Odpověď
Dobrý den, Tome,
banka Vám musí na Váš písemný dotaz "rozšifrovat" bankou účtované poplatky, tzn. sdělit, co za co je. Já nevím, jaká byla Vaše dispozice k poplatkům k této platbě, tzn. co jste měl platit Vy a co příjemce platby, zda byla platba platbou "přeshraniční" (tzn. požívající určitých standardů a ochrany). Nicméně podejte stížnost u ombusmana ČS, který Vám rozšifruje vše. Po odpovědi banky si srovnejte platný sazebník, zda tomu tak opravdu je. Pokud se tam objeví popaltke, který není v sazebníku nebo Vás na něj banka neupozronila (zde pak opravdu záelží na tom, jak zněl Váš příkaz, zda všechny popaltky platíte Vy, příjemce nebo Vy platíte jen poplatky Vaší banky poplatky banky příjemce, příp. další nutné výdaje platí příjemce). Spíše to ale vypadá na to, že to byla platba OUR, tzn. že vše platíte Vy. Pak Vám byla banka povinns před provedením převodu sdělit cílovou cenu převodu a není oprávněna Vám už dnes účtovat dodatečné výlohy. To je v rozporu se zákonem o platebním styku (zákon č. 124/2002 Sb.). Tuto situaci můžete řešit i přes finančního arbitra, pokud Vás odpvoěď banky neuspokojí Arbitr nebude řešit, zda jsou poplatky vysoké či ne, ale bude řeišt, zda byl dodržen zákon o platebním styku při realizaci tototo převodu co se poplatků týká....
Dotaz
před 5 lety jsem si od eBanky půjčil v rámci spotřebitelského úvěru (SÚV) 250 000,- Kč. Smlouva byla uzavřena 7.7.2003 s dobou splácení 60 měsíců . Ve smlouvě je uvedeno, že první Splátka je splatná následující kalendářní měsíc po ukončení Čerpání úvěru." Úvěr jsem čerpal 8.7. 2003, první měsíc po ukončení čerpání je tedy srpen 2003. Bohužel eBanka chce po mně uhradit úrok 1790,- Kč za období od 8.7.- 31.07.2007 a odvolává se přitom na článek, který zní "Po dobu čepání je klient povinen hradit úroky z vyčerpané části Spotřebitelského úvěru. Přitom Splátka dle smlouvy znamená splátku jistiny a úroků. z úvěru Je vůbec možné se proti tomu bránit a nebo mám jako klient prostě smůlu. Předem děkuji za odpověď A. Nowotný
Odpověď
Dobrý den,
obávám se, že jste poněkud opomenul, co je čerpání úvěru a co je splátka. Vy jste čerpal už v červenci, tzn. od 8. 7 jste si půjčil, take Vám logicky naběhly úroky. Splátka znamená, že jste úvěr začal splácet, neznamená že splácíte úroky, ale jistinu....ˇuroky musíte platit od okamžiku čerpání. Takže úrok bance náleží. Přeci Vám nebudou dávat peníze zadarmo po jeden měsíc.....Podmínka byla stanovena bankou podle mne docela srozumitelně... Řada bank poskytuje úvěry s odloženou splatností, ale úroky klient spácet musí okamžitě...... Jistinu má odloženou třeba o půl roku.
