Sazba se slevou – nejčastější lákadlo hypotečních bank


17. 08. 2012  00:32     Luboš Svačina     komentáře (0)

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny, soupeření o klienty prostřednictvím nejrůznějších akčních nabídek ovšem nekončí. Prim hrají v tuto chvíli kampaně zaměřené na úrokové sazby hypoték doplňované slevou na poplatku za vyřízení hypotéky.

V porovnání s rokem 2011 došlo v letošním roce k nepatrnému snížení četnosti akcí na podporu prodeje hypoték. Od začátku letošního roku v oblasti hypoték evidujeme 129 realizovaných akčních nabídek*, vloni touto dobou to bylo již 145. Na rozdíl od předchozích let však nyní na trhu pozorujeme úbytek jednorázových akcí a nárůst počtu dlouhodobých kampaní často bez předem stanoveného termínu ukončení.

 .    .

V bezmála padesátce případů (36 %) se jednalo o akci spočívající ve slevě z původně nabízené úrokové sazby, přičemž tato sleva v řádu desetin procentního bodu je zpravidla navázána na sjednání dalšího produktu z nabídky banky nebo partnerské pojišťovny. Slevu ze sazby je nyní možné získat například v České spořitelně, ČSOB, Hypoteční bance, UniCredit Bank. Druhou velkou skupinu zvýhodněných nabídek tvoří hypotéky nabízené po přechodné období za akční úrokovou sazbu. Tento typ akce se zpravidla vztahuje pouze k vybraným hypotečním produktům, nebo fixačním obdobím. V tuto chvíli se banky nabídkou akčních sazeb snaží přilákat pozornost klientů zejména ke středně a dlouhodobým fixacím.

 .

Kreativitou banky v oblasti akčních nabídek v posledních letech příliš nehýří. Z předchozích odstavců je zřejmé, že v letošním roce prakticky 2/3 akčních nabídek cílily do oblasti úrokových sazeb a zbývající třetina spočívá v redukci, nebo úplném odpuštění poplatku za zpracování úvěru. Vzhledem k tomu, že tento poplatek ze sazebníků některých bank úplně vymizel, není divu, že i podíl takto zaměřených akcí klesá. Ještě v roce 2010 a 2011 se zpracovatelského poplatku týkalo více než 40 % akcí. Hypoteční banky si v posledních letech zvykly ve velkém prodávat přes cenu a akční nabídky se staly často užívaným způsobem, jak upoutat klientovu pozornost. Co se však může jevit na první pohled jako pozitivum (banky soupeří o klienty, úrokové sazby klesají) může být pro klienta v konečném důsledku kontraproduktivní, jelikož trh se díky velkému množství akčních nabídek stává nepřehledný. Klientům doporučujeme konzultovat svá rozhodnutí ohledně výběru financující banky s našimi hypotečními makléři, kteří mají neustálý přehled o všech akčních nabídkách a dokáží kvalifikovaně posoudit jejich skutečnou ekonomickou přínosnost.     

 .

* akční nabídky monitorujeme na měsíční bázi. Pokud banka například nabízí slevu ze zpracovatelského poplatku po dobu 3 měsíců, evidujeme tuto akční nabídku jako 3 akce.Sazba se slevou – nejčastější lákadlo hypotečních bank

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

20126980837

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

5740


ČÍSLO TÝDNE - 5740 korun. Právě tolik bude činit dle rozhodnutí vlády tzv. paušální daň. Každý živnostník s příjmem do 800 tisíc korun ročně tak bude moci hradit sociální, zdravotní i daň v jedné paušální částce. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více