Úvěry - jak správně zjistit RPSN z internetu?


07. 02. 2013  03:46     Redakce BP.com     komentáře (0)

Naši čtenáři jistě vědí o „2. Reality testu spotřebitelských úvěrů“, který právě probíhá na webu www.bankovnipoplatky.com a který navazuje na velmi přínosný „1. Reality test spořicích účtů“. Testování konkrétních produktů pomocí všech dostupných kanálů patří k účinné ochraně práv spotřebitele, jak nám potvrdila i Helena Kolmanová, ředitelka samostatného odboru ochrany spotřebitele z České národní banky.

Úvěry - jak správně zjistit RPSN z internetu?
„Ochrana spotřebitele ČNB už řešila s bankami otázku inzerované a reálné úrokové sazby, příp. RPSN s tím, že jsou pro první srovnání na webu dva zdroje. Prvním může být úvěrová kalkulačka, kde má banka buď přednastavenou většinou nejnižší možnou úrokovou sazbu s tím, že tato sazba je uvedena předložkou "od" - toto máte i v tabulce a s tím z hlediska informovanosti klientů nic moc nenaděláme. Nebo často banka dává možnost, aby si spotřebitel upravil do kalkulačky úrokovou sazbu z několika možností - tedy aby si předem spočítal, jakou by platil splátku i v případě, že by nedosáhl na lepší než nejhorší možnou úrokovou sazbu,“ komentuje problematiku Helena Kolmanová.

.

2. REALITY TEST NEÚČELOVÝCH ÚVĚRŮ

.

Druhým zdrojem je pak povinný reprezentativní příklad, který má na webu každá banka a ve kterém už musí použít průměrnou sazbu. „Tedy takovou, na jakou dosáhne spíše nadpoloviční většina klientů a to proto, aby příklad byl ve smyslu zákona opravdu reprezentativní,“ říká Kolmanová.

Česká národní banka k této problematice vydala i Úřední sdělení České národní banky ze dne 27. prosince 2010 (pdf, 140 kB) o aplikačním přístupu k některým ustanovením zák. č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru a o změně některých zákonů, které je k dispozici na této adrese.

.

1. REALITY TEST SPOŘICÍCH ÚČTŮ – VŠE PODSTATNÉ NALEZNETE ZDE

.

Vzhledem k analogii zkoumané problematiky budeme s odborem ochrany spotřebitele České národní banky při vyhodnocování výsledků Reality testu spotřebitelských úvěrů kooperovat.Úvěry - jak správně zjistit RPSN z internetu?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

23282645768

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

205


ČÍSLO TÝDNE - 205 miliard korun. Právě tolik činil schodek státního rozpočtu ke konci měsíce červenec roku 2020. Jedná se o historicky nejvyšší schodek samostatné České republiky. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více