Dotaz
Dobrý den, prosím o zodpovězení následujícího dotazu. UniCredit Bank někdy na podzim udělala hromadně bez vědomí klientů a bez jakékoliv relevantní informace změnu limitu pro výběr bankovní kartou. Zjistil jsem to začátkem ledna 2008, kdy mě bankomat neumožnil požadovaný výběr hotovosti. Reklamoval jsem tuto skutečnost na pobočce, kde mně sdělili, že šlo opravdu o hromadnou "akci" banky a že můžeme limity karty nastavit na původní nebo jiné hodnoty. Bylo provedeno a také zvýšený limit začal fungovat. A nyní pointa - na konci lednového výpisu se objevil tento neskutečný řádek: POPLATEK K PLATEBNÍ KARTĚ - ZMĚNA LIMITU -100,- Kč. Je taková nehorázná drzost vůbec normální a morální? Mohu se nějak bránit? Děkuji za Vaši odpověď. Jan Mikeska, Zlín
Odpověď
Dobrý den,
tato situace je minimálně "neetická". Pokud banka učiní změny bez vědomí klienta, tzn. změní podmínky k produktu za trvání smluvního vztahu, kdy byly nastaveny jisté parametry, které se mění, tak to není dobré. Protoře jste chtěl své původní podmínky, tak za to samozřejmě platit nemůžete. Poplatek byl vybrán v rozporu s právem. Proto si můžete stěžova u FA, který sice neřeší poplatky, ale měl by řešti Váš problém nedodržení podmínek dohodnutých při uzavření smluvního vztahu. Alespoň já to tak vidím. Nejdříve prosím, reklamujte popaltek u banky, pokud Vám odmítne jej vrátit, tak prosím, u FA. Ono je totiž jisté, že poplatek byl vygenerován automaticky bez vědomí toho, že jste klient, který měl původní limity nastaveny v rámci smlouvy o kartě.....
Dotaz
Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující: před několika lety jsem pod dojmem formality ručila kamarádce při její půjčce. Ona ale splátky neplatila a situace dopadla tak, že mně jako ručiteli zablokoval exekutor účet, který mám u své banky. Strhl si peníze, které jsem tam měla, což bych pochopila (za hloupost se platí). Před pár dny mi ale přišel výpis, že běžný účet je v minusových položkách. Exekutor si strhl ve třech položkách cca 800 Kč, které ovšem na účtu nebyly. Banka mě nato kontaktovala a oznámila mi, že je můj účet v mínusu a já musím dluh doplatit. Dnes jsem banku navštívila a bylo mi sděleno, že exekutor má právo odečíst si z běžného účtu jakoukoli částku. Bankovní úřednice mi řekla, že je klidně možné, že si exekutor "strhne" celou částku (dělá cca 200 000 Kč), já se stanu dlužníkem vůči bance a ta pak na mně bude tuto částku vymáhat. Protože jsem nikdy o takové situaci neslyšela, ráda bych se zeptala, zda je možné, aby si banka z běžného účtu (bez kontokorentu) mohla odečíst jakoukoli položku do mínusu. Děkuji za Váš čas.
Odpověď
asdasd
Dotaz
Dobrý den, můj muž je na služební cestě v Indii a vybíral z našeho účtu z jejich bankomatu. Jelikož nemá zkušenosti s jejich bezpečností, požádal mne, abych ověřila výši vybrané částky na výpisu z účtu. Využívám servis 24, ale zde ještě částka nebyla připsána, proto jsem jela přímo na pobočku spořitelny. Tam mi byly sděleny částky 6 343,30 Kč a 8 451,65 Kč bez kartového poplatku. Druhý den se již částky objevily na výpisu, ale jejich výše byly 6 441,67 Kč plus 132,20Kč kartový poplatek a 8 480,95 Kč plus 142,40 Kč kartový poplatek. Prosím, můžete mi vysvětlit rozdíl mezi výškou sumy sdělenou pracovnicí spořitelny a udanou na výpisu? Děkuji, Alena Glembková
Odpověď
Dobrý den,
obávám se, že nedokážI bez znalosti kartového systému banky. Mohly by to být kursové rozdíly, vzhledem k tomu, že Vám mohla pracovnice říci výši částky, která byla autorizována a když došlo k zúčtování, což může být až další den, tak se mohl pohnout příslušný kusr měny. Možná by to mohlo být ono, ale nejlépe by Vám dotaz měli vysvětlit pracovníci banky. Myslím, že se můžete s dotazem obrátit na Ombudsmana banky, který by měl zajistit kvalifikovanou odpověď. Můžete to také pojmout jako reklamaci, ale spíše bych doporučoval požádat o vysvětlení.
Dotaz
Vážený pane! Je povinností bank ze zákona úročit BÚ? Prý ano. Úrok je tak nízký, že zaznamenání tohoto úroku v účetní knize vyjde dráž. Lze u banky vyjednat úročení - neúročení. Je to zbytečná účetní položka. Děkuji. S pozdravem Miroslav Kos
Odpověď
Dobrý den,
ano, banky jsou povinny stanovit úrok na běžném účtu. Ale i 0 je stanovení úroku. Protože se jedná o horké peníze a inflace byla celkem v rámci očekávání, tak proto banky nestanovují úroky z těchto peněz na viděnou nijak "přehnané".
