Úrokové sazby na rozcestí. Kam se vydají v září, kde je úrokové dno?


06. 09. 2012  17:18     tz     komentáře (0)

Nabídkové úrokové sazby hypoték v červenci dosáhly svého historického minima. V srpnu se však jejich pokles zastavil a 100procentní hypotéky meziměsíčně dokonce podražily o 6 setin procentního bodu. Úrokové sazby čekají na rozcestí, co přinese tento měsíc, kdy odstartuje podzimní hypoteční sezóna.

Index GOFI70, který ilustruje vývoj průměrných nabídkových úrokových sazeb hypoték do 70 % LTV*, v červenci klesl na historicky rekordní úroveň 3,50 % a na této úrovni setrval i v měsíci srpnu. Přitom loni touto dobou banky ty samé hypotéky v průměru nabízely se sazbou 4,04 %. V korunovém vyjádření avizovaný pokles sazeb znamená, že zatímco před rokem by klient za 2milionovou hypotékou se splatností na 20 let měsíčně zaplatil 12 162 korun, v letošním srpnu díky poklesu sazeb zaplatí o 563 Kč méně, neboť měsíční splátka stejného úvěru vychází na 11 599 Kč. 

 .    .

Potvrzením pozastavení klesajícího trendu je vývoj zbývajících dvou indexů. Průměrná nabídková úroková sazba hypoték do 85 % LTV (index GOFI 85) meziměsíčně vzrostla o 2 setiny procentního bodu na 3,64 % a podobný trend vykazují i 100% hypotéky, které meziměsíčně podražily o 6 setin procentního bodu a dostaly se zpět nad 5procentní hranici. V průběhu srpna hypotéky v tomto pásmu LTV banky v průměru nabízely se sazbou 5,01 %. Na tvrzení o konci poklesu sazeb je však brzy. O dalším vývoji sazeb se bude rozhodovat až v tomto měsíci. Tak jako v předchozích letech očekáváme, že banky spustí druhou velkou vlnu akčních nabídek a konkurenční soupeření opět bude vytvářet tlak na cenu hypoték. Proto podle našich očekávání budou úrokové sazby běžných typů hypoték ve zbývajících měsících roku spíše oscilovat kolem stávajících, rekordně nízkých, hodnot. Prostor pro snížení úrokových sazeb vidíme v případě hypoték s variabilní úrokovou sazbou, naopak 100% hypotéky podle našeho názoru do konce roku s velkou pravděpodobností podraží.

 .

Podle statistik serveru hypoindex.cz průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték v červenci v souladu s našimi očekáváními založenými na vývoji indexů GOFI klesly o 2 setiny procentního bodu na 3,59 %. Vzhledem k vysoké míře korelace obou indexů (GOFI, HYPOINDEX) indexů očekáváme, že i sazby reálně poskytnutých hypoték (hypoindex.cz) v následujících 2 měsících otestují hranici historického minima, které nyní leží v případě hypoindexu.cz na úrovni 3,56 %.  

LTV - poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší úvěru

Zdroj: GOLEM FINANCE, s.r.o., banky, www.hypoindex.cz  


Úrokové sazby na rozcestí. Kam se vydají v září, kde je úrokové dno?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

19860782148

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

5740


ČÍSLO TÝDNE - 5740 korun. Právě tolik bude činit dle rozhodnutí vlády tzv. paušální daň. Každý živnostník s příjmem do 800 tisíc korun ročně tak bude moci hradit sociální, zdravotní i daň v jedné paušální částce. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více