Troubíme na poplach! Poplatky v bankách po čtyřech letech znovu masivně rostou


23. 09. 2021  00:44     Miroslav Zeman     komentáře (1)

Bankovní poplatky po několika letech sestupu začaly v tomto roce opět růst. Obrací se tak trend z posledních let. Jen za první pololetí tohoto roku se zvýšily příjmy bank z poplatků a provizí o 2 miliardy korun, na 22,9 miliardy. Růst tak činil téměř 9 procent.

Troubíme na poplach! Poplatky v bankách po čtyřech letech znovu masivně rostou
Bankám se zvyšuje apetit. Potřebují dohnat hubené roky a až 50 procentní výpadek zisků v roce 2020. Výnos z úrokových sazeb z velké části požírá inflace a tak jsou velmi dobrým a stabilním zdrojem příjmů bankovní poplatky.

Zavádění nových poplatků si klienti často nevšimnou

Probíhá to tak, že banky jsou povinny informovat o změnách sazebníků své klienty. Klient, který s růstem poplatků nesouhlasí může smlouvu o účtu bance vypovědět. Nicméně většina klientů si úprav sazebníků ani nevšimne, a tudíž si nevšimnou, že to co bylo do té doby zdarma je nově zpoplatněno.

Nezájem či nepozornost klientů přináší velkým korporacím milionové zisky bez ohledu na to, zda se jedná o finanční ústav, energetickou, nebo telekomunikační společnost.

Banky musí rychle odeslat dividendy

Po loňském výpadku, kdy banky měly zakázáno od České národní banky posílat dividendy svým vlastníkům. Kdy většina vlastníků bank se nachází v zahraničí, začínají nyní banky ve velkém dividendy odesílat. Takto jít byly schváleny dividendy velkým bankám a tyto pošlou ještě letos do zahraničí několik desítek miliard korun.

K masivnímu odlivu zisků z bank přispívá i jejich opětovný nárůst za první pololetí roku 2021, kdy se zisky v bankovním sektoru zvýšily o 4,5 miliardy korun na 31,1 miliardy korun.Troubíme na poplach! Poplatky v bankách po čtyřech letech znovu masivně rostou

Poplatek za nepovolené přečerpání účtu
V případě nepovoleného přečerpání na běžných a spořicích účtech je účtován úrok ve výši 25 % p.a. Ta...
Diskutovat (1)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

3475184505

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

21375


ČÍSLO TÝDNE - 21 375 právě tolik návrhů na povolení osobního bankrotu bylo podáno v roce 2022. Jedná se o poměrně výrazný pokles proti předchozím létům, kdy naopak počet bankroků výrazně narůstal.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 23,7830
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6500
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0505
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 26,6750
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,8005
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1250
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,8533
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více