Dotaz
Dobrý den, nákup v prostředí internetu (eBay)mě donutil k založení účtu na payPal.com. Můj problém se týká převodu peněz na tento účet - jde tedy peníze na účet dostat bez karty typu Visa, Mastercard apod.? Kartu Visa sice vlastním ale nemám povolené převody v prostředí internetu a trochu se toho bojím. Pokud to tedy jinak nejde, tak mi alespoň prosím vyličte jaké poplatky jsou s těmito transakcemi spojené. Děkuji
Odpověď
Dobrý den, v tomto Vám opravdu neporadím. Neznám poplatkový sazebník této služby, kterou nenabízí žádná banka v ČR prozatím, pokud vím. Pokuste se najít inforamce na internetu, já bych nečinil jinak. Tento Váš dotaz nesouvisí s problémy, kterými bych se tu měl věnovat, tj. jak postupovat v případě, že nejste s bankovními službami v rámci banky na území ČR spokojen.
Dotaz
Dobrý den, rád bych Vás poprosil o Váš názor k následujícímu problému: V roce 2006 jsem vybral z peněžního bankomatu ze svého firemního účtu v bance částku 10 000,-Kč. V momentě výběru jsem měl na daném účtu takový kladný zůstatek, který mi tento výběr umožnoval a výběr jsem tak učinil v dobré víře, že peníze na mém účtu jsou. Následně však banka po mně začala danou částku požadovat zpět, údajně z důvodu překročení povoleného zůstatku na mém účtu. Je skutečností, že jsem neměl s bankou uzavřenou smlouvu na kontokorentní typ účtu a nemohl jsem tedy způsobit nepovolený záporný zůstatek. A dále v daný okamžik výběru byl zůstatek na účtu takový, že mi výběr byl jednoznačně umožněn. Prosím o Vaše vyjádření k tomuto. Děkuji Petr Sycha
Odpověď
Dobrý den, pane Sycho,
v okamžiku Vaši ATM transakce došlo k autorizaci této částky, kterou si banka měla pro potřeby zúčtování blokovat na Vašem účtu v rámci daného systému banky. Jenže asi mezi tím přišlo něco, co banka provsét také musela a tím jste se dostal do nepovoleného debetu. Obecně vzato, banka je od toho, aby si tento stav vůbec nepřipustila. Operace v bankomatech probíhají v on-line režimu (tedy ve většině případů snad). Přeci nemůžete vědět v každý okamžik, kolik máte na účtu peněz. Pokud Vám banka dodala debetní kartu k BÚ, ona je povinna zajistit zúčtování. Pokud Vám peníze umožnila vybrat, tudíž v okamžik transakce tam zkrátka byly. Ostatní transakce z Vašeho účtu pak měla podřítit tomuto faktu a z Vašeho disponibilního zústatku měla těch 10 tis. odečíst, i když skutečné zúčtování proběhlo později (např. o den či dva). Samozřejmě byste měl debet uhradit, pokud operace byly oprávněné, ale na druhou stranu - proč banka tuto skutečnost dopustila. Není to náhodou chyba banky? Já se domnívám, že ano. Vy jste žádným "podloudným" jednáním nezpůsobil tento debet. Tuto situaci můžete řešit i u FA, pokud banka nebude reflektovat Vámi podanou stížnost, protože operace není ještě promllčena.
