Právo a poradna

Novinky

dTest: Zvyšování nájemného se řídí v prvé řadě dohodou a poté zákonem

Zda se bude či nebude nájemné v průběhu trvání nájmu bytu nebo domu zvyšovat, může být určeno dopředu již v nájemní smlouvě. Na zvýšení nájemného se také může pronajímatel s nájemcem kdykoliv dohodnout. Není-li žádné dohody, postupuje se podle pravidel stanovených občanským zákoníkem, který upravuje i možnost domáhat se zvýšení nájemného prostřednictvím soudu.

05. 03. 2021

dTest: Jak na ukončení smlouvy s operátorem a přenesení telefonního čísla

Nejste spokojení se svým stávajícím operátorem, ať už kvůli výši ceny, nebo kvalitě poskytovaných služeb? Našli jste si na internetu výhodnější nabídku, ale obáváte se komplikací spojených s ukončením současné smlouvy a přenesením telefonního čísla k novému operátorovi?

25. 02. 2021

Právní poradna Mgr. Miroslava Zemana: Kupní smlouva jen s úschovou

PRÁVNÍ PORADNA ADVOKÁTA MGR. MIROSLAVA ZEMANA: U kupní smlouvy trvejte vždy na tom, aby obsahovala důvěryhodnou úschovu kupní ceny. Je to vždy v zájmu prodávajícího i kupujícího. Úschova kupní ceny dává oběma stranám jistotu, že prodávající řádně obdrží kupní cenu a kup

24. 02. 2021

Komentář pana Poplatka: Kompenzace ano, ale všeho s mírou

KOMENTÁŘ PANA POPLATKA: Mezi vládou a opozicí probíhá neustálý boj o výši kompenzací pro zavřené obchody a provozovny. Opozice by nejraději odškoďňovala v plné výši škody. Naopak vláda je opatrnější a věc řeší spíše nejrůznějšími podpůrnými programy. 

23. 02. 2021