Rekordní září. Banky půjčily na hypotékách přes 10 mld. Kč


27. 10. 2011  01:38     Luboš Svačina     komentáře (0)

Trh financování bydlení pokračuje v růstu. Průměrné úrokové sazby hypoték prolomily čtyřprocentní hranici a míří stále níž. Hypoteční banky jenom v září poskytnuly hypotéky za více než 10 miliard korun.

Odložená poptávka z předchozích let, očekávané zvýšení sazby DPH, velmi dobrá dostupnost úvěrů to všechno jsou faktory, které se podílejí na nebývalém růstu zájmu o hypotéky. Jak vyplývá ze statistik serveru hypoindex.cz banky během letošního září poskytly hypotéky za 10,3 miliard korun. V porovnání se stejným obdobím loňského roku toto číslo znamená meziroční nárůst o 33 % a historicky se jedná o nejlepší výsledek za měsíc září.   

 .

Celkově banky od začátku letošního roku klientům poskytly hypotéky v hodnotě téměř 85 miliard korun, což znamená, že si lidé na hypotékách letos půjčili již tolik, co za celý loňský rok. Již dnes můžeme s určitostí říci, že celkový objem hypoték překoná letos hranici 110 mld. Kč a náš odhad ze srpna, který činí 120 miliard Kč, neměníme. Je skutečně reálné, že tohoto objemu bude dosaženo.

 .

Průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték v září prolomily podle našeho předpokladu 4% hranici a dočasně zakotvili na úrovni 3,89 %, jak vyplývá ze statistik serveru hypoindex.cz. Co se týče dalšího vývoje sazeb tak můžeme potvrdit další pokles. Očekáváme, že průměrná nabídková sazba hypoték s 5letou fixací a LTV do 70% (index GOFI70) poklesne za říjen pod hodnotu 3,70%. Z korelace této sazby se souhrnnýmHypoindexem lze dovodit, že by průměrná hodnota tohoto ukazatele mohla v říjnu klesnout k 3,8 % až 3,7 %.

 . Popis: C:UsersGolem HostDesktopimage005.png  .

K překonání historického minima z července 2005, kdy se sazby nacházely na úrovni 3,62 %, v současnosti zbývá pouze 27 bazických bodů. Pokud banky ještě zostří svůj boj, rozhodně není nereálné, že sazby klesnou až pod tuto hranici a to ještě do konce tohoto roku!

 .

Celý trh financování bydlení zaznamenal i přes výborné výsledky v září pokles tempa růstu. Meziročně celková suma poskytnutých úvěrů k září vzrostla o 13,1 %, což je slušný nárůst. Tento nárůst by však měl podle našeho očekávání v závěru roku zpomalit. Jednak díky propadu úvěrové produkce stavebních spořitelen (viz graf č. 2) a jednak z důvodu nárůstu srovnávací základny. Závěr roku se loni bankám vydařil, takže vyšší základna, ke které jsou současné údaje vztahovány, bude tempo růstu ve zbývajících měsících brzdit. Navzdory tomu potvrzujeme náš odhad, že trh jako celek v letošním roce meziročně v objemu posílí zhruba o 10 až 13%.

 .    

Zdroj: GOLEM FINANCE S.R.O., banky, MMR, hypoindex.cz

 .

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,- Kč se splatností 20let:

 

Zdroj: GOLEM FINANCE s.r.o.

 

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

 

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, OberbankRekordní září. Banky půjčily na hypotékách přes 10 mld. Kč

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

20121253527

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

5740


ČÍSLO TÝDNE - 5740 korun. Právě tolik bude činit dle rozhodnutí vlády tzv. paušální daň. Každý živnostník s příjmem do 800 tisíc korun ročně tak bude moci hradit sociální, zdravotní i daň v jedné paušální částce. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více