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítávají úroky z BÚ, zda na denní bázi nebo z měsíčního průměru. Mám účet v Unicreditbank a za poslední čtvrtletí 2007 mi byl připsán úrok 0,1Kč, přičemž úročení je 0,1%p.a. Vzhledem k tomu, že se můj denní zůstatek na účtu v uvedeném období pohyboval v rozmezí 3-40tis.Kč, stačí základní znalost matematiky, abych si vypočítala, že je tento úrok několikrát nižší, než na jaký bych při sazbě 0,1%p.a. měla nárok. Když jsem se obrátila na zaměstnance banky o vysvětlení, mládenec na přepážce mi řekl jen, že úroky jsou nízké, z termínovaného vkladu 50tis.Kč na 2 měsíce máte jen 86Kč úrok. A žádný zájem sepsat se mnou reklamaci či žádost o kontrolu výše úroků. Děkuji za vysvětlení. S pozdravem Veronika Škvárová
Odpověď
Dobrý den,
systémy bank většinou úročí měsíc 30 dnů, rok 360. banka by Vám ale měla na Váš požadavek vyhotovit tzv. úrokovou stupnici, kde je přesně vidět, jak a co Vám úročila. Jaký systém používá UNI, to nevím. Vím jen, že na každou reklamaci by banka měla reabovat. banky vypracování úrokové stupnice častokrát zpoplatňují samostatným poplatkem.
Dotaz
Dobrý den, rád bych Vás požádal o radu, do čeho je podle Vás nejlepší v současné době investovat finanční prostředky??? Moc děkuji. S pozdravem J. V.
Odpověď
Dobŕý den,
já nejsem finanční poradce, prosím. Obraťte se s dotazem na odkaz pod mou upoutávkou. Děkuji.
Dotaz
Dobry den, mam dotaz ohledne fin.instituce cetelem. Mel jsem u nich uver na nejakych 6 tisic, splacel jsem po 1000/mesicne, v prubehu splaceni mi prisla domu kred. karta od stejne spolecnosti cetelem, s tim ze ji mohu vyuzivat az do -20000Kc. Techto 20000 jsem pouzil na koupi soucastek na auto.Posledni splatku puvodniho uveru ve vysi 1024 Kc jsem uhradil s trimesicnim zpozdenim avsak mezitim mne kvuli teto castce instituce zaradila na nejaky seznam neplaticu...pry k nemu maji pristup vsechny financni ustavy.V soucasnosti splacim tech 20000 a puvodni pujcka, ktera zpusobila muj zapis je jiz splacena. Mam nejakou moznost vymazani z teto evidence? Ma vubec tato spolecnost pravo k tomu mi neco takoveho udelat kvuli tisicikorune? Moc dekuji za pripadne vyjadreni. S pozdravem ctenar, Praha
Odpověď
Dobrý den,
asi jste se dostal do tzv. Nebankovního registru klientských informací. Vaše informace o tom, že jste se zdržel s poslední splátkou se tam dostat mohla, ale pouze v případě, že jste s touto alternativkou výslovně souhlasil. Pokud jste společnosti podepsal, že souhlasíte, aby instituce použila Vaše osobní data k dalšímu zpracování, tak tím jste jim nevědomky podepsal i to, že mohou o Vás tomuto registru dáti inforamci. Bez Vašeho souhlasu insitutuce, která není bankou, nemůže nakládat s Vašimi osobními údaji ani vůči tomuto registru.
Tato inforamce bude v registru 4 roky od okamžiku, kdy tam byla dána. Možnost výmazu máte jen v případě, že sama instituce dá požadavek registru, aby to udělal.
Sekce obsahuje celkem 1006 dotazů. Výše vypsáno 0 - 30
doc. JUDr. Ing. Otakar Schlossberger, Ph.D.
Lektor semináře působil v bankovnictví od roku 1981 v různých odborných a později managerských pozicích v rámci SBČS a po roce 1990 komerčních bank (Komerční banka, Česká spořitelna, Raiffeisenbank CZ).
V roce 2002 byl zvolen Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR jako historický první finanční arbitr ČR na léta 2003 – 2007. Ve vysokém školství působí od roku 1996, v současné době je vedoucím Katedry financí Vysoké školy finanční a správní, a. s. V roce 2016 habilitoval v oboru Finance na Vysoké škole ekonomické, Fakultě financí a účetnictví a stal se docentem v oboru Finance. Dále působí jako expert a poradce v oblasti komerčního bankovnictví, zejména platebního styku, praní špinavých peněz, etiky v bankovnictví a ochrany spotřebitele. Publikoval více než 70 odborných statí, monografií a vědeckých studií.