Velké banky se s anketou neztotožnily, nízkonákladové absurdní poplatky nevyužívaly


05. 01. 2017  00:39     Miroslav Zeman      komentáře (0)

Anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek po 11 letech končí. Za tu dobu, od roku 2005, ukázala na skutečně absurdní bankovní poplatky z nichž mohou čtenáři serveru Bankovní poplatky a GEEN Vstřícné banky vybírat ten historicky nejabsurdnější. Jak anketu hodnotí zástupci tuzemských bank?

Velké banky se s anketou neztotožnily, nízkonákladové absurdní poplatky nevyužívaly
Jedenáct absurdních poplatků, které anketa v průběhu svého působení odhalila, lidé nepochopili a postrádají jejich logiku a smysl. V průběhu doby také o nejabsurdnějších poplatcích rozhodovalo a svůj hlas některému z nich dalo více než tři sta tisíc čtenářů a klientů bank. Jednalo se tak zdaleka o největší hlasovací anketu ve finančním a bankovním sektoru vůbec.

Velké banky se s anketou neztotožňují

Ani po letech se velké banky s anketou o nejabsurdnější bankovní poplatek neztotožňují a považují ji spíše za útok na sebe i svou finanční a cenovou politiku. Je přitom velký rozdíl, jak k absurdním poplatkům přistupují nízkonákladové a středně velké banky a jak k této anketě přistupuje trojice největších bank.

Můžeme-li být i trochu kritičtí, domníváme se, že nejen tato anketa, ale i ostatní jednostranně zaměřené aktivity serveru bankovnipoplatky.com přispěly k jistému zveličení negativního významu slova poplatek, které je veřejností - zejména v souvislosti s bankami - vnímáno téměř jako vulgarismus. Častěji než dříve se setkáváme s někdy až militantními názory, že bankovní služby by měly být zadarmo,“ komentuje anketu mluvní Komerční banky Pavel Zúbek.

I v průběhu doby je však změna přístupu a hodnocení ze strany velkých bank patrná. Zatímco při startu ankety velké banky tuto anketu spíše ignorovaly, případně se vyjadřovaly zcela jednoznačně negativně, nyní je hodnocení mnohem opatrnější. Nesetkáváme se tak s již jednoznačným odsouzení ankety i snahy identifikovat skutečně absurdní poplatky. Ani velké banky tak již absurdní poplatky nijak nehájí. I to je velký posun.

„Názory našich klientů nám však rozhodně nejsou lhostejné a hlasování o Nejabsurdnější bankovní poplatek vnímáme jako další užitečný kanál, který nám je zprostředkovával,“ hodnotí anketu mluvčí České spořitelny Kristýna Dolínek Havlingerová.

Menší banky se s poplatky nekamarádí

Jak středně velké banky, tak i banky nízkonákladové anketu chválí nebo respektují. Navíc se všechny tyto banky od absurdních poplatků jednoznačně distancují. Nemusí se přitom jednat vyloženě o nízkonákladové banky, které postavily celou svou obchodní politiku na nízkých či nulových bankovních poplatcích. Od absurdních poplatků se distancují i středně velké a velké banky, jako jsou UniCredit Bank, nebo Raiffeisenbank.

„Z našeho pohledu šlo asi o nejsledovanější anketu z velkého množství dalších soutěží a anket na finančním trhu, která napomohla klientům s utříbením názoru na výhodnost finančních produktů“, říká tisková mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Negativní náhled veřejnosti na absurdní bankovní poplatky byl také jedním z důvodů proč mohl vzniknout prostor pro vstup nových, nízkonákladových bank na tuzemský trh. Tyto banky jednoznačně obsadily trh s nespokojenými klienty velkých bank a využili vzniklé nálady proti poplatkům ve svůj prospěch. Nízké či nulové poplatky jsou tak do současnosti mantrou nízkonákladových bank.

„Anketa o „Absurdní bankovní poplatek“ si své už odpracovala a pomohla klientům platit méně. A je také pravda, že nadále by se již ty opravdu absurdní poplatky hledali složitěji a složitěji. Ale pomyslná slza určitě ukápne, já osobně anketu sleduji od roku 2008. Myslím, že těm nenasytným bankám ale anketa s Poplatkožroutem moc chybět nebude“, hodnotí anketu a její přínosy tiskový mluvčí mBank Pavel Vlček.  

HLASOVAT O HISTORICKY NEJABSURDNĚJŠÍ A NEJNESMYSLNĚJŠÍ BANKOVNÍ POPLATEK MŮŽETE ZDE!

poplatkožrout1Velké banky se s anketou neztotožnily, nízkonákladové absurdní poplatky nevyužívaly

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

13826487095

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

192


ČÍSLO TÝDNE 192 právě tolik miliard vykázal státní rozpočet schodek ke konci měsíce dubna. Jedná se o dosud nejvyšší schodek v historii České republiky. Za jeho vznikem stojí jak výrazný pokles příjmů, tak strmé zvýšení výdajů státního rozpočtu.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,6470
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,1070
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6310
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5115
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,3975
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1600
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2063
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více